خدمات نظافتی

بهتر تمیز کردن پارکینگ مجتمع های بزرگ و ساختمان ها

تمیز کردن پارکینگ ساختمان ها و مجتمع ها

 پیش از ورود به یک خانه اولین چیزی که توجه افراد را به خود جلب می کند وضعیت پارکینگ، حیاط و همچنین راه پله ها است. تمیزی پارکینگ و راه پله به ویژه در املاک مشاع جدای از نقشی که در زیبایی این فضای مشترک دارد نقش بسزایی نیز در بهداشت، سلامت و همچنین رفاه و آسایش افراد حاضر در آن ساختمان ها را دارد. بنابراین و به سادگی می توان به این نتیجه دست یافت که نظافت پارکینگ و راه پله از جمله ضروری ترین و مهم ترین موارد در نظافت انواع ساختمان است. در متن پیش رو راه کارهایی موثر و بسیار ساده را برای نظافت پارکینگ و راه پله و همچنین همواره مرتب و تمیز نگه داشتن آن ارائه شده است.

تعیین برنامه ای مناسب برای تمیز کردن راه پله و پارکینگ

بهترین راهکار برای داشتن یک فضای مشترک تمیز و مرتب داشتن یک برنامه منظم و دقیق است که همه افراد یا خانواده هایی که در آن محل زندگی می کنند باید به آن پایبند باشند. بدین منظور بایستی تمام افراد اقدام به جمع آوری و مرتب نمودن وسایل شخصی خود کنند و سپس برنامه ای هفتگی یا ماهانه برای نظافت فضای مشترک از پشت بام تا پارکینگ و حیاط ساختمان را تنظیم کنند. این برنامه به طور قطع و دست کم شامل سه ستون می باشد که عبارتند از اسامی افراد یا خانواده های ساکن در ساختمان یا مجتمع، تاریخ نظافت و مواردی که باید نظافت شود و یا اینکه نظافت شده است. با انجام اینکار نه تنها عدالت میان ساکنین آن برقرار می شود بلکه در مدت زمان مشخص تمام نقاط مختلف و مشاع ساختمان نظافت می شود و افراد حاضر در آن شاهد داشتن ساختمانی کاملا تمیز و مرتب خواهند بود که در نهایت منجر به بهداشت محیط اطراف آن ها و بهبود روابط میان افراد می شود.

تهیه وسایل مورد نیاز جهت نظافت پارکینگ و راه پله

پس از تنظیم برنامه نظافت بهتر است در صورتی که افراد تمایل دارند نظافت را شخصا انجام دهند و یا اگر آن را به افرادی دیگر بسپارند وسایلی مناسب را برای انجام فرآیند نظافت تهیه کنند. بنابراین ابتدا باید لیست این وسایل تهیه شود. از جمله این وسایل می توان به مواردی از جمله مواد شوینده، سطل دسته دار، شلنگ، زمین شوی دسته دار، جاروی دسته دار (دسته بلند)، دستمال های معمولی و میکروفیبر (برای پاک کردن سطوح حساس مانند شیشه ها) و دیگر موارد اشاره کرد. همچنین بهتر است افراد برای این کار اقدام به خرید دستکش یا چکمه پلاستیکی مخصوص به خود کنند.

حتما بخوانید:   تمیز کردن صفحه تلویزیون های OLED ،LED ، LCD و پلاسما

وسایل تمیز کردن پارکینگ 1

شروع به تمیزی قسمت های مختلف

به طور حتم پس از مشخص شدن برنامه و خرید وسایل نظافتی مورد نیاز، بایستی اقدام به تمیزی پله ها، راه پله، پارکینگ، حیاط و یا حتی پشت بام نمود. پیش از آغاز فرایند نظافت باید تمامی وسایل را در راهرو ها و سایر قسمت های مشترک جمع آوری کرد و پس از آن اقدام به نظافت نمود. برای اینکه جایی از قلم نیافتد و نظافت به درستی انجام شود پیشنهاد می شود همه قسمت ها را به ترتیب و با پیشروی از طبقات بالا به پایین انجام داد. در ادامه به طور اجمالی این موارد مورد بررسی قرار می گیرند.

  • گردگیری دیوارها

برای نظافت بهتر است با استفاده از یک جاروی دسته بلند، خشک و تمیز گرد و غبار روی دیوار ها و یا حتی تارهای عنکبوت را جمع آوری کرد. با این کار نه تنها دیوارها و گوشه های سقف نیز تمیز می شود بلکه ذرات آلوده آن بر روی پله و کلیدهای برق فرو نمی ریزد.

  • تمیز کردن پله ها و نرده ها

برای تمیز کردن فضای عمومی یک ساختمان بایستی از کثیف ترین قسمت آن یعنی پله ها شروع به نظافت کرد. برای این کار باید سطلی پر از آب گرم و مواد شوینده را با هم ترکیب کرد و با استفاده از زمین شوی مناسب پاگرد ها و پله ها را تمیز کرد. این کار را باید با دقت انجام داد به گونه ای که تمام گوشه ها و کنج ها نیز تمیز شوند.

حین تمیز کردن پله ها بهتر است نرده ها را نیز با استفاده از دستمال مناسب و اسپری حاوی محلول ضد عفونی تمیز کرد چرا ک نرده ها نیز محلی برای تجمع آلودگی ها و میکروب ها است و باید به دقت نظافت شوند تا رد انگشتان و سیاهی ها از روی آن ها پاک گردد.

  • تمیز کردن سنگ دیوارها

در بسیاری از ساختمان ها و مجتمع ها فضای مشاع به ویژه در دیوار کناری ناحیه پله و راه پله تا ارتفاع یک متری و یا حتی بیشتر از سنگ استفاده می شود. هنگام نظافت فضای داخلی ساختمان نباید نظافت این قسمت ها را فراموش کرد. برای این کار می توان از دستمال مرطوب و یا حتی در صورت نیاز از محلول پاک کننده استفاده و لبه ها و سطح سنگ را تمیز کرد.

  • تمیز کردن کلیدها و پریزهای برق

با اینکه کلیدها و پریزهای برق فضای اندکی را به خود اختصاص می دهند و معمولا در هنگام نظافت فراموش می شوند اما باید توجه داشت این کلیدها و پریز ها از جمله وسایل پرکاربرد در ساختمان هستند که به طور حتم در معرض آلودگی ها قرار می گیرند. برای تمیز کردن این قطعات تنها می توان از دستمال با رطوبت کم و در صورت نیاز از اسپری محتوی محلول ضدعفونی کننده استفاده نمود.

  • تمیز کردن آسانسور

آسانسور و بالابر نیز از جمله مهم ترین و ضروری ترین وسایل آسایش برای تمامی افرادی است که در یک ساختمان و یا مجتمع زندگی می کنند. برای این کار تنها کافی است با یک دستمال مرطوب آینه ها، دیواره ها، صفحه کلید و درب های آسانسور را تمیز کرد.

  • تمیز کردن پنجره ها

امروزه در بیشتر ساختمان ها برای تامین نور و هوای تازه و همچنین دلنشین کردن فضای داخلی مشاع ساختمان از پنجره ها استفاده می شود. کثیف بودن شیشه ها و کدری آن ها نه تنها جلوه ای نازیبا دارد بلکه موجب دلگیر به نظر رسیدن این فضای مشترک می شود. برای نظافت شیشه ها می توان از دستمالی مناسب به همراه با یک محلول شیشه شور استفاده کرد و به خوبی شیشه ها و پس از آن چارچوب، دستگیره و لبه پنجره ها را تمیز کرد.

  • تمیز کردن پارکینگ

پس از تمیز کردن پله و راه پله ها و سایر اجزای آن ها نوبت به تمیز کردن پارکینگ ساختمان می رسد. برای این کار ابتدا باید زباله های درشت و قابل مشاهده را جمع آوری کرد و سپس کف پارکینگ را با استفاده از یک جارو دسته بلند و یا جاروبرقی مخصوص به فضای باز یا بیرونی، جارو کرد. پس از جارو کردن باید با استفاده شلنگ یا دستگاه فشار قوی و یا حتی در صورت نیاز و کثیفی بیش از حد با کاربرد ماده شوینده پارکینگ را شست.

  • تمیز کردن حیاط و پشت بام

برای اینکه عمر مفید پوشش بام بیشتر باشد و یا اگر در پشت بام ساختمان فضای سبز در کنار دیگر عناصر به کار رفته است و مورد استفاده تمامی ساکنین قرار می گیرد بهتر است نظافت این قسمت را فراموش نکرد. برای این کار نیز باید وسایل موجود در آن را مرتب کرد و سپس آن جا را نیز در زمان مناسب جارو و تمیز نمود.

حتما بخوانید:   اتو کردن شلوار مردانه | اتو کردن لباس بر اساس نوع آن

در نهایت پس از تمیز و مرتب کردن تمامی قسمت های مشترک فضای ساختمان و در صورت وجود نوبت به تمیز کردن حیاط آن می رسد. برای این کار بهتر است اگر در فضای مربوط به حیاط درخت، درختچه و یا گل کاری و چمن کاری وجود دارد در صورت تخصص اقدام به مرتب کردن آن نمود و در غیر این صورت از یک باغبان کمک گرفت. پس از سامان دادن به فضای سبز حیاط و جمع اوری برگ ها و سایر زباله های بزرگ می توان با شستشو یا جارو کردن حیاط آن را تمیز کرد.

نظافت پارکینگ

 

نقش و وظیفه افراد در تمیزی پارکینگ و راه پله ساختمان و یا مجتمع بزرگ

هر آنچه که در طی متن به آن اشاره شد نکاتی در جهت داشتن فضایی بهتر و خلق محیطی بهداشتی و سالم تر در فضای مشاع ساختمان بود. اما جدای از این موارد پیشنهاد می شود که تمامی افراد در امر نظافت و مرتب نمودن راه پله و پارکینگ و سایر فضای مشترک در ساختمان و مجتمع مشارکت داشته باشند و هر یک به تناسب میزان رفت و آمد یا توافق با سایر ساکنین ساختمان و در نوبت مقرر اقدام به تمیز کاری کنند. البته باید اشاره کرد که در بسیاری از موارد و در صورت تمایل ساکنین ساختمان این کار را به نیروهای خدماتی در زمینه نظافت می سپارند. همچنین در امر نظافت توصیه می شود از مواد پاک کننده و وسایل با کیفیت مطلوب استفاده شود که در نهایت جدای از قدرت تمیزکنندگی مطلوب منجر به صرف هزینه های اضافی نگردد.

حتما بخوانید:   روش برطرف کردن رطوبت کمد دیواری

در پایان توصیه می شود زباله را در نایلون های مطمئن ریخته و با سطل آن ها را جابجا کنند یا از ریختن جلد خوراکی و … در فضای مشرک اجتناب کنند. همچنین ذکر این نکته الزامی است که در حین نظافت و دقایقی پس از آن به دلیل مرطوب بودن سطح پله ها و یا سایر سطوح بهتر است که افراد از تردد غیر ضروری پرهیز کنند و در صورت ضرورت در تردد از کفش و دمپایی تمیز استفاده کنند تا سطح پله ها و پا گردها کثیف و لکه دار نشود.

 

31

بهتر تمیز کردن پارکینگ و ساختمان ها

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بهتر تمیز کردن پارکینگ مجتمع های بزرگ و ساختمان ها

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x