خدمات ساختمان

آموزش نصب پمپ خانگی | انواع مختلف پمپ آب خانگی

پمپ آب خانگی در ظرفیت ها و مدل های مختلف در بازار موجود است. که بسته به نیاز ساختمان خود می توانید اقدام به خرید و نصب پمپ خانگی خود کنید. پمپ آب خانگی را می توانید به دو شکل با مخزن تخت یا بدون مخزن تهیه کنید. در این مقاله از ایبک امداد به نحوه نصب پمپ آب خانگی می پردازیم:

انواع مختلف پمپ آب خانگی

اگر در ساختمان با افت فشار آب مواجه هستید برای تقویت فشار چاره ای جز نصب پمپ خانگی ندارید. ولی قبل از خرید پمپ ابتدا سیستم لوله کشی آب مصرفی ساختمان را بخوبی بررسی کنید تا دچار رسوب گرفتگی نشده باشد. اگر مشکل از لوله های ساختمان نبود باید برای انتخاب پمپ خانگی مورد نیاز خود اقدام کنید.

پمپ خانگی دارای مدل های بسیاری مانند پمپ پروانه‌ای، پمپ آب بشقابی و پمپ آب جتی می باشند. که هر کدام از آنها در رده پمپ های محیطی، محوری و شعایی قرار می گیرند. پمپ های آب خانگی از نظر قدرت به پمپ های نیم اسب بخار، یک و نیم اسب بخار، یک اسب بخار و پمپ های کوچک آپارتمانی دسته بندی می شوند. نحوه نصب پمپ های خانگی همگی یکسان می باشند. می توانید منبع و مخزن آنرا در بالای پشت بام و یا هر مکان دیگری که بخواهید نصب کنید. ممکن است در ساختمان به دلایل مختلفی مانند کمبود بودجه، کمبود فضای مناسب امکان نصب پمپ آب خانگی با منبع یا مخزن وجود نداشته باشد. بهتر است ابتدا به معایب پمپ خانگی بدون مخزن بپردازیم:

معایب پمپ آب خانگی بدون مخزن

ابتدا باید بگوییم که استفاده از پمپ آب خانگی بدون مخزن و یا نصب پمپ آب خانگی بعد از کنتور دارای معایب گوناگونی است که در ادامه به بررسی چند مورد از آنها می پردازیم:

کم شدن طول عمر پمپ آب خانگی

از مهمترین معایب پمپ آب خانگی بدون مخزن کم شدن طول عمر پمپ آب خانگی به علت فشار زیاد بر روی پمپ می باشد.

 • هنگام عملکرد پمپ، از منبع یا مخزن در کنار پمپ آب خانگی استفاده می شود، پمپ آب بطور یکسره با هر بار باز و بسته شدن شیر آب در ساختمان روشن و خاموش می شود. چون تا وقتی فشار آب در مخزن کم نشود از مخزن استفاده می شود.
 • چنانچه پمپ آب خانگی را بدون مخزن نصب کنید، با هر دفعه باز و بسته شدن شیر آب در ساختمان پمپ نیز روشن و خاموش می شود و این موضوع باعث وجود استهلاک بالای پمپ آب خانگی خواهد شد.
 • اگر تصمیم دارید پمپ آب خانگی را بدون مخزن در ساختمان نصب کنید، باید از یک جایگزین مخزن پمپ آب خانگی یعنی ست مخصوص کنترل استفاده کنید.
 • چون با استفاده از ست کنترل مقدار فشار در پمپ آب خانگی شما کنترل می شود. بدلیل اینکه ست کنترل در یک بازه فشار تنظیم شده عمل می کند و تا وقتی که فشار آب در ساختمان به اندازه مینیموم نرسد پمپ را روشن نخواهد کرد. با این روش فشار مضاعف کمتری بر روی پمپ آب نیز وارد می شود.
حتما بخوانید:   نصب پرده پارچه ای و کرکره ای اداری ساختمان | ابزار های مورد نیاز جهت نصب پرده کرکره ای

پمپ خانگی

دسترسی نداشتن به آب ذخیره در مواقع نیاز به پمپ خانگی بدون مخزن

یکی از مزایای راه اندازی پمپ آب خانگی در کنار مخزن به دلیل مطمئن بودن از داشتن آب ذخیره در مخزن پمپ خانگی به هنگام قطعی آب می باشد. که این مزیت در صورت استفاده از پمپ خانگی بدون مخزن از بین می رود.

جریمه شدن ساختمان توسط شرکت آب و فاضلاب

قانون نصب پمپ آب خانگی در ساختمان و طبق گفته های مدیریت شرکت آب و فاضلاب با آیین نامه های عملیاتی و شرایط عمومی آب و فاضلاب کشور، نصب پمپ آب خانگی بدون مخزن تخلف می باشد.

چون زمانی که پمپ آب خانگی را بدون مخزن نصب کنید، پمپ آب باید مستقیم بعد از کنتور آب ساختمان قرار بگیرد و تمامی آب در لوله آب اصلی بیرون از ساختمان را به داخل ساختمان می کشد. چنانچه شرکت آب و فاضلاب متوجه این اقدام شوند، می توانند ساختمان شما را جریمه کند. از طرفی این کار باعث سلب راحتی و آسایش همسایگان شما نیز می شود، چون آب مصرفی آن ها نیز با افت فشار مواجه می شود.

نصب پمپ آب خانگی بدون مخزن

نصب پمپ آب خانگی بدون مخزن بسیار راحت تر از نصب پمپ آب خانگی ساختمان با مخزن می باشد. چون دیگر نیازی به نصب مخزن و انجام عملیات لوله کشی های مورد نیاز نصب مخزن را ندارد و تنها کاری که لازم می باشد انجام دهید لوله کشی پمپ است.

اتصالاتی که برای نصب پمپ آب خانگی نیاز است عبارتند از:

 1. لوله های آب با قطر مناسب با پمپ
 2. مهره ها و ماسوره
 3. شیر یک طرفه
 4. ست کنترل
حتما بخوانید:   دکوراسیون مدرن برای سالن پذیرایی با ایده های ناب

نحوه نصب پمپ آب خانگی در ساختمان بدون مخزن به این شکل است:

باید ابتدا مکانی مناسب جهت نصب کردن پمپ آب خانگی را در نظر بگیرید. حتماً باید این مکان مشخصاتی که برایتان توضیح می دهیم را داشته باشد:

 1. محل نصب پمپ آب ساختمان باید حتماً سرپوشیده و دور از تابش مستقیم نور خورشید باشد.
 2. سطح زیر محل نصب پمپ آب باید حتماً صاف و یکدست باشد.
 3. چنانچه پمپ آب بیشتر از نیم اسب بخار قدرت داشته باشد، بهتر است مکان نصب پمپ عایق کاری صوتی نیز داشته باشد تا سر و صدای پمپ موجب سلب آسایش ساکنین نشود.
 4. روش نصب پمپ آب بعد از کنتور به این شکل است که پمپ را باید در مسیر جریان لوله اصلی آب قرار دهید. می توانید در هر محلی که برای نصب پمپ آب خانگی انتخاب کردید، لوله اصلی آب را قطع کرده و پمپ آب را بطور مستقیم به لوله آب اصلی کنتور متصل کنید. لوله آب هم قطر یا حتی قطورتر از ورودی پمپ آب را به کمک مهره و ماسوره از یک طرف به ورودی پمپ آب خانگی و از یک طرف به لوله اصلی آب وصل می کنید.
 5. اکنون‌ زمان متصل کردن ورودی و خروجی پمپ آب خانگی به سیستم های لوله کشی آب می رسد. بعد از خروجی پمپ آب خانگی باید شیر یک طرفه را نصب کنید تا هنگام خاموش بودن پمپ آب خانگی از برگشت ناگهانی آب به داخل پمپ خانگی جلوگیری شود.
 6. بعضی از افراد شیر یک طرفه را قبل از پمپ نصب می کنند، اما بهتر است شیر یک طرفه را بعد از پمپ قرار دهید تا زمانی که سیستم تحت فشار است و پمپ نیز خاموش می باشد، روی پمپ فشار وارد نشود.
 7. در این مرحله نوبت به اتصال ست کنترل می رسد که حتماً باید آنرا روی خط لوله آب خروجی از پمپ متصل کنید. سپس لوله خروجی از پمپ آب خانگی را به لوله اصلی ورودی آب متصل کنید. این لوله ها را نیز باید با کمک مهره و ماسوره به یکدیگر وصل کنید.
 8. هنگام متصل کردن پمپ آب، توجه به سایز خروجی و ورودی پمپ آب بسیار مهم است. بهره گیری حداکثر از توان پمپ آب حتماً سایز خروجی و ورودی پمپ آب متناسب با اندازه لوله آب ساختمان شما باشد.
 9. مثلاً اگر ورودی و خروجی پمپ های آب یک اینچ قطر داشته باشند، باید سایز لوله ورودی و خروجی هم نیز یک اینچ باشد.
حتما بخوانید:   آموزش نقاشی ساختمان با غلطک طرح دار | اجرای نقاشی روی دیوار با غلطک

نصب پمپ خانگی در آپارتمان

از پمپ هایی که می توانید آنها را بدون مخزن در داخل ساختمان هم نصب کنید، پمپ های آب آپارتمانی می باشند.

این نوع پمپ ها از نوع نیم اسب بخار بیشتر انتخاب می شوند. چنانچه قصد نصب پمپ آب در داخل واحد آپارتمان خود را دارید به موارد زیر توجه کنید:

 • نصب پمپ آب خانگی آپارتمان بدون مخزن تحت فشار نیز امکان پذیر می باشد. چون این مدل پمپ ها تا حداکثر نیم اسب بخار قدرت دارند. این نوع پمپ های خانگی برای تأمین فشار به منبع یا مخزن نیاز ندارند.
 • نحوه نصب پمپ خانگی داخل آپارتمانی مانند طریقه نصب پمپ آب خانگی بدون مخزن می باشد. برای نصب پمپ آب نیم اسب بخار، باید خروجی و ورودی پمپ آب نیم اسب را به خروجی و رودی لوله آب ساختمان متصل کنید.
 • به این شکل که ورودی پمپ نیم اسب بخار به لوله خروجی آب ساختمان و خروجی پمپ خانگی به لوله ورودی آب داخل سیستم لوله کشی ساختمان متصل شوند.
خلاصه ای از نکات مهم ذکر شده

مطالب مهمی در مورد پمپ خانگی بدون مخزن را برایتان توضیح دادیم.

 1. پمپ آب خانگی در مدل های مختلفی مانند بشقابی و حتی در بازار موجود هستند که شما می توانید با توجه به نیاز واحد یا ساختمان خود یکی از آنها را انتخاب کنید.
 2. نصب پمپ آب خانگی که بدون مخزن می باشند، نه تنها از نظر قانونی ممنوع بوده، بلکه باعث می شود طول عمر پمپ خانگی شما نیز کاهش پیدا کند.
 3. هنگام نصب پمپ آب خانگی بدون مخزن حتماً باید لوله آب ورودی از داخل ساختمان را به شکل مستقیم به پمپ وصل کنید و خروجی پمپ را هم بطور مستقیم به لوله آب ساختمان خود متصل کنید.

پمپ خانگی

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی انواع مختلف پمپ خانگی و نحوه نصب پمپ خانگی بدون مخزن پرداختیم. توجه داشته باشید نصب پمپ خانگی از نظر قانونی اصلاً مجاز نمی باشد. ولی بدلیل کمبود هزینه و فضای مورد نیاز بعضی از افراد ترجیح می دهند از پمپ خانگی بدون مخزن استفاده کنند. چنانچه سوالی در رابطه با این مقاله داشته باشید، می توانید با قسمت پشتیبانی مطرح کنید تا متخصصان ما در مجموعه ایبک امداد، در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخگوی سوالات شما باشند.

 

31

آموزش نصب پمپ خانگی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نصب پمپ آب خانگی بدون مخزن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x