خدمات ساختمان

پوکه معدنی چیست | در ساختمان سازی به چه منظور استفاده می شود؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

پوکه معدنی یک نوع سنگ آتشفشانی است که دارای بافت اسفنجی و حفره ای است. این سنگ از گدازه های آتشفشانی تشکیل می شود که با رسیدن به سطح زمین و قرار گرفتن در مجاورت هوای سرد، سریعاً جامد می شوند. در این فرآیند، گازهای محبوس در گدازه خارج شده و حفره هایی را در سنگ ایجاد می کنند. این ماده دارای وزن کم، سختی بالا، جذب آب زیاد و رنگ روشن است.

کاربرد پوکه معدنی در ساختمان سازی

پوکه معدنی در صنایع مختلف مانند ساختمان، کشاورزی، آرایشی و بهداشتی، تصفیه آب و هوا و … کاربردهای زیادی دارد.

کاربردهای این ماده در ساختمان سازی عبارتند از:

  • تولید بتن سبک با استفاده از پوکه به عنوان جایگزین شن و ماسه
  • تولید بلوک های سبک برای دیوار و سقف
  • تولید پنل های پیش ساخته برای نمای ساختمان
  • ایجاد شیب برای کف، سقف، حیاط و بین طبقات
  • تزئین دیوار با پوکه های رنگی
  • عایق کردن صوت و حرارت
  • مقاوم سازی در برابر حریق و خوردگی
  • استفاده در ساخت آبنما و استخر
  • استفاده در ساخت راه، جاده و تونل

تفاوت فوم بتن و پوکه معدنی

تفاوت فوم بتن و پوکه معدنی یکی از سوالاتی است که بسیاری از علاقه مندان به ساختمان سازی دارند. فوم بتن و پوکه معدنی دو نوع مصالح سبک هستند که در کف سازی و شیب بندی ساختمان ها کاربرد دارند. هر کدام از این مصالح مزایا و معایب خاص خود را دارند که در این بخش به آنها اشاره می کنیم.

فوم بتن یک نوع بتن سبک است که از ترکیب آب، سیمان، ماسه و فوم کف زا تشکیل می شود. فوم بتن دارای چگالی کم، مقاومت بالا، عایق حرارت، صرفه جویی در زمان و هزینه اجرا و چسبندگی خوب است. اما فوم بتن نسبت به تغییرات آب و هوا، نفوذ آب و یخ زدگی حساس است و همچنین نیاز به آب زیاد برای تولید دارد.

حتما بخوانید:   آموزش تعویض و تعمیر کردن سوپاپ شیردوش اهرمی

پوکه معدنی یک نوع سنگ آتشفشانی است که دارای بافت اسفنجی و حفره ای است. این ماده دارای وزن کم، تخلخل بالا، عایق حرارت و صوت، مقاومت در برابر تغییرات آب و هوا، فشار خارجی و خوردگی است. اما پوکه معدنی نسبت به فوم بتن زمان بیشتری برای اجرا نیاز دارد و همچنین نقص های تاریخی خود را در ساختمان سازی دارد.

چرا پوکه معدنی بافت اسفنجی دارد

پوکه معدنی یک نوع سنگ آتشفشانی است که در زمان فوران آتشفشان از گدازه های داغ و مذاب به سطح زمین می رسد. این گدازه ها با قرار گرفتن در مجاورت هوای سرد، سریعاً جامد می شوند. در این فرآیند، گازهای محبوس در گدازه خارج شده و حفره هایی را در سنگ ایجاد می کنند. این حفره ها باعث می شوند که پوکه معدنی دارای بافت اسفنجی و تخلخل بالایی باشد.

بهترین پوکه معدنی کدام است؟

بهترین پوکه معدنی کدام است؟ این سوال را نمی توان به صورت یکسان برای همه موارد پاسخ داد. زیرا بهترین پوکه معدنی بستگی به نوع کاربرد، هدف و نیاز شما دارد. مثلا برای ساخت بتن سبک، پوکه ای با چگالی کم و تخلخل بالا مناسب است. اما برای عایق کردن حرارت و صوت، پوکه ای با سختی بالا و جذب آب کم مناسب است.

بنابراین شما باید با توجه به مشخصات و ویژگی های پوکه های مختلف، بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.

کاربرد پوکه معدنی در صنعت ساختمان سازی

پوکه در چه مناطقی استخراج می شود؟

پوکه معدنی در بسیاری از کشورهای جهان استخراج می شود. برخی از کشورهای بزرگ تولیدکننده این ماده عبارتند از:

ایران

ایران جزو پنج کشور اصلی در تولید پوکه معدنی است. پوکه معدنی در شهرستان قروه به وفور یافت می شود که برخلاف دیگر نقاط ایران دارای پوکه ای با کیفیت و سبک و مقاوم است. پوکه معدنی در مناطق کوهستانی و آتشفشانی رشته کوه های البرز و زاگرس قرار دارند و از این مناطق استخراج می شوند.

حتما بخوانید:   راهنمای نصب و تنظیم لولای درب | رگلاژ کردن درب چگونه است؟

ترکیه

ترکیه یکی از بزرگترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان پوکه معدنی در جهان است. این ماده در مناطق آتشفشانی آناتولی، خاورمیانه و شرق ترکیه چین خورده است

چین

چین نیز یک کشور عمده در تولید و صادرات پوکه معدنی است. این ماده در مناطق آتشفشانی شمال شرق، شمال غرب و جنوب غرب چین چین خورده است.

اسپانیا

اسپانيا يكی ديگر از كشورهای بزرگ توليد كننده پوكه است. پوكه معدنی در مناطق آتشفشانی كاناری، بالئاريك، كاتالونيا و كاسيليا لئون يافت می شود.

امريكا

امريكا نيز يكی از كشورهای توليد كننده و صادر كننده پوكه است. این ماده در مناطق آتشفشانی غرب، شمال غرب و جنوب غرب امريكا يافت می شود.

مزایای استفاده از پوکه معدنی در ساختمان سازی

چرا برای ساختمانی سازی از پوکه های معدنی استفاده می شود؟ مزایا و ویژگی های منحصربه فرد این ماده باعث می شود روز به روز استفاده از آن در ساختمان سازی افزایش یابد. از جمله ویژگی های آن عبارتند از:

عایق عالی در برابر گرما، سرما و صدا

پوکه معدنی عایق بسیار خوب در برابر گرما، سرما و صدا است. این ماده به دلیل داشتن بافت اسفنجی و حفره ای، دارای تخلخل بالایی است که باعث می شود هوا در آن محبوس شود. بنابراین می تواند در کاهش هزینه های گرمایش و سرمایش و افزایش راحتی و آرامش محیط زندگی مؤثر باشد.

پوکه معدنی مقاوم در برابر رطوبت

پوکه معدنی به دلیل داشتن تخلخل بالا، عایق خوبی در برابر رطوبت است. این ماده جذب آب کمی دارد و نسبت به نفوذ آب و یخ زدگی حساس نیست. همچنین در برابر خوردگی و تغییرات آب و هوا نیز مقاوم است. بنابراین می تواند در صنایع ساختمانی، کشاورزی، تصفیه آب و هوا و … به عنوان عایق رطوبت استفاده شود.

پوکه معدنی غیر قابل احتراق است

پوکه معدنی به دلیل داشتن تخلخل بالا، عایق خوبی در برابر آتش و حرارت است. پوکه معدنی جذب آب کمی دارد و نسبت به نفوذ آب و یخ زدگی حساس نیست. این ماده در برابر خوردگی و تغییرات آب و هوا نیز مقاوم است. بنابراین پوکه ها مقاوم در برابر آتش سوزی هستند و به راحتی نمی سوزد.

حتما بخوانید:   لوله کشی پوش فیت مناسب تر است یا پولیکا

وزن پایین و سبکی دارد

پوکه معدنی به دلیل داشتن تخلخل بالا، دارای وزن پایین و سبکی است. پوکه معدنی نسبت به سایر مصالح ساختمانی، دارای چگالی کمتر است. برای مثال، چگالی پوکه حدود 0.5 تا 1 گرم بر سانتیمتر مکعب است، در حالی که چگالی شن و ماسه حدود 2.5 تا 3 گرم بر سانتی متر مکعب است. بنابراین این ماده مصالح سبک و مناسب برای کاربردهای ساختمانی است که نیاز به کاهش وزن دارند.

دارای استحکام بالایی است

پوکه معدنی دارای استحکام و مقاومت بالایی است. پوکه معدنی نسبت به فشار خارجی، تغییرات آب و هوا، خوردگی و آتش سوزی مقاوم است. این ماده جزو مصالح مناسب برای کاربردهای ساختمانی، کشاورزی، تصفیه آب و هوا و … است که نیاز به استحکام و سبک بودن دارند.

مزایای پوکه معدنی

انواع پوکه معدنی

پوکه ها دارای انواع انواع مختلفی هستند. که عبارتند از:

پوکه طبیعی

پوکه ای که به صورت خام و بدون هرگونه فرآوری و تغییر در بافت و رنگ آن به فروش می رسد.

پوکه صنعتی

پوکه ای که با عملیات فرآوری مانند خرد کردن، شستشو، غربالگری و … به دست می آید.

پوکه سفید

پوکه ای که دارای رنگ سفید چشمگیر و بافت چگال و چسبان است.

پوکه رنگی

پوکه ای که با استفاده از رنگ دهی صنعتی به رنگ های مختلف تبدیل می شود.

پوکه قروه

پوکه ای که در شهرستان قروه به وفور چین خورده است و دارای کیفیت بالا، سبک بودن و مقاومت در برابر فشار است.

پوکه تبریز

پوکه ای که در منطقۀ تبریز چین خورده است و دارای رنگ خاکستری، وزن سبک و جذب آب زیاد است.

جمع بندی

در این مطلب از ایبک امداد به بررسی پوکه های معدنی و ویژگی ها و کاربرد آن پرداختیم. در صورتی که از این ماده در ساختمان خود استفاده کنید، خیالتان از بابت عایق رطوبت، آلودگی صوتی، حرارت و مقاومت ساختمان راحت خواهد بود.

خدمات ساختمانی ایبک امداد شرایط ویژه ای را برای کاربران خود فراهم نموده است. به این صورت که می توانید صفر تا صد فرایند ساخت ساختمان خود را به این مجموعه بسپارید و صرفا خود نظاره گر باشید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

پوکه معدنی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

کاربرد پوکه معدنی در صنعت ساختمان سازی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x