خدمات نظافتی

پاک کردن لکه های نوشابه از روی فرش با ۷راهکار ساده

یکی از اتفاقات بدی که می‌ تواند برای فرش شما بیفتد ریختن نوشابه بر روی آن می‌ باشد. همه می‌ دانید که نوشابه می‌ تواند لکه ای با چهره زشت بر روی فرش شما ایجاد کند اما نگران نباشید با چند راهکار ساده می‌ توانید اقدام به پاک کردن لکه های نوشابه از روی فرش نمایید. پاک کننده‌ ها و مواد اسیدی خانگی بهترین گزینه‌ ها برای برطرف کردن لکه نوشابه از فرش می‌ باشند. علاوه بر ایجاد لطمه از نظر ظاهری روی فرش لکه نوشابه می‌ تواند آن را دچار پوسیدگی هم کند. بنابراین چنانچه راهکارهای تاثیرگذار پاک کردن لکه نوشابه از روی فرش را آموزش ببینید می‌ توانید به سادگی و بدون دردسر از شر لکه‌ ها راحت شده و آن را از بین ببرید.

چگونه می‌ توانیم لکه های نوشابه را از روی فرش پاک کنیم؟

روش‌ های گوناگونی وجود دارد که جهت برطرف کردن لکه نوشابه می‌ توان مورد استفاده قرار داد. بسیاری از این روش‌ ها همان بار اول می‌ توانند لکه را پاک کنند ولی برخی دیگر باید چندین بار آنها را تکرار کنید تا نتیجه لازم را به دست آورید. انتخاب این روش‌ ها بستگی به نوع فرش شما و میزان لکه دارد. اگر فرش شما دستبافت و نفیس است حتماً باید از ماده پاک کننده‌ ای که بسیار ملایم است استفاده کنید تا به بافت فرش آسیبی وارد نشود. نکته مهم این است هر چقدر واکنش شما برای پاک کردن لکه‌ ها از روی فرش سریع‌ تر باشد نتیجه بهتر خواهد بود و شانس اینکه لکه به صورت کامل از بین برود افزایش پیدا می‌ کند. در ادامه روش‌ های سریع و آسان را جهت پاک کردن لکه نوشابه از روی فرش بیان می‌ کنیم.

پاک کردن لکه‌ های نوشابه از روی فرش به کمک سرکه

یکی از موثرترین راهکارها برای برطرف کردن لکه نوشابه استفاده از سرکه می‌ باشد. به علت خاصیت اسیدی سرکه لکه‌ ها در کوتاه‌ ترین زمان ممکن از بین رفته و پاک می‌ شوند. پاک کردن لکه های نوشابه از روی فرش با ۷راهکار سادهبرای انجام این کار مقداری سرکه را با آب ترکیب کرده و پس از آن به کمک یک تکه پارچه لکه‌ ها را از بین ببرید. با انجام این روش مشاهده می‌ کنید که لکه‌ ها خیلی زود پاک می‌ شوند و هیچ اثری از آنها روی فرش باقی نخواهد ماند. البته نکته مهم این است که به محض آنکه نوشابه روی فرش ریخت باید این کار را انجام دهید. اگر نوشابه روی فرش خشک شود دیگر این روش تاثیرگذار نخواهد بود.

پاک کردن لکه‌ های نوشابه از روی فرش به کمک ماست

یکی دیگر از راهکارها جهت پاک کردن لکه نوشابه، استفاده از ماست می‌ باشد. این ماده به علت خاصیت اسیدی که دارد می‌ تواند لکه نوشابه را از روی فرش کاملاً محو کند. برای آنکه اثر بخشی این راهکار بیشتر شود همان لحظه ابتدایی که نوشابه بر روی فرش ریخت باید مقداری ماست روی لکه بریزید و کمی منتظر بمانید تا ماست بتواند اثرات لکه را کاملاً از بین برده و محو شود. پس از آن برای برطرف کردن رد ماست از روی فرش از یک اسفنج کمک بگیرید و این کار را انجام دهید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش تعمیر توالت فرنگی به صورت قدم به قدم | تعمیر تخصصی توالت فرنگی

پاک کردن لکه‌ های نوشابه از روی فرش به کمک نمک

یکی دیگر از روش‌ ها برای از بین بردن لکه‌ های نوشابه از روی فرش استفاده از نمک می‌ باشد که این روش یکی از راهکارهای متداول است. نمک حتی می‌ تواند لکه غذا را هم به صورت کامل از بین ببرد. برای انجام این کار فقط کافیست که اجازه ندهید نوشابه به عمق فرش شما نفوذ پیدا کند. پس از آن نمک را روی لکه بریزید و چند دقیقه منتظر بمانید بعد از گذشت مدتی کوتاه با اسفنج و آب گرم لکه نوشابه را شست و شو داده و کاملاً خشک کنید.

پاک کردن لکه‌ های نوشابه از روی فرش به کمک حوله کاغذی

یکی دیگر از راهکارهای موثر برای پاک کردن لکه نوشابه استفاده کردن از حوله کاغذی می‌ باشد. به خصوص برای فرش‌ هایی که دستبافت هستند این روش بسیار موثر است. حوله کاغذی قدرت جذب بسیار بالایی دارد و می‌ تواند خیلی فوری نوشابه را جذب کرده و از نفوذ آن به عمق تار و پود فرش جلوگیری کند. دقت کنید استفاده کردن از حوله معمولی برای تمیز کردن لکه نوشابه می‌ تواند آسیب جدی و عمیقی به فرش وارد کند. بنابراین توصیه می‌ کنیم که حتماً این کار با حوله کاغذی انجام دهید. در واقع بررسی‌ ها مشخص کرده که حوله معمولی بیشتر باعث نفوذ نوشابه به تار و پود فرش خواهد شد.

پاک کردن لکه‌ های نوشابه از روی فرش به کمک مایع ظرفشویی

روش‌ هایی که پیش از این گفتیم همگی از ساده‌ ترین راهکارها جهت پاک کردن لکه‌ های نوشابه از فرش بودند. ولی گاهی اوقات به علت گذشت زمان لکه خشک می‌ گردد و دیگر نمی‌ توان به کمک راهکارهای معمولی آن را پاک کرد. حالا باید در این شرایط چه کنیم؟ آیا باید برای پاک کردن لکه فرش خود را به قالی‌شویی بسپاریم و یا راهکار دیگری برای رفع لکه‌ ها وجود دارد؟ خبر خوب این است که در این شرایط هم راه چاره وجود دارد و می‌ توان از کمی مایع ظرفشویی برای انجام آن کمک گرفت.

  • کمی مایع ظرفشویی داخل یک اسپری آب بریزید.
  • سپس آن را روی لکه اسپری کرده و از یک پارچه خیس استفاده کنید و لکه را کاملاً تمیز نمایید.

پاک کردن لکه‌ های نوشابه از روی فرش به کمک شامپو فرش

یکی دیگر از راهکارهایی که جهت پاک کردن لکه‌ های نوشابه از روی فرش می‌ توانید اجرا کنید این است که از شامپو فرش به همراه برس مخصوص استفاده نمایید. پاک کردن لکه های نوشابه از روی فرش با ۷راهکار سادهدر این شرایط به تنها وسایلی که نیاز دارید یک برس کوچک مخصوص قالی‌شویی، یک حوله و یا پارچه تمیز، یک سطل آب و مقدار کمی شامپو فرش می‌ باشد. با برس و شامپو فرش لکه را پاک کنید. پس از آن با حوله تمیز روی فرش را کاملاً خشک نمایید.

پاک کردن لکه‌ های نوشابه از روی فرش به کمک مسواک و ماده شوینده

مسواک کهنه و دست دوم همیشه می‌ تواند عصای دست شما باشد. بنابراین آن را دور نیندازید. برای پاک کردن لکه‌ های نوشابه هم می‌ توانید از مسواک کهنه خود استفاده کنید. در این روش فقط کافی است مقداری مایع شوینده را روی مسواک ریخته و سپس لکه را با آن تمیز کنید. بعد از آنکه لکه را کاملاً پاک کردید از یک حوله و یا پارچه تمیز استفاده کرده و ماده شوینده را پاک کنید و در آخر محل لکه باید کاملاً خشک شود. فقط دقت کنید که در همان لحظه اول که لکه ایجاد شد باید این روش را اجرا کنید تا بتوانید نتیجه بهتری بگیرید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای خرید توالت فرنگی | توالت فرنگی چه رنگی بخریم؟

نکات مهم در مورد پاک کردن لکه نوشابه از روی فرش

نوشابه دارای ترکیبات مختلفی می‌ باشد به همین خاطر جهت پاک کردن لکه‌ ها باید به فاکتورها و نکات مهم توجه داشته باشید.

  • قبل از آنکه از هر ماده‌ ای استفاده کنید ابتدا اثرات آن را روی قسمتی از فرش تست نمایید.
  • تا جایی که امکان دارد از نفوذ نوشابه به عمق فرش جلوگیری کنید و سریعاً اقدام به پاک کردن آن نمایید.
  • به طور خودسرانه از شوینده شیمیایی استفاده نکنید زیرا ممکن است آسیب‌ های جبران ناپذیری به فرش شما وارد کند.
  • هرگز از صابون جهت پاک کردن لکه نوشابه استفاده نکنید زیرا می‌ تواند باعث مقاوم شدن لکه شود.

سوالات متداول

  • آیا می‌ توان با سرکه اقدام به تمیز کردن لکه خشک شده نوشابه از فرش کرد؟

خیر استفاده کردن از سرکه یکی از راهکارهای موثر جهت پاک کردن نوشابه از روی فرش می‌ باشد ولی در صورتی که لکه خشک نشده باشد. باید به خاطر داشته باشید پس از آنکه نوشابه روی فرش ریخت بسیار سریع اقدام به تمیز کردن آن کنید زیرا اگر لکه باقی بماند و خشک شود تمیز کردن آن کار سختی خواهد بود.

  • چگونه می‌ توان از نمک استفاده کرد و لکه‌ های نوشابه را از روی فرش پاک کرد؟

برای آنکه بتوانید از نمک به عنوان یکی از روش‌ های موثر برای پاک کردن لکه نوشابه استفاده کنید باید مقداری نمک را روی لکه روی فرش بریزید تا نوشابه بتواند نمک را جذب کند و از نفوذ نوشابه به تار و پود و عمق فرش جلوگیری نماید. پس از آن از یک پارچه خیس کمک بگیرید و لکه را کاملاً پاک کنید.

  • بهترین ماده شوینده جهت پاک کردن لکه‌ های خشک شده نوشابه از روی فرش کدامند؟

همانطور که گفتیم باید خیلی سریع پس از آنکه نوشابه روی فرش ریخت اقدام به تمیز کردن لکه نمایید.چطور اگر لکه خشک شود پاک کردن آن کار دشوار و سختی خواهد بود اما یکی از بهترین راهکارها برای تمیز کردن لکه خشک شده نوشابه استفاده از مایع ظرفشویی می‌ باشد. در واقع شما می‌ توانید مقدار کمی مایع ظرفشویی را داخل آب بریزید و یک محلول تهیه کنید و با این ترکیب لکه خشک شده نوشابه را از بین ببرید.

سخن پایانی

‌روش ها و راهکارهای موثری جهت پاک کردن لکه‌ های نوشابه از روی فرش در این مقاله بیان شد. همه روش‌ هایی که گفتیم ایمن هستند و برای فرش شما مشکلی ایجاد نمی‌ کنند. نکته مهم این است که سرعت عمل را در نظر بگیرید و بلافاصله پس از ایجاد لکه آن را تمیز کنید. چنانچه در همان دقایق نخستین لکه‌ ها را پاک کنید اثری از آنها باقی نخواهد ماند و به صورت کلی محو می‌ شوند.

پاک کردن لکه های نوشابه از روی فرش با ۷راهکار ساده

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

پاک کردن لکه های نوشابه از روی فرش با ۷راهکار ساده، از بین بردن لکه نوشابه با ماست

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا