تعمیرات تاسیسات برقی

نحوه سیم کشی و نصب پریز برق ساختمان | آموزش سیم کشی ساختمان

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

اگر تصمیم دارید ساختمان نو ساز خود را سیم کشی کنید، اگر می خواهید یک انشعاب از پریز برق بگیرید ولی نمی دانید اصول سیم کشی و نحوه نصب پریز های برق چگونه است، ما قصد داریم در این مقاله از ایبک امداد به مدار پریز برق و نحوه سیم کشی و انشعاب گیری برق را برایتان توضیح دهیم:

نقشه سیم کشی پریز برق ساختمان

برق دار کردن پریز برق بسیار ساده است چون فقط به دو سیم نول و فاز احتیاج دارید و دیگر مانند سیم کشی های کلید دو پل و تک پل نیازی نیست از آن خروجی بگیرید. در ادامه به نحوه سیم کشی های پریز برق ساختمان می پردازیم:

آموزش سیم کشی بدون سیم ارت در پریز برق

در این قسمت از مقاله نحوه سیم کشی بدون سیم ارت را با شما بررسی می کنیم:

شما به دو سیم نول و فاز احتیاج دارید و این در صورتی می باشد که پریز برق شما دارای ارت نباشد و یا اینکه در سیم کشی ساختمان شما سیم ارت موجود نباشد. شما به سیم برقی نیاز دارید که سطح مقطع آن 2.5 میلی متر باشد.

سیم فاز مخصوص پریز را باید به فیوز همان پریز در درون جعبه فیوز های ساختمان متصل کنید. جهت این کار باید مقداری از روکش سیم را به وسیله سیم چین بریده روکش سیم را کامل جدا کنید. در این قسمت، سر رشته سیم لخت شده را باید به زیر پیچ فیوز وصل کنید. اکنون طرف دیگر سیم را نیز به پریز برق وصل کنید. باید به صورت مستقیم از داکت برق یا لوله برق، به طرف پریز هدایت شود.

پریز هایی که سیم ارت ندارند دو عدد پیچ در آنها موجود است فرقی ندارد به کدام یک از پیچ ها، سیم فاز را ببندید مهم این می باشد که شما سر سیم ها را به اندازه لازم بدون پوشش کرده و هادی سیم فاز را به پیچ وصل کنید. در مرحله بعد سیم نول را به پریز هدایت کنید. زیرا سیم فاز فقط با وجود سیم نول کارایی خواهد داشت.

حتما بخوانید:   دلایل نوسانات برق منزل چیست | نحوه برطرف کردن نوسانات برق منزل

جهت این کار یک سیم دیگر در سطح مقطع 2.5 میلی متر آماده کنید، یک سمت آن را درون جعبه فیوز به شمش نول وصل کنید. سیم نول از جعبه فیوز  باید به طرف پریز برق هدایت شود. چنانچه سیم کشی برق ساختمان شما به شکل توکار باشد، سیم فاز و نول را باید از درون خرطومی یا لوله برق عبور دهید.

ولی اگر سیم کشی برق ساختمان شما ما از نوع روکار باشد سیم نول و فاز از درون داکت سیم کشی روکار ساختمان انجام می شود. در انتها باید سیم نول را به پریز رسانده و بعد از برداشتن یک قسمت دیگر از روکش آن به زیر پیچ دوم ببندید.

سیم کشی پریز برق شما تمام شده است روکش پریز را برداشته و مدار پریز برق را بررسی کنید.

فیوز برق را متصل کرده و دوشاخه برق را به پریز وصل کنید. چنانچه لامپ روشن شد نشانه این می باشد، که سیم پیچی برق شما به شکل صحیح و درست انجام شده است.

پریز برق ساختمان

آموزش سیم کشی پریز برق ارت دار ساختمان

در این بخش نوبت سیم کشی پریز با وجود سیم ارت است:

 1. برای سیم کشی پریز برق ارت دار ساختمان شما سه سیم ارت، نول و فاز لازم دارید. سیم ارت در تمامی سیم کشی های برق ساختمان بسیار لازم و مهم می باشد. متأسفانه در کشور ما زیاد رعایت و انجام نمی شود.
 2. امروزه در قوانین ملی ساختمان سازی و همچنین تولید پریز های ارت دار، لازم می باشد که در سیم کشی های ساختمان ها تجدید نظر کرده و استفاده از سیم ارت را در سیم کشی قرار دهید.
 3. روش سیم کشی پریز های برق ارت دار دقیقاً مانند سیم کشی پریز های برق بدون ارت می باشد، تنها با این تفاوت که سیم ارت هم به مجموعه سیم های نول و فاز اضافه می شود.
 4. سیم ارت پریز برق را معمولاً به رنگ زرد یا ترکیبی از دو رنگ زرد و سبز انتخاب می کنند. ولی سیم فاز مشکی یا قرمز بوده و سیم نول نیز اکثراً به رنگ آبی است.
اتصال سیم فاز در فیوز به پریز برق ساختمان

در این مرحله باید سیم فاز را به پریز وصل کنید.

 1. پریز برق ارت دار سه عدد پیچ جهت اتصال سیم ارت، سیم فاز و سیم نول دارد. دو عدد از پیچ های پریز در پایین پریز قرار گرفته و جهت متصل کردن رشته سیم های نول و فاز در آن تعبیه شده است.
 2. یک عدد پیچ دیگر در بدنه پریز قرار دارد که به شکل تکی می باشد. سیم ارت پریز را باید به این پیچ ببندید. در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.
 3. جهت اتصال رشته سیم فاز فقط باید یک رشته سیم در مقطع 2.5 میلی متر را از یک سمت به فیوز برق پریز در درون جعبه فیوز و از سمت دیگر هم به یکی از پیچ های پایین در پریز برق متصل کنید.
حتما بخوانید:   سیم اتصال به زمین چه نقشی در ساختمان ها دارد؟
نحوه اتصال رشته سیم نول از شمش نول جعبه فیوز به پریز برق ساختمان

برای اتصال سیم نول به پریز برق مراحل زیر را دنبال کنید:

رشته سیم نول پریز ارت دار را هم باید در مقطع 2.5 میلی متر انتخاب کنید و یک سمت سیم را به شمش نول در درون جعبه فیوز ببندید و طرف دیگر سیم نول را هم به یکی دیگر از پیچ های پایین پریز ارت دار متصل کنید.

 متصل کردن رشته سیم ارت از شمش نول به پریز برق ساختمان

بوسیله شمش نول در داخل جعبه فیوز، انشعاب رشته سیم ارت انجام می شود. باید یک سر رشته سیم ارت را به مقدار لازم لخت کرده و توسط پیچ به شمش نول روی جعبه فیوز برق بخوبی ببندید.

یک سمت دیگر سیم ارت به رنگ زرد را هم به پیچ بدنه در روی پریز برق ارت دار وصل کنید. اکنون در این مرحله پریز برق ارت دار شما آماده شده است.

نحوه نصب پریز روی دیوار

با توجه به توکار و یا روکار بودن، مرحله نصب پریز برق کمی متفاوت است. چنانچه پریز برق ساختمان شما روکار باشد، فقط باید بدنه پریز را توسط پیچ ها روی دیوار بخوبی محکم کنید و سپس در انتها روکش پریز را ببندید ولی اگر پریز برق ساختمان شما از نوع توکار باشد، در ابتدا باید سیم های متصل به پریز را بدقت در داخل قوطی برق قرار دهید و پس از آن بدنه پریز را بوسیله پیچ ها در داخل قوطی محکم کنید.

نحوه تست پریز برق ساختمان

بعد از متصل کردن سیم های ارت، فاز و نول از جعبه فیوز به پریز برق ساختمان مراحل کار تمام شد.

 1. اکنون باید روکش پریز برق یا قاب  را روی پریز قرار داده و همچنین پیچ روی روکش پریز را هم ببندید تا کار نصب پریز تمام شود.
 2. در انتها فیوز مخصوص پریز برق را در درون جعبه فیوز به حالت وصل قرار داده تا جریان برق ساختمان به‌ طرف پریز فرستاده شود.
 3. در این مرحله جهت تست پریز برق جدید بوسیله یک فازمتر باید پریز را چک کنید. به این شکل که باید سر فاز متر را درون سوراخ های پریز برق قرار دهید.
 4. در این مرحله لازم می باشد که چراغ فازمتر در یکی از سوراخ های پریز برق جدید ساختمان شما روشن شود. با روشن شدن چراغ فازمتر متوجه خواهید شد تمامی مراحل سیم کشی و نصب پریز برق را بدرستی انجام داده اید.
حتما بخوانید:   مراحل نصب و سیم کشی لوستر شش شاخه

نحوه تشخیص سیم نول و فاز در پریز برق ساختمان

تشخیص سیم نول از فاز یکی از مسائل مهم در هنگام نصب سیم کشی پریز برق می باشد. همانگونه که در این مقاله گفتیم جهت سیم کشی پریز به سیم های نول و فاز احتیاج دارید. تشخیص اینکه کدام یک از این سیم ها فاز و کدام فاز هستند به دو روش انجام می شود.

رنگ سیم ها

ساده ترین راه جهت شناسایی سیم نول از فاز رنگ سیم ها می باشد که باید به آن توجه کنید. در اغلب سیم کشی ها سیم رنگ قرمز یا مشکی به عنوان سیم فاز استفاده می شود. سیم نول را هم به رنگ آبی در نظر می گیرند، تا بدون استفاده از ابزار نول و فاز بودن سیم ها را تشخیص دهند.

به کمک فازمتر

ممکن است قوانین رنگ بندی در سیم کشی ساختمان رعایت نشود. همچنین امکان دارد، در سیم نول و فاز از رنگ های متفاوت دیگری نیز استفاده کنند به همین علت برای تشخیص نول یا فاز بودن سیم از فازمتر کمک بگیرید.

با رعایت کردن نکات ایمنی، پریز برق را بدون اینکه قطع کنید باز کرده و فازمتر را در قسمت هادی سیم را بگذارید. سپس انگشت خود را در انتهای فازمتر فشار دهید تا فازمتر کار کند با روشن شدن چراغ فازمتر آن سیم فاز است. اگر غیر از این باشد و چراغ روشن نشود، سیم نول می باشد.

پریز برق ساختمان

جمع بندی

هر قسمت از ساختمان که روشنایی داشته باشد، حتماً باید یک یا چند پریز برق هم آنجا نصب شود. در این مقاله تلاش کردیم نحوه سیم کشی و همچنین نصب پریز برق را به زبان ساده برای شما توضیح دهیم. توجه داشته باشید اگر ساختمان شما مجهز به سیم ارت است، حتماً پریز برق ارت دار تهیه کنید. اگر تجربه سیم کشی برق را ندارید بهتر است از تکنسین ماهر برقکار کمک بگیرید. ایبک امداد آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشند.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

نحوه سیم کشی و نصب پریز برق ساختمان

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه تشخیص سیم نول و فاز در پریز برق ساختمان

امتیاز کاربر: 3.2 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x