تعمیرات ساختمان

گچبری مدرن چیست | انواع طرح های متنوع گچبری مدرن

یکی از روش های بسیار پرطرفدار معماری داخلی ساختمان، گچبری مدرن می باشد که سالهای اخیر بسیار مورد استفاده قرار گرفته است. امکان ایجاد طرح های متنوع، ماندگاری زیاد و مقاومت بالای آن از عوامل محبوبیت و پر کاربرد بودن گچبری مدرن به شمار می آید. گچبری ها دارای ویژگی های خاصی می باشند و در طرح ها و مدل های گوناگونی به بازار عرضه شده اند.

گچبری مدرن چیست و به چند دسته تقسیم می شود؟

گچبری نوعی معماری به شمار می آید و از گذشته های بسیار دور در ساختمان ها مورد استفاده قرار می گرفته است. دو ماده اساسی به کار گرفته شده در هنر گچبری گچ و آب می باشد. از گچبری جهت ایجاد نقش های گوناگون روی دیوارها و سقف خانه استفاده می شود. به طور کلی می توان گچبری را در دو دسته تقسیم بندی کرد.

 • گچبری مدرن
 •  گچبری کلاسیک

اگرچه اصول هر دو نوع از گچبری یکسان است اما چند تفاوت مهم وجود دارد که این دو دسته را متمایز از هم می سازد. در گچبری کلاسیک شاهد ایجاد نقشهایی مثل پرنده ها و گل ها هستیم. این نقش ها معمولاً با رنگ های طلایی و سبز مشاهده می شود. اما در طرح های متنوع گچبری مدرن طیف بسیار وسیعی از طرح ها و نقش های مختلف را می توان انتخاب کرد. در گچبری های مدرن بیشتر از نورپردازی استفاده می‌شود. نورپردازی می تواند جلوه خاصی به نمای ساختمان بدهد.

انواع مختلف گچبری مدرن

همانطور که در بالا گفتیم گچبری مدرن می‌تواند در طرح‌های متعددی اجرا شود که از آن جمله به موارد زیر اشاره می کنیم.

طراحی زمینه ای: طراحی زمینه ای در طرح گچبری مدرن قسمت هایی کامل از سطح را شامل می شود. در طراحی دیوارهای مختلف و سقف می توان از طراحی زمینه ای استفاده کرد. در این روش معمولاً قالب های گچی روی بخش های مشخصی از دیوار گچی قرار می گیرند. نمونه هایی از این طرح ها را می توان نام برد.گچبری مدرن چیست؟ انواع طرح های متنوع گچبری مدرن

 • طرح های تذهیب
 • گلهای درشت و کوچک
 • مقرنس
حتما بخوانید:   روش نصب منبع آب بدون نیاز به پمپ

طراحی حاشیه: از این نوع طراحی می توان در حاشیه سقف ها، نقاط کنج و زاویه دار، کناره راه پله و … استفاده کرد. از جمله گچبری هایی که دارای طراحی حاشیه ای می باشند می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • طراحی و اجرای قسمتی از گل ها و یا درخت ها به شکل برجسته در حاشیه ساختمان
 •  ایجاد گره ها و نقش انتزاعی در راهروها
 • نوشته های زیبا در کنج راهرو ها و راه پله ها

طراحی سفارشی: گاهی ممکن است طرح های گچبری مدرن توسط کارفرما به صورت درخواست مستقیم ایجاد شود. در این شرایط شما می توانید به عنوان کارفرما و یا صاحب ساختمان از انواع طرح های گوناگون آگاهی داشته باشید. علاوه بر آن لازم است از وجود تناسب مابین طرح ها و همچنین نقاط اجرای آن مطمئن باشید.

محل انجام گچبری مدرن در ساختمان

قبل از آنکه بخواهید انواع طرح های متنوع گچبری مدرن را در ساختمان خود استفاده کنید، لازم است از نقاطی در ساختمان که امکان اجرای این طرح ها در آن وجود دارد اطلاع داشته باشید. البته محدودیت و قطعیتی در انتخاب مکان خاص وجود ندارد ولی به طور معمول مشتریانی که به سراغ گچبری مدرن می روند معمولاً در قسمت های بخصوصی در ساختمان و خانه خود این طرح ها را اجرا می کنند. در ادامه برخی از مکان های پر استفاده برای اجرای طرح گچبری مدرن را بیان می کنیم.

گچبری مدرن روی سقف

از سالن پذیرایی تا اتاق خواب می توانید گچبری مدرن را روی سقف خانه خود به کار ببرید. برای اجرای آن می توانید از گچبری پیش ساخته و یا گچبری دستی استفاده کنید. استفاده کردن از گچبری دستی و یا پیش ساخته ( گچبری که از قبل ساخته شده و آماده است ) مزایای زیادی برای شما دارد که عبارتند از:

 • هزینه کمتر و مناسب تر
 • زمان اجرایی کوتاه

به این نکته توجه کنید که اجرا کردن گچبری مدرن که به صورت پیش ساخته می باشد نیاز به مهارت و دقت خیلی زیادی دارد. بنابراین در انتخاب فردی که قرار است این کار را برای ساختمان شما انجام دهد باید بسیار دقت کنید.

گچبری مدرن روی دیوار

می‌توان از طرح های گچبری مدرن برای زیبا کردن دیوارها نیز استفاده کرد. همانطور که گفتیم گچبری مدرن دارای طرح های بسیار متنوع است و انتخاب را برای افراد بسیار آسان می کند. همچنین استفاده کردن از گچبری آماده و یا پیش ساخته می تواند نقش های زیبایی مثل گچبری دستی با هزینه مناسب تر برای شما داشته باشد. نکته ای که در مورد گچبری مدرن روی دیوار حائز اهمیت می باشد این است که ملزم نیستید قواعد و اصول خاصی را رعایت کنید. به طور مثال نیازی نیست که حتماً گچبری دیوارها متقارن با هم باشند. شما می توانید بر طبق سلیقه خود و همچنین مشورت با متخصصان در این زمینه طرح های گوناگونی روی دیوار خود پیاده کنید. یکی از طرح های بسیار پرکاربرد در گچبری کلاسیک استفاده از گچبری گلویی می باشد. گچبری گلویی معمولاً بین دیوار و سقف ایجاد می شود. این نوع گچبری می تواند از ترک خوردن زاویه بین دیوار و سقف جلوگیری کند. به دلیل زیبایی و اهمیت این نوع گچبری خیلی از افراد جهت مدرن ساختن ساختمان خود از نور مخفی هم استفاده می کنند.

حتما بخوانید:   آموزش تعمیر لوله کشی گاز منازل و مشکلات متداول آن

گچبری مدرن روی ستون

حتما گچبری های ستون را در عمارت های باشکوه قدیمی مشاهده کرده‌اید. امروزه با توسعه مدرنیته، انواع گوناگونی از طرح های گچبری در ستون به وجود آمده اند که نسبت به گذشته تغییرات زیادی دارند.گچبری مدرن چیست؟ انواع طرح های متنوع گچبری مدرن طرح‌های به کار گرفته شده در گچبری مدرن برای ستون دارای طیف گسترده ای می باشد که از نقش های انتزاعی و طبیعی تشکیل شده است. گچبری مدرن در ستون می تواند زیبایی خانه شما را چندین برابر کند.

گچبری مدرن آماده یا پیش ساخته

گچبری مدرن آماده و یا پیش ساخته یکی دیگر از سبک های گچبری می باشد که به کمک قاب های پیش ساخته انجام می شود و ابزارهایی مثل پلی یورتان، پلی استایرن، فوم فشرده، فیبر استخوانی و همچنین تخته چوبی در آن مورد استفاده قرار می گیرد. پلی یورتان یک نوع ماده شیمیایی می باشد که جهت ساخت فوم های نیمه سخت و فشرده و نرم استفاده می شود که معمولاً جهت طراحی جلوه دکوراتیو در نمای خارجی ساختمان کاربرد دارد. پلی استایرن نیز نوعی ماده شیمیایی می باشد که در ساخت گچبری پیش ساخته استفاده می شود. تخته چوبی و فیبر استخوانی از ابزاری هستند که جهت زاویه دادن بین سقف و دیوار و یا اطراف دیوارها به کار گرفته می‌شوند. گچبری پیش ساخته دارای استحکام و مقاومت بالایی است و دچار کپک زدگی و تخریب نمی شود و نکته مهمی که بسیار حائز اهمیت است این است که قابل حمل می باشد. گچبری های پیش ساخته مدل های متنوع و شیکی دارند و به راحتی قابل نصب هستند اما دقت کنید که حتما از افرادی کمک بگیرید که در این زمینه ماهر هستند و تخصص دارند زیرا نداشتن مهارت می تواند باعث خوب اجرا نشدن کار شود. مزیت دیگر گچبری پیش ساخته قیمت منصفانه آن می باشد. گچبری پیش ساخته قابلیت نصب روی همه نوع مصالحی را دارد و رنگ پذیر است و در آن می توان از نورهای هالوژنی مخفی هم برای ایجاد جلوه بسیار زیبا در نمای منزل استفاده کرد.

حتما بخوانید:   چرا باید از نمای مینرال استفاده کنیم؟ | کاربرد نمای مینرال

دکوراسیون داخلی و بکارگیری گچبری مدرن

طراحی دکوراسیون داخلی نیاز به تجربه و دانش زیادی دارد. به همین خاطر در انتخاب طرح های متنوع گچبری مدرن باید موارد متعددی مورد توجه قرار گیرد.

 • در صورتی که ارتفاع ساختمان زیاد است، می توانید مطابق با سلیقه خود گچبری خلوت و یا شلوغ را انتخاب کنید اما اگر ارتفاع سقف زیاد نیست طرح های گچبری ساده برای منزل شما بسیار مناسب تر است.
 • اگر دکوراسیون داخلی ساختمان مد نظر شما اروپایی می باشد بهتر است از طرح های گچبری مدرن که در ادامه به آن اشاره کرده ایم استفاده شود. گچبری زبره، مشبک، توپر و توخالی، اسلیمی.
 • اگر سبک دکوراسیون داخلی ساختمان شما ترنزیشنال می باشد، بهتر است از طرح های زیر استفاده کنید. گچبری مشبک، طرح های اسلیمی درشت و بی حاشیه

ابزارهای مورد نیاز برای گچبری مدرن

بر اساس انجام گچبری مدرن به شکل زمینه ای و یا حاشیه و یا سفارشی، ابزار های متعدد مورد نیاز می باشد که از آن جمله می توانیم موارد زیر را نام ببریم.گچبری مدرن چیست؟ انواع طرح های متنوع گچبری مدرن

 • ماله گچبری
 • بومخوار
 • وردنگی
 • استامبولی
 • قلم بوم‌گیر
 • ابزار نقالی
 • دمبر

هزینه گچبری مدرن برای ساختمان ها

هزینه اجرا کردن طرح های مختلف گچبری مدرن بستگی به عوامل متعددی دارد. از عواملی که در این زمینه موثر است عبارتند از:

 • متراژ پروژه
 • محل پروژه
 • کیفیت و تنوع ابزار مصرفی
 • سابقه کار استاد کار و میزان تخصص

سخن آخر

گچبری مدرن از محبوب ترین روش ها در معماری ساختمان محسوب می شود. برای زیبا سازی خانه های خود می توانید از انواع مختلف گچبری زمینه ای، سفارشی و یا حاشیه ای استفاده کنید. سقف ها، دیوارها و ستون ها نقاطی در ساختمان هستند که برای اجرای طرح گچبری مدرن مورد استفاده قرار می گیرند. بر اساس متراژ پروژه خود و همچنین محل ساختمان می‌توان هزینه اجرای گچبری مدرن را تخمین زد. مرکز خدماتی ایبک امداد بهترین خدمات را با مناسب ترین قیمت به شما کاربران عزیز ارائه می دهد.

31

گچبری مدرن چیست

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

گچبری مدرن چیست | انواع طرح های متنوع گچبری مدرن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x