پزشکی

عوارض و فواید آسپرین روی پوست کدام است؟

آسپرین برای اکثر مردم یک داروی شناخته شده است که کاربرد زیادی در زندگی روزمره آن ها دارد، آسپرین یکی از پرمصرف ترین داروها در جهان به شمار می آید که می توان حتی بدون نسخه پزشک نیز آن را از داروخانه ها تهیه نمود. این دارو را اغلب جهت تسکین درد، سرماخوردگی، تب و عوارض التهاب به کار می گیرند، استفاده روزانه از آسپرین خطر حوادث قلبی عروقی نظیر حمله یا سکته قلبی را در افراد با ریسک بالا کاهش می دهد. این دارو از طریق رقیق کردن خون از حملات قلبی، سکته های مغزی و لخته شدن خون جلوگیری به عمل می آورد، همچنین افراد زیادی آسپرین را در درمان انواع التهاب های پوستی، ویتیلیگو، نورالژی پس از تبخال، تغییرات پوستی ناشی از نیاسین، آفتاب سوختگی، خارش پوست و بسیاری موارد دیگر به کار می گیرند. اما امروزه یکی از کاربردهای آسپرین که در بین مردم بسیار رایج شده استفاده از آن به عنوان یک درمان خانگی جهت رفع آکنه و جوش می باشد، اما باید دانست که استفاده از آسپرین برای جوش و آکنه مبنای علمی دارد یا خیر. چرا که پوست از حساسیت زیادی برخوردار بوده و پیش از استفاده از هر ماده ای باید با ترکیبات تشکیل دهنده آن و عوارض احتمالی آن آشنا شد تا به پوست آسیبی نرسد.

تاثیر آسپرین در درمان جوش و آکنه 

بیشتر افراد آسپرین را به عنوان یک مسکن یا رقیق کننده خون می شناسند و بسیاری از کسانی که دچار سکته خفیف شده اند از آسپرین جهت جلوگیری از سکته مجدد قلبی و مغزی استفاده می کنند. با این حال اکثر افراد از فواید و عوارضی که آسپرین برای پوست دارد آگاه نیستند و آن را برای درمان مشکلات پوستی به صورت موضعی به کار نمی گیرند، اما استفاده از آسپرین به صورت خوراکی یا موضعی در کنترل علائم چند نوع بیماری پوستی تاثیر گذار است. طبق تحقیقات صورت گرفته آسپرین به کاهش تورم و قرمزی ناشی از هیستامین در افرادی که به بثورات پوستی مبتلا هستند کمک می کند، افراد بسیاری آسپرین را برای درمان و کاهش آکنه و جوش به کار می گیرند اما تاکنون هیچ مدرک علمی در این رابطه وجود نداشته که ثابت کند آسپرین می تواند باعث کاهش آکنه گردد.

حتما بخوانید:   دلایل تبخال در کودکان چیست | آنچه والدین و پرستار باید بدانند

 

شاید بتوان گفت دلیلی که سبب شده تا مردم آسپرین را برای درمان جوش و آکنه خود مفید بدانند وجود اسید استیل سالیسیلیک در ترکیب آن می باشد. زیرا اسید سالیسیلیک یک ضد جوش و آکنه بسیار قوی است که می توان آن را در ترکیب محصولات درمانی جوش مشاهده کرد اما باید گفت اسید استیل سالیسیلیک یک مشتق مصنوعی از اسید سالیسیلیک می باشد که طی یک واکنش شیمیایی بین اسید سالیسیلیک و اسید استیک ایجاد شده است، بنابراین آسپرین و اسید سالیسیلیک کارکردی شبیه هم ندارند.

 

بعضی افراد برای آکنه و جوش خود به خصوص آکنه های التهابی از آسپرین خرد شده استفاده می کنند زیرا بر این باورند این کار سبب بهبودی آکنه های التهابی می گردد. هنگامی که منافذ پوست با چربی اضافه، سلول های مرده، باکتری و آلودگی مسدود شود آکنه التهابی به وجود می آید با مسدود شدن منافذ عفونت از بین رفته و التهاب کاهش می یابد، از این رو آسپرین می تواند به کاهش التهاب کمک کند اما نمی توان گفت تا چه حد می تواند التهاب ناشی از آکنه را کاهش دهد. بنابراین اسید سالیسیلیک کمک کرده تا پوست پاکسازی گردد و جوش ها درمان گردند اما آسپرین موجب خشک شدن التهاب می شود و از این طریق در از بین رفتن عفونت و کاهش آکنه تاثیرگذار است، با وجود اینکه آسپرین باعث کاهش التهاب پوست می گردد اما این دلیلی بر اثرگذاری آن روی آکنه نیست و مدرک علمی در این رابطه وجود ندارد.

new theme

آسپرین چه نقشی در بهبود پوست دارد؟ 

جوش و آکنه ممکن است در هر سنی برای افراد بروز کنند به خصوص برای کسانی که در دوره نوجوانی به سر می برند بیشتر بوده و این مسئله نه تنها آزار دهنده است بلکه اعتماد بنفس شخص را تحت تاثیر قرار می دهد، از این رو افراد همواره به دنبال راهکاری جهت درمان این جوش ها هستند. اهمیت این مسئله و توجه ویژه افراد به زیبایی پوست صورت سبب شده تا امروزه محصولات بسیاری چون صابون ها و کرم ها و درمان های خوراکی مانند داروها و قرص ها تهیه شود و در اختیار افراد قرار گیرد، این درمان های موضعی توانسته است تا حد زیادی به بهتر شدن ظاهر پوست کمک کند اما در کنار فوایدی که این داروها و محصولات برای پوست دارند ممکن است سبب بروز عوارض جانبی نیز گردند.

حتما بخوانید:   نکات مهم برای مراقبت از کودکان فلج مغزی در منزل

 

 

در کنار داروها و محصولات بی شماری که برای درمان جوش و آکنه وجود دارد بسیاری از افراد از آسپرین به عنوان یک درمان خانگی جهت بهبود جوش و آکنه استفاده می کنند، اما هیچ گونه مدرک علمی که ثابت کند آسپرین در درمان جوش و آکنه مؤثر است وجود ندارد. با این حال می توان همچنان مصرف خوراکی آسپرین را برای کاهش التهاب و تورمی که در اثر آفتاب سوختگی ایجاد شده پیشنهاد نمود زیرا براساس مطالعاتی که صورت گرفته آسپرین کمک می کند تا برخی از علائم آفتاب سوختگی کاهش یابد. اسید استیل سالیسیلیک یک ماده مؤثر می باشد که در بسیاری از داروهای ضد جوش و آکنه به کار گرفته می شود، این ماده از پوست درخت بید تهیه شده و در تولید آسپرین نیز از آن استفاده می کنند. از آنجایی که اسید استیل سالیسیلیک دارای خاصیت خشک کنندگی بالایی است آن را در درمان جوش و آکنه مفید و مؤثر می‌دانند.

عوارض آسپرین برای پوست 

 آسپرین در کنار فوایدی که در درمان بسیاری از بیماری ها دارد یکسری عوارض جانبی نیز دارد که باید پیش از مصرف به آن ها توجه کنید همچنین استفاده از آن به همه افراد توصیه نمی شود چرا که برای آن ها عوارض زیادی در پی دارد، به عنوان مثال استفاده از آسپرین در دوران بارداری و شیردهی ممنوع است زیرا آسپرین سبب رقیق شدن خون شده و به خونریزی شدید منجر می گردد. استفاده از آسپرین برای پوست نیز با عوارضی همراه است که می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • استفاده زیاد آسپرین خشکی بیش از حد پوست و تشدید جوش ها را به دنبال دارد.
  • از آنجایی که این ماده دارای خاصیت خشک کنندگی بالایی بوده سبب از بین رفتن چربی پوست شده و در صورت استفاده مداوم پوست را دچار عوارض جبران ناپذیری می کند.
  • کسانی که پوست حساس و ملتهب دارند از مصرف آسپرین خودداری کنند.
  • حساسیت پوست به نور خورشید را افزایش می دهد و سبب شده تا پوست بیشتر از حالت عادی آسیب پذیر باشد، بنابراین هنگام استفاده از آسپرین کرم ضد آفتاب را فراموش نکنید.
  • از استفاده موضعی آسپرین روی زخم باز خودداری کنید زیرا باعث خونریزی و عدم انعقاد خون می شود.
  • مصرف خوراکی آسپرین نیز ممکن است عوارضی چون سوء هاضمه، سوزش معده، حالت تهوع و خونریزی معده در پی داشته باشد.
  • آسپرین را به همراه سایر روش های درمان آکنه نظیر اسید سالیسیلیک استفاده نکنید تا پوست دچار سوزش و خشکی بیش از حد نگردد.
حتما بخوانید:   آبرسانی به بدن چه اهمیتی دارد | روش های هیدراته نگه داشتن بدن

نحوه استفاده از آسپرین برای درمان جوش و آکنه 

افرادی که تمایل دارند از آسپرین برای درمان آکنه و بهبود جای جوش استفاده کنند از یک برنامه منظم همراه با رعایت نکات لازم پیروی کنند تا آسیبی به پوست وارد نشود، به این منظور می توان از آسپرین به تنهایی و یا در ترکیب با مواد دیگر استفاده کرد.

 

new theme

 

فواید آسپرین برای استفاده از آسپرین چند قرص آسپرین را خرد نموده و مقداری آب گرم به آن اضافه کنید تا حالت خمیری پیدا کند، حال می توانید خمیر به دست آمده را روی نواحی ملتهب قرار دهید و پس از ۱۵ دقیقه پوست را با آب گرم بشویید، می توانید پس از این کار از یک آبرسان یا مرطوب‌کننده استفاده کنید.

 

همچنین می توانید آسپرین را در ترکیب با موادی چون ژل آلوئه ورا یا عسل استفاده کنید، چنانچه آسپرین به همراه ژل آلوئه ورا استفاده شود برای پوست آفتاب سوخته بسیار مفید بوده و کمک می کند تا قرمزی و التهاب پوست سریع تر رفع گردد. کسانی که پوست آن ها دارای رنگدانه بوده آسپرین را با سرکه سیب ترکیب نمایند و سه بار در هفته استفاده کنند تا سبب بهبودی پوست گردد. افزودن یک تا دو قطره روغن درخت چای به آسپرین به درمان جوش و آکنه خفیف و متوسط کمک می کند.

 

با وجود اینکه استفاده از آسپرین برای درمان جوش و آکنه به عنوان یک درمان خانگی طرفداران زیادی دارد اما هیچ گونه مدارک علمی در این رابطه وجود ندارد اما استفاده از آن برای برخی مشکلات پوستی مانند آفتاب سوختگی و التهاب پوست مؤثر بوده و به درمان این بیماری ها کمک کرده است. با این حال افرادی که تمایل به استفاده از آسپرین برای درمان جوش و آکنه دارند مصرف آن را به حداقل برسانند زیرا آسپرین خاصیت خشک کنندگی داشته و چربی پوست را از بین می برد در نتیجه پوست شادابی و طراوت خود را از دست می دهد، همچنین در صورت استفاده از ماسک آسپرین حتما پس از شستشوی صورت از مرطوب‌کننده و ضد آفتاب استفاده کنید.

 

31

عوارض و فواید آسپرین

امتیا زسردبیر

مجموع امتیاز

عوارض و فواید آسپرین روی پوست کدام است؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x