خدمات ساختمان

نمای آجر نسوز سفید | ویژگی های آجر نمای سفید چیست؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

آجر نسوز سفید جزو انواع مدل‌های آجر است که از آن در صنعت ساختمان سازی استفاده می‌کنند. این آجر سفید جزو کدهای رنگی پرفروش است که تقریباً می‌توان گفت ۸۰ درصد بازار آجر به آن اختصاص دارد و کدبندی آن بر اساس دانه‌های سطح این آجر انجام می‌شود.

نمای آجر نسوز سفید جزو شاخص‌های نمای ساختمان بوده که بدلیل رنگ خاص و زیبایی که به نمای ساختمان می‌دهد، ترکیب آن با رنگ‌ها و مصالح دیگر بسیار زیبا و مطلوب خواهد شد. با استفاده از این نما شما می‌توانید به ظاهر ساختمان تان جلوه زیبایی داده و حتی این نما نگاه تمام رهگذران را به ساختمان جذب می کند.

نمای آجری سفید، رنگ روشنی داشته و شاید شما تصور کنید که به سادگی آلودگی‌ها را به خود جذب خواهد کرد و بعد از مدتی ساختمانتان زیبایی اولیه خود را از دست می‌دهد ولی باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که این نما به راحتی شسته شده و هر وقت که شما حس کردید نمای ساختمان تیره شده است، می‌توانید به وسیله نماشویی ساده مانند روز اول نمای آجر نسوز سفید را تمیز کنید. البته جنس این آجر به صورتی است که آلودگی‌ها را جذب نمی‌کند و حتی ذرات معلق در هوا و گرد و خاک را هم جذب نخواهد کرد.

از این نمای ساختمان برای طراحی ساختمان‌های مسکونی، تفریحی و بازسازی ساختمان های تجاری و اداری استفاده می‌کنند. البته این نمای آجر سفید برای طراحی دکوراسیون‌های داخلی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. در فضاهای اداری مثل مطب‌ها و شرکت‌های خصوصی و یا دیوار داخلی منازل مسکونی می‌توان از آجر سفید نسوز استفاده کرد.

برای درست کردن این آجر‌ها، خاک کائولن مورد استفاده قرار می گیرد. بهترین کیفیت این خاک در بعضی از مناطق ایران مثل خراسان و آذربایجان غربی وجود دارد و چیزی که باعث می‌شود این خاک طوسی یا سفید دیده شود، وجود آهن و همچنین اکسید بعضی از فلزها مثل اکسید آهن، تیتانیوم و منگنز است که باید در خاک آن به مقدار کم وجود داشته باشد. نمای ساختمانی که از این آجر استفاده شده باشد دارای مقاومت و استحکام خوبی است.

تولید این آجر به دانش خاصی نیاز دارد زیرا مقدار عناصری که باعث استحکام این آجر می‌شود و می‌تواند مقدار استحکام آن را تعیین کند، در این آجر بسیار کم بوده و از طرفی هم باید استحکام و مقاومت آجر تضمین شود.

روش تولید آجر نسوز سفید

همانطور که گفتیم برای تولید و تهیه این آجرها از خاک کائولین استفاده می‌کنند. خاک کائولین برای تولید انواع آجر نمای سفید، سرامیک و چینی کاربرد دارد. این خاک در مناطقی مانند آذربایجان غربی و خراسان جنوبی با کیفیت بسیار خوب پیدا می شود. خاک سفید این آجر باید دارای آهن و همچنین اکسید فلزهایی مثل اکسید آهن، تیتانیوم و منگنز به مقدار کم باشد تا رنگ آن سفید و طوسی شود.

حتما بخوانید:   عوامل تاثیر گذار در محاسبه قیمت سیم کشی ساختمان

این آجر نمای نسوز برای پختن در کوره، نیاز به حرارت زیادی دارد و باید این درجه حرارت حدود ۱۲۵۰ الی ۱۲۸۰ درجه باشد. البته جنس کوره هم در سفید شدن آجر تأثیر زیادی دارد. اگر در این آجر سفید آهک وجود داشته باشد، به علت همرنگ شدن با آجر دیده نخواهد شد ولی بعد از گذشت زمان ممکن است رنگ آجر با مشکلاتی روبه رو شود.

آجر نسوز سفید

هزینه اجرای آجر نمای سفید

اولین عاملی که می‌تواند در هزینه اجرای آجر نمای سفید تأثیر بگذارد، هزینه مصالح آن است. این آجرها به دلیل تنوع رنگ و طرح، قیمت‌های مختلفی دارند. در کل می‌توان گفت هزینه ای که برای اجرای نمای ساختمان به وسیله آجر سفید انجام می‌گیرد، نسبت به نماهای دیگر به علت خواصی که این آجر نما دارد، بالاتر است. نمای ساختمان با این آجر سفید، دارای طرفداران زیادی است و تقریباً می‌توان گفت نسبت به تولید آن تقاضا بسیار زیاد است.

یکی دیگر از مواردی که باعث قیمت بالای این آجر می‌شود، مصرف زیاد انرژی و گاز است که در هنگام تولید این آجر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در نمای آجر نسوز سفید به آجرهایی نیاز است که در دمای حدود ۱۲۵۰ الی ۱۲۸۰ درجه در داخل کوره قرار بگیرند.

در قیمت تمام شده تولید این آجر، باید شما هزینه نصب آن را هم اضافه کنید و همچنین هزینه‌ای که برای حمل و نقل مصالح انجام می‌گیرد، می‌تواند در هزینه اجرای این نما تأثیرگذار باشد.

استفاده از آجر سفید چه مزایایی دارد؟

یکی از پرکاربردترین رنگ‌ها برای دکوراسیون داخلی و نمای ساختمان آجر سفید است که می‌توان از آن در تمام نقاط منزل استفاده کرد و تقریباً می‌توان گفت محدودیتی هم برای استفاده از آن وجود ندارد. سفید جزو رنگ‌های خنثی به حساب می‌آید که شما می‌توانید آن را با رنگ‌های دیگر به راحتی ترکیب کنید.

  • رنگ سفید رنگی تابستانی بوده که باعث منعکس شدن نور شده و از ایجاد گرما جلوگیری می‌کند.
  • رنگ سفید باعث می‌شود فضای اتاق شما بزرگتر نشان داده شود. رنگ سفید برای اتاق‌های کوچک بسیار مناسب است و می توانید در کفپوش‌ها و دیوارها از رنگ سفید استفاده کنید.
  • رنگ سفید باعث روشن جلوه دادن فضا شده و به همین دلیل برای مکان‌هایی که نور زیاد ندارند، می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.
حتما بخوانید:   افزایش فشار آب خانه بدون نیاز به پمپ و برق

استفاده از آجر نمای سفید برای طراحی داخلی

معمولاً چیزهایی که برای تزیینات داخلی مورد استفاده قرار می گیرند، بعد از مدتی ممکن است فرسوده شوند، ولی آجر سفید به این صورت نیست. اگر استفاده از آن درست انجام بگیرد، شما می‌توانید برای دکوراسیون خانه از آن استفاده کرده و از دوام و سبک آن لذت ببرید. بکارگیری این آجر در دکوراسیون منزل، باعث می‌شود شما برای انتخاب طراحی پالت رنگ، مبلمان و حتی لوازم جانبی، انتخاب نامحدودی داشته باشید. شما می‌توانید با استفاده از دیوار آجری سفید، دکوراسیون رویایی در خانه ایجاد کنید.

 آجر نمای نسوز سفید چه ویژگی‌هایی دارد؟

همانطور که در ابتدا هم برایتان توضیح دادیم این آجر نما ویژگی‌های زیادی دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

  • آجر نسوز سفید دارای رنگ طبیعی بوده و وقتی آن را برش می‌دهید، در رنگ آن تغییری ایجاد نمی‌شود و به راحتی می‌توان آن را برش داد.
  • آجر نسوز سفید در شرایط ویژه‌ای پخته شده و از خاک مرغوبی در آن استفاده می‌شود، به همین دلیل در شرایط جوی مختلف و همچنین تابش خورشید رنگ آن تغییر نکرده و حتی ترک هم نمی‌خورد.
  • این آجرها در حرارت بالایی حدود ۱۱۰۰ درجه پخته شده و این باعث می‌شود مقاومت آجر سفید بالا رفته و در طولانی مدت دچار فرسایش نشود.
  • این آجر در هنگام پخت، تحت فشار زیادی بوده و به همین علت پوکی و تخلخل در محصولات آن وجود ندارد.

مهمترین ویژگی که این نمای ساختمان دارد، همانطور که از نام آن پیداست، مقاوم بودن در مقابل حریق است. آجرهای نسوز ترکیبات خاصی داشته و در شرایط ویژه‌ای تولید می‌شوند و به همین علت مقاومت زیادی در برابر حرارت دارند. مخصوصاً نمای آجر نسوز سفید دارای مقدار زیادی آهک است و این باعث مقاومت بیشتر آن می‌شود.

حتما بخوانید:   سنگ تراورتن چه تفاوت هایی با سنگ گرانیت دارد؟

یکی دیگر از ویژگی‌های این نما، طبیعی بودن رنگ داخل آن است. رنگی که در این آجر نسوز مورد استفاده قرار می‌گیرد کاملاً طبیعی بوده و اگر شما آن را برش بدهید و داخل آن را نگاه کنید، متوجه می‌شوید که بین رنگ داخلی و خارجی آن هیچ تفاوتی وجود ندارد. ساختمانی که دارای نمای آجر سفید باشد در مقابل تغییرات آب و هوا مثل تغییرات جوی و تابش نور خورشید، تغییر رنگ نداده و ترک هم نمی‌خورد.

نمای آجر نسوز سفید دارای دوام بالایی بوده و این جزو ویژگی‌های خاص آن است که باعث شده محبوبیت زیادی بین افراد پیدا کند. آجر نسوز سفید در دما و شرایط خاصی تولید می‌شود و به همین دلیل دوام آن بالاتر و فرسایش آن کندتر است. این آجر نما در برابر پوسته  پوسته شدن، کاملاً مقاوم بوده و می‌توان از آن به عنوان عایق حرارتی نام برد.

نورپردازی ساختمان با آجر نمای سفید

نورپردازی ساختمان با آجر نمای سفید، باعث می‌شود ساختمان شما در شب جذابیت و زیبایی خاصی پیدا کند و زیبایی ساختمانتان را دوچندان خواهد کرد. شما می‌توانید به وسیله لامپ‌های رنگی در این نما، ساختمان را نورپردازی کنید. همچنین استفاده کردن از نورپردازی در هنگام شب، باعث می‌شود نمای آجر ساختمان خوب نمایان شود. نورپردازی در این نما باعث خواهد شد که نمای ساختمانتان به روز بماند و نمایی زیبا و مدرن برای ساختمان ایجاد شود.

آجر نسوز سفید

سخن پایانی

هرچند که استفاده از نمای آجر نسوز سفید می‌تواند زیبایی خاصی به ساختمان شما ببخشد و ویژگی‌های زیادی دارد ولی باید در هنگام استفاده از این نمای ساختمان، به قوانین شهرداری هم توجه کنید. استفاده از رنگ یکنواخت و یک دست سفید، باعث آزار و خیرگی چشم می‌شود و می‌تواند در نمای شهر باعث کدری و خستگی شود. پس بهتر است در کنار استفاده از این رنگ، از رنگ‌های تیره‌ای هم مانند آجر نسوز انگلیسی ، آجر نسوز شاموتی، سنگ و یا حتی متریالی مثل چوب  استفاده شود.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

نمای آجر نسوز سفید

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

ویژگی های آجر نمای سفید چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x