تعمیرات کولر آبی

فیلتر هوای کولر آبی چیست و چه مزایایی دارد؟|نگهداری کولر آبی

فیلتر هوای کولر آبی چیست و چه مزایایی دارد؟|نگهداری کولر آبی، عوض کردن فیلتر هوای کولر آبی

برخی از افراد گمان می‌کنند که کولر های آبی برای نگهداری نیاز به توجه خاصی ندارند و فقط هر سال پوشال آنها باید عوض شود و بعضی از قطعه ها و قسمت های مختلف کولر آبی را روغن کاری می کنند. اما اصول مراقبت و نگهداری از کولر آبی فقط این موارد را شامل نمی شود، بلکه استفاده از بعضی لوازم و ابزار در کنار نگهداری مناسب و بهتر کولرهای آبی در عملکرد آنها نیز تأثیر گذاشته و موجب می شود که بهترین عملکرد را داشته باشند. از جمله این ابزار می توان به فیلتر هوای کولر آبی اشاره کرد.

فیلتر هوای کولر آبی چیست؟

محل نصب کولرهای آبی معمولاً داخل ترانس یا روی پشت بام می باشد. به همین دلیل در معرض آلودگی هوا گرد و غبار و ریز آلاینده ها می باشند. همچنین بخار روغن موتور، گرد و غبار پوشال ها، ذرات ناشی از چرخش تسمه و… موجب تولید آلودگی زیادی می‌‌شوند. به علت نوع عملکرد و ساختار کولرهای آبی امکان دارد که این آلودگی ها و گرد و غبار ها در حین کار کردن دستگاه وارد خانه شوند. همچنین امکان دارد، که این موضوع مشکلاتی را برای افرادی که بیماری تنفسی دارند یا همچنین برای افراد سالمند و کودکان مشکلات تنفسی ایجاد کرده و آنها سرفه های زیادی داشته باشند. بنابراین باید تا جایی که امکان دارد از وارد شدن این آلودگی ها و ذرات جلوگیری کنند.

برای اینکه از وارد شدن آلودگی ها به درون خانه جلوگیری نمایید، می توانید از فیلتر هوای این دستگاه استفاده نمایید. فیلتر هوای کولر آبی از جنس الیاف پلی استر بوده و یک نوع پوشش می‌باشد، که به شکل های گوناگونی طراحی و تولید گردیده است. هر کدام از فیلترهای هوا برای پوشاندن قسمتی از کولرهای آبی مورد استفاده قرار می گیرند و برای آن قسمت طراحی شده اند.

فیلتر های هوای پوشاننده دور تا دور کولرهای آبی

برای پوشاندن اطراف کولر های آبی فیلتر نانویی که شبیه به کاور است، طراحی شده است. این فیلتر همه سطح کولر های آبی را می پوشاند و اجازه نمی‌دهد که به محفظه کولر آبی آلودگی وارد شود. این فیلتر هوای پوشاننده از ورود هرگونه گرد و غبار و ذرات و… به درون کولر گازی و در نتیجه به خانه جلوگیری خواهد کرد.

حتما بخوانید:   چگونه می توانیم کانال و دریچه کولر آبی خانه را تمیز کنیم؟

فیلتر هوای کولر آبی

فیلتر هوای پوشاننده حلزونی برای کولرهای آبی

یکی دیگر از انواع فیلتر های هوای کولر های آبی که دو تکه است، فیلتر هوای پوشاننده حلزونی کولر آبی می باشد، که به خوبی دو طرف حلزونی را می پوشاند. استفاده از فیلتر هوای پوشاننده حلزونی سبب می‌شود تا حفره حلزونی کولر به صورت کامل پوشانده شود و هیچ گونه گرد و غبار وارد خانه شما نشود.

فیلتر هوای کولر آبی

فیلتر هوای پوشاننده دریچه کولرهای آبی

این نوع فیلتر برای پوشاندن دریچه کولر های آبی طراحی گردیده است، که با استفاده از از این فیلتر در داخل اتاق دریچه کولر آبی را می پوشاند تا هوای سرد در فصل سرما وارد اتاق نشود و همچنین از کانال کولر گرمای اتاق خارج نشود. فیلتر هوای پوشاننده دریچه کولر آبی با آهنربا به دریچه کولر چسبیده و مانع از وارد شدن هوای سرد و یا خروج هوای گرم می‌شود.

در دور تا دور این فیلتر آهنربا وجود دارد که به دریچه کولر آبی به خوبی می چسبد و در این شرایط دیگر خبری از ظاهر ناخوشایند و چسب را نخواهد بود. برای سه دریچه که ابعاد آنها استاندارد است، یک پک فیلتر هوای دریچه کولر کافی خواهد بود.

استفاده از فیلتر هوا در کولرهای آبی چه مزایایی دارد؟

برای اینکه کولر آبی عملکرد بهتری داشته باشد، بعضی از لوازم جانبی مانند فیلتر کولر آبی و برزنت مورد استفاده قرار می گیرد. عوض کردن برزنت کولر آبی موجب می‌شود که باد بهتر هدایت شود. وقتی که برزنت مورد استفاده قرار می گیرد، باد در زمانی که وارد کانال می شود، از مسیر خارج نخواهد شد.

فیلتر کولر آبی از ورود ذرات بیماری زا مانند باکتری ها، ویروس ها، میکروب ها و قارچ ها جلوگیری می کند و جنس آن از الیاف پلی‌استر است. این فیلتر همه این ذرات را جذب خود کرده و مانع از این خواهد شد که به درون خانه وارد شوند. همچنین فیلتر هوای کولر آبی موجب خواهد شد باد کولر سردتر باشد. چون به فرایند تبخیری دوگانه آب کمک می کند.

وقتی که به کولرهای آبی فیلتر هوا بسته می‌شود در حین کار کردن کولر آبی از گرد و خاک خبری نخواهد بود. در ابتدای فصل گرم سال وقتی که کولر آبی روشن می‌شود به همراه باد کولر آبی، گرد و خاک زیادی از دریچه آن خارج می شود که این موضوع بسیار آزاردهنده می باشد. اما در صورتی که از فیلتر هوا برای کولر آبی استفاده شود دیگر ذرات مختلف و گرد و غبار وارد حلزونی نخواهند شد و وقتی کولر آبی را روشن می‌کنید با کثیفی و آلودگی خانه روبرو نخواهید شد.

حتما بخوانید:   نشانه های خرابی کولر آبی | نحوه رفع خرابی های کولر آبی

عوض کردن فیلتر هوای کولر آبی

در ابتدای فصل گرم سال که برای سرویس کردن کولر آبی اقدامات لازم را انجام می‌دهید، پیشنهاد می‌شود که فیلتر هوای دستگاه را نیز عوض نمایید. پس از سرویس کردن کولر های آبی و پاک کردن شوره آنها، اطراف کولر آبی را با استفاده از فیلتر هوا بپوشانید، تا گرد و خاک وارد آن نشود.

همچنین می توانید از فیلترهای پوشاننده حلزونی کولر آبی استفاده نمایید. این فیلترها از وارد شدن گرد و غبار به قسمت حلزونی و در نتیجه به خانه جلوگیری خواهند کرد. هر فیلتر کولر آبی برای استفاده در یک دوره طراحی گردیده است، یعنی وقتی که فیلتر هوای کولر آبی را از تابستان امسال متصل می کنید، تا تابستان سال بعد به عوض کردن فیلتر هوای کولر آبی نیاز نخواهید داشت.

سال بعد در هنگام سرویس کردن کولر آبی می توانید فیلتر هوا کولر آبی را عوض کنید. برخی از افراد فکر می کند که فیلتر هوای کولر آبی را می توانند مورد شستشو قرار داده و دوباره استفاده کنند، اما این باور اشتباه می باشد. چون وقتی فیلتر هوای کولر آبی مورد شستشو قرار می‌گیرد، خاصیت نانویی آن از بین می‌رود و دیگر نمی تواند از ورود گرد و غبار به درون دستگاه و در نتیجه به درون خانه جلوگیری کند.

باید به این نکته توجه داشته باشید که زمان دقیق برای عوض کردن فیلتر هوای کولر های آبی به میزان آلاینده های منطقه و شرایط آب و هوایی بستگی خواهد داشت و ارتباط مستقیم با این موارد دارد.

به عبارت دیگر در مناطقی که آلاینده های زیست محیطی یا گرد و غبار و ذرات معلق در هوا حجم بالایی دارند، استفاده از این فیلتر های هوا در کولر های آبی بیشتر اهمیت داشته و موجب می‌شود که به فضای خانه آلاینده ها وارد نشوند. همچنین این موضوع موجب خواهد شد که راندمان فیلتر هوای کولر های آبی پایین تر آید. بنابراین در شهرهایی که آلودگی آنها زیادتر است پیشنهاد می شود که چندین بار فیلتر هوای کولر آبی را بررسی نموده و مطمئن شوید که عملکرد صحیحی دارد.

نکات کاربردی برای نگهداری کولر آبی

کولرهای آبی دارای یک موتور بوده و با برق کار می‌کنند. در کولرهای آبی موتور های الکتریکی نیاز به رسیدگی و توجه کافی دارند، تا عملکرد بسیار بهتری داشته باشند. برای اینکه کارایی کولرهای آبی افزایش یابد به این نکات باید توجه داشته باشید.

 • برای عملکرد بهینه کولرهای آبی پیشنهاد می‌شود قبل از اینکه دمای هوا به سی درجه برسد آنها را روشن نکنید. با انجام دادن این کار شما می توانید در حدود پنجاه درصد در مصرف آب صرفه جویی نمایید.
 • پمپ آب را چند دقیقه پیش از آنکه موتور کولر را روشن نمایید روشن کنید تا پوشال های کولر آبی به خوبی خیس بخورند و در فضا هوای خنک پخش شود.
 • برای پخش کردن هوای خنک می توانید از پنکه های سقفی همزمان با کولر های آبی استفاده نمایید.
 • بهتر است که روی بدنه کولر آبی نور آفتاب به صورت مستقیم نتابد.
 • قبل از اینکه فصل گرم تابستان شروع شود، دیواره های دستگاه خود را باز نموده و قسمت های مختلف آن مانند پوشال را مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که رسوب یا مواد خارجی بر روی آنها وجود دارد آنها را تمیز کنید. همچنین بهتر است که سینی کف کولر آبی نیز شسته و تمیز شود.
 • تسمه کولر آبی را بررسی نمایید و اطمینان حاصل کنید که کشش و انعطاف آن کافی است. در صورتی که احساس کردید تسمه کولر آبی شل است، باید اقدامات لازم برای عوض کردن آن را انجام دهید.
 • چنانچه یاتاقان و موتور کولر آبی مشکلی دارند حتماً آن را به افراد تعمیرکار نشان دهید.
 • در صورتی که پوشال ها کثیف و کهنه شده اند، پیشنهاد می شود که آنها را عوض کنید.
 • در صورتی که روی سینی کولر آبی سوراخ یا ترک خوردگی وجود دارد، باید برای برطرف کردن آن اقدامات لازم را انجام دهید.
 • پیش از آنکه کولر را راه اندازی کنید از وجود آب کافی در آن اطمینان حاصل نمایید.
 • در فصل سرد سال که اطمینان دارید دیگر به کولرهای آبی نیاز نداشته و آنها را روشن نمی کنید، باید آن را برای زمستان آماده نمایید. همانطور که برای تابستان آماده سازی های را برای کولر آبی انجام دادید، باید کولر آبی را از رسوب ها تمیز کرده اطمینان حاصل کنید که آلودگی بر آن نمانده است. چون در زمستان این آلودگی ها سفت شده و به بدنه کولر می‌چسبند.
حتما بخوانید:   آموزش مراحل آماده سازی کولر آبی قبل از فصل گرما

31

فیلتر هوای کولر آبی چیست و چه مزایایی دارد؟|نگهداری کولر آبی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

مزایای استفاده از فیلتر هوای کولر آبی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x