خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

رفع گرفتگی چاه فاضلاب آشپزخانه با روش های تضمینی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

گرفتگی چاه فاضلاب آشپزخانه یکی از مشکلاتی می باشد که احتمال دارد شما هم با آن روبرو شده باشید در صورتی که با گرفتگی فاضلاب آشپزخانه روبه رو شدید ابتدا باید دلیل گرفتگی را پیدا کنید. معمولاً ریختن چربی، روغن و پسماند مواد غذایی می تواند باعث مسدود شدن لوله فاضلاب آشپزخانه شود.

در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم روش های رفع گرفتگی چاه فاضلاب آشپزخانه را به طور کامل برایتان توضیح دهیم.

 گرفتگی چاه فاضلاب آشپزخانه

روش های رفع گرفتگی چاه فاضلاب آشپزخانه که در این مقاله می‌خواهیم برایتان توضیح دهیم وقتی کاربرد دارد که گرفتگی سطحی باشد ولی اگر با گرفتگی های شدید فاضلاب آشپزخانه روبرو شدید حتماً باید با شرکت های لوله بازکنی تماس بگیرید تا به وسیله فنر برقی مشکل را رفع کنند.

وقتی شما با سینک پر از آب روبرو می شوید یعنی لوله فاضلاب مسدود شده و باید حتماً برای رفع مشکل اقدام کنید در ادامه شما را با دلایل گرفتگی فاضلاب آشپزخانه و روش های رفع آن آشنا خواهیم کرد.

دلایل گرفتگی چاه فاضلاب آشپزخانه

پر شدن و یا گرفتگی چاه فاضلاب آشپزخانه به دلایل مختلفی رخ می دهد که البته در تمام ساختمان ها به یک صورت است و از چند دلیل خارج نمی شود. در صورتی که با گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه روبرو شدید باید حتماً مشکل را رفع کنید. دلایل بروز این مشکل هم موارد زیر می باشد:

 •  احتمال دارد جدار لوله به دلیل مواد چربی، روغنی و یا پس مانده های غذایی یا وارد شدن مو داخل لوله، دچار گرفتگی شده باشد.
 • ممکن است اشیاء خارجی مثل اسباب بازی کودکان و یا وسایل دیگر وارد لوله فاضلاب آشپزخانه شده باشند.
 • غیر استاندارد بودن لوله کشی ساختمان هم می تواند باعث بروز مشکل شود.
 • اگر لوله ها بیش از حد کوچک باشد و یا شیب اصولی نداشته باشند می تواند دلیلی برای مسدود شدن چاه فاضلاب آشپزخانه باشد.
 • ممکن است وجود مصالح ساختمانی مانند ماسه، سیمان، شن و…. در داخل فاضلاب آشپزخانه، به دلیل بازسازی منزل و یا ساخت و ساز اتفاق بیافتد.
 • در صورتی که لوله آشپزخانه شما با فاضلاب قسمت های دیگر منزل مشترک باشد، می تواند در اثر گرفتگی لوله های دیگر فاضلاب، آب فاضلاب آشپزخانه هم بالا بزند.
 • ممکن است چاه فاضلاب منزل شما پر شده باشد.
 • البته موارد دیگری هم هستند که تشخیص آن به عهده سرویس کار حرفه ای می باشد.

فاضلاب آشپزخانه

برطرف کردن گرفتگی چاه فاضلاب آشپزخانه

برای اینکه مشکل گرفتگی فاضلاب آشپزخانه را رفع کنید می توانید از موارد زیر استفاده کنید:

 • استفاده از ترکیب جوش شیرین و سرکه سفید می تواند مشکلات گرفتگی چاه فاضلاب آشپزخانه را به راحتی رفع کند.
 • ترکیب نوشابه، سرکه سفید و جوش شیرین هم برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه بسیار مفید است.
 • سرکه، جوش شیرین و آبلیمو از موادی هستند که می توانند مشکل گرفتگی را رفع کنند.
 • ریختن آب جوش در داخل چاه فاضلاب با فشار
 • ریختن جوش شیرین در چاه و سپس ریختن آب جوش
 • استفاده کردن از چنته
 • استفاده کردن از فنر های دستی
 • استفاده از تلمبه های پلاستیکی دستی می تواند برای رفع گرفتگی مفید باشد.
 • و آخرین راه، در صورتی که مشکل برطرف نشد، استفاده از فنر های برقی می باشد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  چگونه با مایع نشتی گیر لوله فاضلاب میتوان نشتی را برطرف کرد؟

توجه کنید که استفاده کردن از این مواد و ترکیب آنها بسیار راحت است برای این منظور باید اول جوش شیرین را در لوله ریخته و سپس نوشابه و سرکه را هم در داخل لوله اضافه کنید می توانید آنها را با هم یا تک تک در داخل لوله بریزید و ۳۰ دقیقه صبر کنید سپس به وسیله آب جوش لوله را شستشو بدهید.

برای استفاده از فنر های دستی هم ابتدا فنر را در داخل لوله فاضلاب آشپزخانه فرو کنید تا به گرفتگی برسید سپس فنر را چرخانده تا گرفتگی رفع شود.

روش های تضمینی برای برطرف کردن گرفتگی چاه فاضلاب آشپزخانه

در ادامه می خواهیم شما را با چند روش رفع گرفتگی فاضلاب آشپزخانه به طور کامل آشنا کنیم:

۱- استفاده از آب جوش

تقریباً می‌توان گفت راحت ترین و کم هزینه ترین روش برای رفع گرفتگی چاه فاضلاب آشپزخانه، آب جوش می باشد. برای این منظور ابتدا یک کتری آب را در روی اجاق گاز بگذارید تا بجوشد. اگر در هنگام استفاده از آب جوش در داخل سینک ظرفشویی آب جمع شده بود، باید ابتدا آب های داخل سینک را تخلیه کنید.

می توانید از یک لیوان برای این کار کمک بگیرید. سپس آب جوش را داخل سینک ظرفشویی بریزید و کمی صبر کنید. اگر آب از لوله پایین نرفت، کمی صبر کنید بعد از خنک شدن، آب را از سینگ تخلیه کرده و دوباره یک کتری آب جوش در داخل ظرفشویی بریزد. این کار را چند بار تکرار کنید تا نتیجه بگیرید.

۲- بررسی کردن سیفون زیر سینک ظرفشویی

گاهی ممکن است گرفتگی در سیفون زیر سینک باشد. می توان سیفون را باز کرده و تمام آلودگی های آن را برطرف کنید و مجدداً آن را در جای خود نصب کنید به این صورت می توانید گرفتگی سینک ظرفشویی را رفع کنید.

۴_ استفاده از نمک و آب جوش

برای این روش باید آبی را که در داخل سینک ظرفشویی جمع شده است تخلیه کنید و سپس نصف لیوان نمک را در داخل لوله سینک بریزید کمی صبر کرده و کتری آب جوش را در داخل لوله خالی کنید. در صورتی که از این روش نتیجه گرفتید می توانید چندین بار این کار را تکرار کنید.

۵- استفاده از جوش شیرین و سرکه

ابتدا آب داخل سینک را تخلیه کنید و یک لیوان جوش شیرین را در داخل لوله بریزید بعد از آن دو لیوان سرکه سفید را هم در داخل لوله ریخته و درپوش سینک را بگذارید و صبر کنید. سپس آب گرم را باز کرده و بررسی کنید ببینید آیا گرفتگی رفع شده یا خیر؟ اگر هنوز گرفتگی برطرف نشده بود می توانید دوباره این روش را تکرار کنید.

نکته مهم: در این مورد، محدودیتی برای استفاده از جوش شیرین و سرکه وجود ندارد. شما می توانید با توجه به مقدار گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه، از جوش شیرین و سرکه استفاده کنید زیرا این مواد هیچگونه خطری برای لوله نداشته و به آن آسیب نمی زند.

۶- استفاده از نمک و جوش شیرین

یک روش دیگر برای رفع گرفتگی چاه فاضلاب آشپزخانه که بسیار هم مفید است، استفاده از جوش شیرین و نمک است‌. یک لیوان نمک را با یک لیوان جوش شیرین مخلوط کنید و داخل لوله فاضلاب آشپزخانه بریزید چند ساعت صبر کنید. سپس آب جوش در داخل لوله ریخته تا لوله شسته شود. در صورت برطرف نشدن گرفتگی می توانید چندین بار این کار را تکرار کنید.

۷- استفاده از تلمبه های دستی

اگر روش هایی که در ابتدا گفتیم کارساز نبود می توانید از تلمبه های لاستیکی برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه استفاده کنید. در صورتی که سینک ظرفشویی شما دوقلو می باشد، ورودی یکی از لگن ها را ببندید و در داخل یکی دیگر از لگن ها، مقداری آب باز کرده و تلمبه لاستیکی را در آن بالا و پایین کنید. چند بار این کار را تکرار کنید تا گرفتگی رفع شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  وال هنگ چیست و نکات سرویس بهداشتی و کاسه توالت توکار

۸- استفاده از فنرهای دستی یا قلاب

استفاده از فنر های دستی برای این کار می تواند بسیار کاربردی باشد به وسیله فنر دستی می توان گرفتگی لوله فاضلاب را به راحتی رفع کنید برای این منظور فنر را در داخل لوله فرو کند تا به عامل گرفتگی برخورد کنید. سپس آن را بچرخانید و به آرامی بیرون بکشید تا عامل گرفتگی ها از لوله خارج شود.

سپس به وسیله آب گرم لوله را بشویید. می توانید مقداری مایع ظرفشویی در داخل لوله بریزید و سپس آب گرم به آن اضافه کنید در صورتی که فنر دستی در منزل نداشتید از یک آویز لباس برای این کار کمک بگیرید. تمام خمیدگی های آن را صاف کنید و سر آن را به شکل قلاب خمیده کنید. آن را داخل لوله فرو کرده و مانند فنر دستی عمل کنید تا گرفتگی رفع شود.

۹- استفاده از فنر های برقی

در صورتی که با روش های خانگی نتوانستید گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه را برطرف کنید بهترین راه برای رفع مشکل، استفاده از فنر های برقی می باشد برای این منظور باید با شرکت های لوله بازکنی تماس بگیرید تا به وسیله فنر های برقی مشکل را رفع کنند.

نکات مهم برای جلوگیری از گرفتگی چاه فاضلاب آشپزخانه

در ادامه می خواهیم نکاتی را برایتان نام ببریم که در صورت انجام آن می توانید از گرفتگی چاه فاضلاب آشپزخانه خود جلوگیری کنید سعی کنید هر چند وقت یکبار مواردی را که برایتان نام می بریم، انجام دهید:

 • به مقدار مساوی سرکه و جوش شیرین را در لوله فاضلاب آشپزخانه بریزید و کمی صبر کنید سپس بر روی آن آب جوش بریزید.
 • جهت جلوگیری از وارد شدن آشغال و پسماندهای غذایی در داخل لوله فاضلاب از توری های مخصوص استفاده کنید.
 • بعد از هر بار شستشوی ظرف های چرب در سینک ظرفشویی، حتماً مقداری آب داغ در داخل لوله فاضلاب آشپزخانه بریزید.
 • هر چند وقت یکبار مقداری مایع ظرفشویی و آب جوش را مخلوط کنید و داخل لوله بریزید.
 • هیچگاه تفاله چای، تفاله قهوه، روغن، نشاسته، آرد و… را در داخل لوله سینک ظرفشویی نریزید.
 • از آب جوش و آبلیمو برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه استفاده کنید.
 • هرگاه با گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه روبرو شدید از محلول های شیمیایی و یا اسید هایی با غلظت بالا استفاده نکنید زیرا این محلول ها می توانند در اثر گذشت زمان باعث پوسیده شدن و خوردگی لوله های فاضلاب آشپزخانه شوند و علاوه بر آن برای سلامتی شما هم مضر هستند.

فاضلاب آشپزخانه

نتیجه گیری

در این مقاله تلاش کردیم شما را با روش های تضمینی برای رفع گرفتگی چاه فاضلاب آشپزخانه آشنا کنیم. توصیه می‌کنیم از ریختن چربی، روغن، پسماندهای غذایی و… در داخل سینک ظرفشویی خودداری کنید تا با گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه روبرو نشوید، ولی اگر به هر دلیلی لوله فاضلاب آشپزخانه مسدود شد می توانید با روش های خانگی مشکل را رفع کنید البته در صورت شدت گرفتگی باید با شرکت های لوله‌بازکنی تماس بگیرید تا به وسیله فنرهای برقی مشکل را برطرف کنند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

رفع گرفتگی چاه فاضلاب آشپزخانه با روش های تضمینی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نکات مهم برای جلوگیری از گرفتگی چاه فاضلاب آشپزخانه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا