تعمیرات پکیج و آب گرمکن

تنظیم شعله آبگرمکن چگونه انجام می شود | اهمیت تنظیم شعله آبگرمکن

تنظیم شعله آبگرمکن چگونه انجام می‌شود؟ | اهمیت تنظیم شعله آبگرمکن، تعمیر مشعل آبگرمکن

شعله آبگرمکن‌ها هم مثل وسایل گازسوز دیگر امکان دارد که با ایرادات و مشکلاتی مواجه شود. در صورتی که قصد دارید خودتان شعله آبگرمکن را تنظیم نمایید، باید در این مورد اطلاعات کافی و دقیقی داشته باشید. در صورتی که مهارتی در این زمینه ندارید، پیشنهاد می‌شود که از تعمیرکاران آبگرمکن کمک بگیرید.

اهمیت تنظیم شعله آبگرمکن

روشن ماندن شمعک و تنظیم شعله آبگرمکن نقش مهمی در عملکرد صحیح دستگاه خواهد داشت. وقتی شمعک آبگرمکن به صورت صحیح روشن می‌شود، شعله مشعل هم روشن خواهد شد. البته شعله آبگرمکن‌های دیواری به میزان گاز خروجی از نازل‌ها نیز بستگی دارد. وقتی که هوای مکیده شده با گاز مخلوط می‌شود، به علت وجود احتراق شمعک در آبگرمکن شعله شکل می گیرد.

بنابراین از جمله کارهای حساس برای استفاده از آبگرمکن تنظیم شعله آنها می باشد. چک کردن وضعیت قطعه هایی که با شعله در ارتباط هستند در وضعیت شعله و ثابت نگه داشتن آن موثر خواهد بود.

چرا شعله آبگرمکن کم است؟

نحوه کارکرد آبگرمکن‌ها طوری است که گاز وارد شیپوره مشعل می‌گردد و در این زمان چون جریان گاز سرعت بالایی دارد، شیپوره مشعل هوا را به سمت خودش می‌کشاند. در صورتی که در مسیر گاز مشکلی وجود داشته باشد، سوخت به صورت صحیح تولید نشده باشد و یا پیچ شل شده باشد، موجب خواهد شد که شعله آبگرمکن عملکرد درستی نداشته باشد و در این صورت شعله آبگرمکن کم خواهد بود. کم بودن شعله آبگرمکن سبب خواهد شد آبگرمکن به درستی نتواند آب را گرم کند و یا آب دائماً گرم و سرد شود.

تنظیم شعله آبگرمکن

تجهیزات لازم برای انجام دادن تعمیر مشعل آبگرمکن

در صورتی که می‌خواهید میزان حرارت و شعله آبگرمکن منزل خود را خودتان برطرف نمایید، در ابتدا باید بتوانید شعله آبگرمکن را به صورت صحیح تنظیم نمایید. پس از اینکه دلیل مشکل به وجود آمده را یافتید باید وسایل و تجهیزات لازم را برای رفع مشکل آماده نمایید. در این صورت عیب یابی و تعمیر آبگرمکن شما با سهولت و سرعت بیشتری انجام خواهد شد. وسایل لازم برای تعمیر کردن مشعل آبگرمکن ها عبارت هستند از:

 • پیچ گوشتی چهارسو و دوسو
 • ظرف آب گرم
 •  آچار تخت
 •  واشر از جنس لاستیکی
 •  روغن گریس
 • واشر لاستیکی
 • سوپاپ اصلی گاز
حتما بخوانید:   چگونه آبگرمکن گازی جدید خود را نصب کنیم ؟

محل پیچ تنظیم شعله آبگرمکن دیواری

پیچ تنظیم شمعک آبگرمکن دیواری در قسمت پایین آن قرار داده شده است. شمعک آبگرمکن مدام باید روشن باشد. همچنین به شعله آبگرمکن دیواری نیز باید توجه داشته باشید، تا دمای آبگرمکن تنظیم و مناسب باشد. وقتی که قاب بیرونی آبگرمکن را برمی‌دارید، پیچ هایی که مشاهده می کنید را باید باز کنید و از چند راه رگلاتور مشعل را جدا نمایید.

نحوه تنظیم شعله آبگرمکن

برای اینکه بتوانید شعله آبگرمکن را به صورت صحیح تنظیم کنید، در ابتدا باید از متصل بودن گاز به دستگاه و باز بودن شیر آب مطمئن شوید. پس از آن لوله‌های مبدل که از شعله گرما را به آب منتقل می‌کنند را مورد بررسی قرار دهید و پس از آن مطمئن شوید که دیافراگم ایرادی ندارد و سالم است.

 • شیرهای ورودی آب و گاز را که به دستگاه متصل هستند را ببندید.
 • محافظ فلزی یا رویه آبگرمکن را باز نمایید و از دستگاه جدا کنید.
 • پیچ‌هایی که چند راهه رگلاتور و مشعل را به هم وصل می‌کنند را باز کنید.
 • مشعل آبگرمکن را با ظرافت و دقت با استفاده از آب گرم و فرچه مورد شستشو قرار دهید.
 • پس از شستن نازل ها و مشعل ها در صورتی که پیچ شل شده است، آن را محکم کنید و پس از آن اطمینان حاصل کنید که آنها را به صورت کامل خشک کرده اید تا از زنگ زدگی آنها جلوگیری شود.
 • واشر چند راهه را نیز باید به خوبی تمیز کرده و پس از آن گریس کاری انجام دهید.
 • در صورتی که واشر چند راهی خرابی دارد باید آن را عوض کنید. وقتی این کارها را انجام دادید مشعل را به چند راه به صورت اولیه ببندید.
 • وقتی کارتان تمام شد، با استفاده از مایع ظرفشویی یا صابون و کف نشتی آبگرمکن را بررسی کنید.
 • به این نکته توجه داشته باشید که برای نشت یابی و تست به هیچ عنوان از احتراق و کبریت استفاده نکنید.

تنظیم شعله آبگرمکن با باز و بسته کردن فندک و شمک

برای اینکه آبگرمکن به صورت صحیح کار کند باید همه قطعات و اجزای آن سالم بوده و هیچ ایراد و نقصی نداشته باشند. چون آبگرمکن‌ها دارای سیستم پیچیده‌ای هستند، باید هر کدام از اجزای آبگرمکن به صورت درست کار کنند. چون همه آنها به هم وابسته هستند و در صورتی که در هر کدام از قطعات و اجزای آبگرمکن ایراد و اختلالی به وجود آید، موجب اختلال در قطعات دیگر دستگاه نیز خواهد شد.

حتما بخوانید:   راهنمای رفع خطاهای پکیج آریستون | کدهای ارور پکیج Ariston

از جمله راهکار های دیگر برای تنظیم کردن شعله آبگرمکن تنظیم شعله با استفاده از باز و بسته کردن فندک و شمعک می باشد. به این نکته توجه کنید که این شیوه در مواقعی کاربرد دارد که وقتی مشعل را تمیز می‌کنید، مشکل آبگرمکن برطرف نگردد.

برای انجام دادن این کار به وسایل گفته شده در زیر نیاز خواهید داشت:

 • یک عدد آچار فرانسه
 •  پیچ گوشتی چهارسو و دوسو
 •  کمپرسور
 •  نوار تفلون
 •  آچار تخت

 نحوه باز و بسته کردن فندک و شمعک

 1.  ابتدا شیرهای ورودی گاز و آب را که به دستگاه متصل هستند را ببندید.
 2. رویه و یا محافظ فلزی آبگرمکن را جدا نمایید.
 3. شمعک آبگرمکن را باز کرده و بررسی نمایید که لوله ها و پایه گرفتگی نداشته باشند.
 4. نازل و لوله ها را مورد بررسی قرار دهید و در صورتی که انسداد داشتند، آنها را برطرف کنید.
 5. وقتی همه قطعات مانند نازل، شمعک، لوله و پایه را تمیز کردید، مانند قبل در مکان خودشان قرار دهید.
 6. سعی نمایید با فشار دادن فندک یک دستگاه را روشن نمایید.
 7. در صورتی که شمعک روشن نشد، سیم رابط و الکترود جرقه را چک کنید.
 8. در صورتی که بازهم مشکل برطرف نشد، باید الکترود را عوض کنید.

تنظیم شعله آبگرمکن

نحوه روشن کردن آبگرمکن‌های دیواری

 1.  در ابتدا باید بررسی کنید که آب و گاز به دستگاه وصل باشد و شیر آن قطع نبوده و باز کرده باشید.
 2. کلید ولومی اصلی و یا سلکتور که به روشن کردن آبگرمکن دیواری مربوط است را به طرف چپ بچرخانید تا بتوانید آن را روی علامت شمعک قرار دهید.
 3. حالا باید کلید را کمی به سمت داخل بفشارید. پس از آن کلید جرقه زن را که در زیر دستگاه است را فشار دهید تا جرقه ایجاد شده و شعله تشکیل گردد.
 4. توجه کنید که اگر جرقه زن نمی تواند جرقه بزند و شعله در آبگرمکن تشکیل نمی شود، می توانید از فندک یا کبریت برای روشن کردن شعله استفاده کنید. کلید ولومی اصلی را پس از روشن شدن همانطور که به طرف داخل فشار داده و نگه داشته‌اید، باید ۱۰ ثانیه این کار را ادامه دهید تا ترموکوپل آبگرمکن گرم شود.
 5. پس از آن کلید را می‌توانید رها کرده و سلکتوری را به طرف چپ به صورت کامل بچرخانید.
 6. وقتی این مرحله را انجام دادید برای اینکه آبگرمکن را تست کنید، می توانید آب گرم را باز نمایید و از تشکیل شعله و آب گرم اطمینان حاصل کنید.
 7. در بعضی از مدل‌های آبگرمکن کلید سلکتوری در قسمت چپ آبگرمکن قرار می‌گیرد و لازم خواهد بود که آنها را از طرف چپ به راست ببرید.
 8. با استفاده از کلید تنظیم دما باید شعله آبگرمکن دیواری را به صورت مناسب تنظیم نمایید.
 9. چنانچه سلکتور در قسمت راست آبگرمکن از هر چقدر که آن را به طرف چپ ببرید مقدار گرمایش آب بیشتر خواهد بود. در صورتی که سلکتور در طرف چپ است وقتی آن را به طرف راست حرکت می دهید آب گرم تر خواهد شد.
 10. در برخی مواقع وقتی از آب گرم استفاده می کنید، متوجه می شوید که شمعک و شعله دستگاه خاموش شده و گرمایش آب متوقف شده است در این صورت باید آبگرمکن را به روش گفته شده روشن نمایید.
حتما بخوانید:   تعویض پرشر سوئیچ آب پکیج ایران رادیاتور

آبگرمکن‌ها برای تأمین آب گرم مصرفی مورد استفاده قرار می گیرند. در صورتی که هر کدام از قطعات مختلف آبگرمکن عملکرد درست و مناسبی نداشته باشند، موجب خواهد شد که عملکرد کل دستگاه مختل شده و در تأمین آب گرم مصرفی با مشکلاتی مواجه شوید. در صورتی که به صورت دوره ای سرویس آبگرمکن ها را انجام دهید، از بسیاری مشکلات جلوگیری کرده و قبل از تبدیل شدن به مشکلات بزرگ تر آنها را برطرف خواهید کرد.

برای این که عیب یابی و تعمیر آبگرمکن شما به صورت صحیح و اصولی انجام شود، پیشنهاد می شود که از تعمیرکاران حرفه ای در این زمینه کمک بگیرید. عیب یابی و تعمیر اصولی موجب خواهد شد که دستگاه شما در حین کار کمتر با ایراد و خرابی مواجه شود. عیب یابی و تعمیر آبگرمکن ها از جمله کارهای تخصصی است، که هر کسی نمی تواند آن را انجام دهد. سیستم آبگرمکن ها پیچیده تر می باشد و از قطعات و اجزای مختلفی تشکیل شده است.

برای عیب یابی و تعمیر آبگرمکن باید با عملکرد هر کدام از این قطعات آشنایی کافی داشته باشید. در غیر این صورت علاوه بر اینکه مشکل دستگاه شما برطرف نخواهد شد، مشکلات جدیدی نیز به دستگاه افزوده خواهد شد. تنظیم شعله آبگرمکن نیز از جمله کارهای حساس می‌باشد، که در صورتی که این کار به صورت صحیح انجام نشود، دستگاه با مشکلاتی مواجه خواهد شد.

31

تنظیم شعله آبگرمکن چگونه انجام می‌شود؟ | اهمیت تنظیم شعله آبگرمکن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

نحوه تنظیم شعله آبگرمکن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x