خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

بهترین روش برای مقابله با بوی بد چاه فاضلاب چیست؟

بوی بد فاضلاب امکان دارد از حمام، توالت، آشپزخانه و یا هر جای دیگری به مشام شما برسد قارچ ها و باکتری ها می توانند عامل این بوی وحشتناک در داخل لوله فاضلاب باشند. اگر شما هم با این مشکل روبرو شده اید با ما همراه باشید تا برای شما روش های مقابله با بوی بد چاه فاضلاب را به طور کامل توضیح داده و شما را با آن آشنا کنیم.

بوی بد و زننده در فاضلاب

بوی بد چاه توالت و فاضلاب به دلیل فرآورده های واکنش شیمیایی در بین پساب های داخل لوله و فاضلاب می باشد که بوی زننده و تندی دارد و از راه لوله های فاضلاب و راه های دیگر به داخل ساختمان نفوذ می کند. با افزایش جمعیت در مناطق شهری و همچنین رشد صنعت شهرسازی، دفع فاضلاب ساختمان ها یکی از مشکلات بزرگ شهرداری ها می باشد که بوی توالت و فاضلاب هم یک شاخه از این مشکلات است که علاوه بر بوی بد می تواند برای سلامتی انسان ضرر داشته باشد.

آمار تقاضای مردم برای خدمات جهت رفع بوی بد فاضلاب، بسیار بالا می باشد؛ به همین دلیل لازم است نکاتی را برای آگاهی در مورد بوی بد فاضلاب بدانید تا بتوانید از آن جلوگیری کنید. البته امروزه شرکت های تخلیه چاه و لوله بازکنی روش‌های مختلفی برای رفع بوی بد فاضلاب انجام می دهند ولی بعضی موارد که مشکل جزئی باشد شما می توانید با روش های خانگی مشکل را رفع کنید.

دلایل بوی بد چاه فاضلاب توالت و حمام چیست؟

دلیل بوی بد فاضلاب می تواند نشت گاز های سمی مانند سولفید هیدروژن و همچنین گاز های فاضلابی به داخل منزل باشد که ممکن است به طور لحظه ای و یا حتی دائمی به مشام شما برسد این گازها ممکن است غلیظ یا رقیق باشد.
بوی این گازها مانند ماهی گندیده و یا تخم مرغ گندیده می باشد که شما می توانید به راحتی آن را تشخیص دهید و در مکان های توالت، حمام و لوله های فاضلاب آشپزخانه و حیاط که برای دفع فاضلاب از آن استفاده می شود، به مشام می رسد، ولی همیشه نمی‌توان فقط این بو را دلیل وجود گازهای خطرناک دانست زیرا امکان دارد اگر در مدت طولانی در معرض این بو قرار داشته باشید حس بویایی تحریک شده و از کار بیفتد و شما بو را حس نکنید؛ بنابراین حتماً باید به صورت منظم اقدام به برطرف کردن بوی بد توالت و فاضلاب کنید. برای این کار می توانید با شرکت‌های خدمات فاضلاب تماس بگیرید تا این کار به وسیله افراد متخصص انجام شود.

حتما بخوانید:   باز کردن گرفتگی لوله فاضلاب به وسیله فنر برقی | راهنمای باز کردن فاضلاب با فنر برقی

همان‌طور که می‌دانید فاضلاب داخل شبکه لوله کشی در جریان است و این باعث می شود تا به مرور زمان دیواره لوله دچار رسوب شود. لایه هایی از فاضلاب که به دیواره لوله چسبیده اند داخل لوله ایجاد بوی بد می کنند. خارج شدن بوی فاضلاب به نوع لوله کشی هم بستگی دارد و نمی توان گفت که چه زمانی این بو از فاضلاب خارج می شود در صورتی که در لوله کشی نکات استاندارد رعایت شده باشد باعث می شود شما هیچگاه بوی فاضلاب را استشمام نکنید.

بوی بد چاه

آسیبهای ناشی از گازهای داخل لوله در منزل چیست؟

همانطور که گفتیم بوی بد فاضلاب در منزل می تواند به دلیل وجود گاز سمی سولفید هیدروژن باشد با توجه به غلظت آن در هوا، آسیب های متفاوتی به انسان می رساند در صورتی که این گاز در غلظت کم باشد باعث سرفه، سوزش چشم، دل درد، تاول در روی لب خواهد شد و اگر هم که این گاز غلظت بالایی داشته باشد باعث سوزش ریه و تپش قلب نامنظم و همچنین در غلظت های بسیار شدیدتر هم باعث مرگ می شود.
خوشبختانه اکثر مواقع بوی بد فاضلاب رقیق است ولی حفظ سلامت ساکنین برای در امان بودن از خطرات اهمیت زیادی دارد. شما باید هرچه سریعتر مشکل بوی بد فاضلاب را برطرف کنید بوهایی که از داخل فاضلاب خارج می شوند قابل تحمل نبوده و باید به دنبال راه حلی بود که این بوی بد چاه را به طور دائم رفع کرد؛ ولی اگر متوجه شدید که این بوی فاضلاب به هیچ وجه برطرف نمی‌شود باید شبکه لوله فاضلاب را عوض کنید. این مشکل ممکن است هزینه های زیادی برای شما در بر داشته باشد .

روش برطرف کردن بوی بد چاه توالت و فاضلاب

همان طور که گفتیم بوی بد چاه توالت و فاضلاب کار تخصصی بوده و باید به وسیله شرکت های لوله بازکنی برطرف شود در صورتی که با این مشکل روبرو شدید و به هیچ وجه نتوانستند آن را برطرف کنید با شرکت های لوله بازکنی تماس بگیرید. متخصصین آنها، مشکل را عیب یابی و برطرف می کنند در بیشتر این روش ها لوله بازکن به وسیله دستگاه تراکم هوا و یا دستگاه فنر برقی، گرفتگی های احتمالی داخل لوله را برطرف کرده و سپس اقدام به برطرف کردن بوی بد فاضلاب خواهد کرد.

حتما بخوانید:   روش هایی برای جلوگیری از بالا زدن چاه فاضلاب

همانطور که قبلاً اشاره کردیم چربی و رسوبات عامل اصلی بوی بد در داخل لوله فاضلاب است. برای رفع این بو باید یک مکانیزم فیزیکی صورت گرفته تا بو از بین برود. برای این کار فنر های بلند بسیار مناسب می باشد دوران فنر در داخل لوله فاضلاب همراه با آب گرمی که وارد لوله می شود می تواند بهترین روش برای نابود کردن این بو باشد ولی باید به نحوی داخل لوله فنر را به دوران درآورد که لوله با گرفتگی برخورد کند و این کار حتماً باید به وسیله اشخاص متخصص انجام شود اگر با این کار مشکل برطرف نشد باید سیفون لوله فاضلاب را عوض کنید.

بررسی علت بوی بد چاه فاضلاب در کفشوی حمام

اگر در منزل خود متوجه بوی بد چاه فاضلاب شدید اولین مکانی که به فکر شما می رسد مشکل از توالت است البته منطقی هم می باشد با وجود اینکه گاهی توالت را کاملاً تمیز کرده و در آنجا از خوشبو کننده های هوا هم استفاده می کنید ولی باز هم همچنان بوی فاضلاب باقی مانده است در صورتی که این بو با هیچ روشی برطرف نشد مشخص می‌شود که مشکل جدی بوده و باید حتماً آن را بررسی کنید و ببینید بو در کدام قسمت بیشتر می باشد، یکی از جاهایی که باعث بوی بد فاضلاب می شود کف شوی حمام است که امکان دارد به دلیل جمع شدن باکتری و قارچ در لوله، و یا به دلیل وجود مشکل در شتر گلو این بوی بد چاه بوجود می آید.

تجمع بیوفیلم در لوله

در هنگام حمام کردن، شما از محصولات زیادی استفاده می‌کنید نرم کننده ها، صابون، شامپو، روغن های مخصوص بدن، کرم اصلاح صورت، سلول های مو، پوست و… که در لوله شسته می شود به مرور زمان در قسمت U شکل یا همان شتر گلو که به آن سیفون می گویند، جمع می شود ترکیب مواد با یکدیگر چیزی به نام بیوفیلم را به وجود می آورد. تشکیل بیوفیلم به مرور زمان باعث می شود که بوی بد چاه فاضلاب از باکتری ها و تجزیه شدن مواد زائد به مشام برسد. باکتری ها، مواد چسبنده به وجود می آورند که به آن این امکان را می دهد در جداره لوله بچسبد.
از بین بردن آنها با بعضی از مواد هم امکان پذیر نمی باشد و در نهایت باعث پیچیدن بوی بد در فضای حمام می شود.

حتما بخوانید:   بهترین مایع بوگیر فاضلاب | دلایل ایجاد بوی بد در توالت چیست؟

چگونه می توان بوی بد چاه فاضلاب را در حمام از بین برد؟

معمولاً در صورتی که بتوانید بیو فیلم را ریشه کن کنید باعث رفع بوی بد چاه فاضلاب خواهید شد این کار بسیار آسان بوده و برای این منظور نیاز به تخصص ندارید. شما باید بقایای باکتری های لوله را از بین ببرید.
استفاده از سرکه سفید، آب جوش و جوش شیرین می تواند بسیار کارساز باشد برای این مرحله به روش زیر عمل کنید:

  • توری روی تخلیه فاضلاب کف شوی حمام را بردارید.
  • یک کتری آب جوش را داخل لوله بریزید و کمی صبر کنید تا خنک شود.
  • یک لیوان سرکه را هم داخل لوله بریزید بلافاصله و بدون صبر کردن نصف لیوان جوش شیرین هم داخل لوله بریزید.
  • دو ساعت صبر کنید تا این مواد واکنش شیمیایی انجام داده و اثر کند.
  • بعد از دو ساعت، دو کتری آب جوش را داخل لوله خالی کنید.
  • به وسیله فرچه قسمت سیفون را تمیز کنید تا تمام باکتری ها از بین بروند.
  • اگر باز هم بوی بد فاضلاب برطرف نشد، بهتر است با شرکت لوله بازکنی تماس بگیرید تا به شکل تخصصی مشکل برطرف شود.

خشک بودن گلوگاه یا سیفون دلیل بوی بد چاه فاضلاب حمام

یکی دیگر از دلایل شایع بوی گاز فاضلاب، خشک بودن شتر گلو یا همان سیفون است همانطور که می دانید سیفون یک لوله U شکل می باشد که برای نگه داشتن آب در داخل خود، تعبیه شده است. اگر شترگلو درست کار کند آب مورد نیاز را در خود نگه می دارد تا گاز سپتیک از فاضلاب خارج نشود گاهی لوله ها درست کار نکرده و آب داخل شترگلو به سرعت تبخیر می شود. حتی اگر داخل لوله را مرتب آب بریزید باز هم متوجه می‌شوید که داخل منزل بوی فاضلاب پیچیده است در این صورت مشکل جدی بوده و باید حتماً آن را برطرف کنید.

برای بررسی این مشکل آب رو باز کنید و داخل لوله بریزید چند بار اینکار را تکرار کرده و کمی صبر کنید، اگر متوجه شدید بو همچنان وجود دارد، حتماً باید با شرکت های لوله بازکن تماس بگیرید تا مشکل را برطرف کنند.

بوی بد چاه

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد شما را با دلایل بوی بد چاه فاضلاب آشنا کرده و روش های رفع آن را هم برایتان توضیح دادیم اگر در این زمینه سوالی داشتید در بخش دیدگاه ها مطرح کنید.

111111111111111111

31

بهترین روش برای مقابله با بوی بد چاه فاضلاب چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونه می توان بوی بد چاه فاضلاب را در حمام از بین برد؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا