خانواده

روش‌های جلوگیری از سوختگی فریزری مواد غذایی

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

امروزه علاوه بر خانم‌های کارمند، مادران و بانوان خانه‌دار نیز از فریزر کردن مواد غذایی استقبال زیادی می‌کنند. چون دیگر بابت نداشتن مواد غذایی و آمدن مهمان نگران نخواهند بود. ایده فریز کردن مواد غذایی و غذاها بسیار پرطرفدار می‌باشد. چون در هزینه و وقت افراد صرفه‌جویی زیادی خواهد شد. در این شرایط مواد غذایی مختلف را برای مواقعی که به آنها نیاز پیدا خواهید کرد، در دسترس خواهید داشت و همچنین هزینه تهیه عمده برخی از مواد مانند سبزی قورمه و فریز کردن آنها به صرفه‌تر خواهد بود.

با این حال استفاده از این شیوه ممکن است با مشکلاتی مانند سرمازدگی مواد غذایی یا سوختگی فریزری مواد همراه باشد. با استفاده از چند روش ساده می‌توانید از سوختگی فریزری مواد غذایی جلوگیری نمایید.

سوختگی فریزری چیست؟

یکی از انتخاب‌های هوشمندانه فریزر کردن مواد غذایی است. در صورتی که خورشتی را از قبل پخته و فریز کرده باشید، در مواقعی که خسته و گرسنه به منزل برمی‌گردید، خیالتان راحت خواهد بود که در فریزر غذای آماده وجود دارد. اما در مواقعی که درب فریزر خود را باز می‌کنید و با غذای یخ زده، خشک و غیر قابل خوردن روبرو می‌شوید، بسیار ناامید کننده خواهد بود. در این شرایط گفته می‌شود که مواد غذایی دچار سوختگی فریزری شده‌اند.

برخی از افراد سوختگی فریزری مواد غذایی را با لایه یخی که در سطح غذاها وجود دارد، مرتبط می‌دانند. اما یخ فقط  نشانه وجود مشکل می‌باشد. بلورهای یخ از مواد غذایی به وجود می‌آیند. در صورتی که هوای گرم در کنار مواد غذایی وجود داشته باشد و یا پلاستیک فریزر سوراخ شده و هوای گرم وارد آن شده باشد، رطوبت خارج می‌شود و در سطح ماده به صورت یخ ظاهر می‌شود. این مشکل همچنین موجب می‌شود که مواد غذایی خشک شوند. این مورد در گوشت و مرغ به صورت لکه‌های سفید برجسته دیده می‌شوند.

دلیل ایجاد لکه‌های سفید روی مرغ

خوردن غذای فریزری که خشک شده است، اگر بی خطر هم باشد، خوشمزه نیست. سوختگی فریزری در مرغ به حالت علامت‌ها و لکه‌های سفید دیده می‌شود که چربی نیستند. همچنین این لکه‌ها در مقایسه با پوست اطراف برجسته‌تر و زبرتر می‌باشند. دلیل لکه‌های سفید روی مرغ بلورهای یخ خشک شده می‌باشند که در معرض هوا بوده‌اند. مصرف مرغ در این حالت برای سلامتی افراد خطر نخواهد داشت، اما طعم مرغ مطلوب نیست.

حتما بخوانید:   اقدامات ساده برای داشتن خانه پایدار | حفظ محیط زیست

سرمازدگی گوشت در فریزر

این مشکل برای گوشت‌های قرمز نیز به وجود می‌آید. بنابراین در صورتی که لکه‌های سفید روی گوشت منجمد وجود دارد، باید بدانید که در فریزر سرمازدگی گوشت ایجاد شده است. بنابراین در صورتی که بخشی از مرغ یا گوشت بیرون بماند یا پاکت سوراخ شده و هوا بکشد، موجب سوختن فریزری مواد یا سرمازدگی خواهد شد.

سوختگی فریزری مواد

چگونه از سوختگی فریزری مواد جلوگیری کنیم؟

برای اینکه بتوانید از سوختگی فریزری مواد جلوگیری نمایید، در اولین وهله باید از خروج رطوبت جلوگیری کنید. برای این منظور باید دمای فریزر خود را به صورت ثابت نگه داشته و اجازه ندهید که هوای سرد داخل یخچال به بیرون منتقل شود. بنابراین نباید درب یخچال خود را زیاد باز و بسته کنید.

این موضوع می‌تواند موجب یخ زدن فوری مواد غذایی و در نتیجه جلوگیری از سوختگی فریزری مواد شود. در مواقعی که غذاهای فریزری را در کنار یکدیگر قرار می‌دهید، به این نکات توجه داشته باشید:

تنظیم فریزر روی دمای مناسب

از دماسنج برای اندازه‌گیری دمای فریزر خود استفاده کنید. با توجه به نوع فریزر نقطه انجماد یا زیر آن می‌تواند روی درجه‌های low یا cold باشد. دمای فریزر شما به حالت مناسب تنظیم نشود، محیط گرم شده و موجب سوختگی فریزری مواد خواهد شد.

مواد غذایی را پس از خنک شدن در فریزر قرار دهید

قبل از اینکه مواد غذایی را فریز کنید، باید اجازه دهید که خنک شوند. قرار دادن غذاها قبل از سرد شدن به صورت داغ در فریزر موجب می‌شود که دمای فریزر شما به سرعت بالا رود. این گرما علاوه بر اینکه موجب آسیب رسیدن به فریزر می‌شود همچنین روی مواد غذایی که در نزدیکی این غذاهای گرم قرار دارند، تأثیر خواهد گذاشت و موجب سوختگی فریزری مواد می‌گردد.

قبل از اینکه مواد غذایی را برای نگهداری طولانی مدت در فریزر قرار دهید پیشنهاد می‌شود که برای یک الی دو ساعت در یخچال قرار داده و اجازه دهید به خوبی خنک شوند.

بسته‌بندی مواد غذایی در بسته‌های کوچک

مواد غذایی خود را در بسته‌بندی‌های کوچک‌تر فریز نمایید. وقتی که فریزر به صورت همزمان با مواد غذایی مختلف پر می‌شود، موجب بیشتر شدن دمای فریزر خواهد شد و به این ترتیب زمان رسیدن به نقطه انجماد طولانی‌تر خواهد شد. شما می‌توانید آنها را در دسته‌های کوچکتر و مختلف فریز نمایید تا به موتور فریزر شما فشار زیادی وارد نشود.

حتما بخوانید:   اسم های دخترانه و شیک ۱۴۰۲/ ۲۰۰۰ اسم دختر

پر یا خالی نکردن بیش از اندازه فریزر

یکی دیگر از نکات مهم برای جلوگیری از سوختگی فریزری مواد غذایی این است که نباید یخچال فریزر خود را بیش از اندازه خالی یا پر کنید. غذاهایی که در یخچال فریز شده‌اند، مانند یخ عمل می‌کنند و به سرد شدن دیگر غذاها کمک می‌کنند، اما در صورتی که فریزر شما بیش از اندازه پر شده باشد، هوای سرد نمی‌تواند به صورت یکنواخت جریان داشته باشد و در نتیجه محیط گرمی ایجاد خواهد شد.

در حالت عادی، فریزر باید فقط به اندازه سه چهارم حجم پر باشد. در صورتی که میزان فضای شما کافی نیست، می‌توانید از شلف‌ها و قفسه‌ها استفاده نمایید. به این ترتیب هوای سرد در زیر مواد غذایی نیز جریان خواهد داشت. در صورتی که این موارد را رعایت می‌کنید، اما فریزر شما خوب خنک نمی‌کند، می‌توانید با متخصصین در این زمینه مشورت نمایید.

استفاده از ظروف مناسب برای جلوگیری از سوختگی فریزری مواد

برای اینکه از سوختگی فریزری مواد جلوگیری نمایید، باید در یخچال فریزر خود از ظروف مناسب استفاده نمایید. ظروف شیشه‌ای، پلاستیکی و یا کیسه‌های فریزری در یخچال فریزر به صورت خیلی خوب عمل خواهند کرد. اطمینان حاصل کنید که کیسه فریزر را به جای پاکت‌های معمولی استفاده می‌نمایید. کیسه‌های فریزر طراحی نازک‌تری دارند و برای استفاده در فریزر بسیار مناسب‌تر می‌باشند.

دور مواد غذایی لایه محافظ ایجاد نمایید

وقتی که دور ماده غذایی یک لایه محافظ اضافه ایجاد می‌کنید از خطر سوختگی فریزر جلوگیری می‌کنید. می‌توانید مواد غذایی را در نایلون و یا فویل آلومینیومی بپیچید و سپس در کیسه فریزر یا ظرف قرار دهید. وقتی به سراغ کاغذ مومی، نایلون و فایل آلومینیوم می‌روید، باید بدانید این موارد برای جلوگیری از سوختگی فریزری هوای کافی را به تنهایی حفظ نمی‌کنند و باید آنها را در لایه دوم و یا همان کیسه فریزر قرار داد.

توجه داشته باشید در صورتی که مایعاتی مانند سوپ را در فریزر قرار می‌دهید، آن را داخل ظرفی بریزید که نصف ظرف خالی بماند. چون مایع پس از منجمد شدن منبسط خواهد شد و در این مواقع به فضای بیشتری نیاز دارد. سپس روی سطح مایع را به کمک کیسه فریزر پوشانده و آن را صاف کنید تا سطح روی غذا به خوبی پوشانده شود و سپس درب ظرف را قرار دهید. این شیوه برای فریز کردن خورشت‌های آبکی یا مواد غذایی مثل سوپ استفاده می‌شود.

حتما بخوانید:   مبل توگو کدام است؟ | طرز ساخت مبل توگو و کاربرد آن

خارج کردن هوا از پاکت فریزر

در مواقعی که از کیسه‌های فریزر استفاده می‌کنید، قبل از اینکه غذا را در یخچال قرار دهید، تا جایی که امکان دارد هوا را از درون کیسه فریزر بیرون کنید. اگر برای این کار دستگاهی دارید که قادر است مثل جاروبرقی عمل کند، می‌توانید از آن استفاده نمایید.

سوختگی فریزری مواد

استفاده به موقع از مواد غذایی

یکی از نکات بسیار مهم برای جلوگیری از سوختگی فریزری مواد این است که مواد غذایی که داخل فریزر قرار می‌دهید را به موقع استفاده کنید و نگذارید که برای مدت بسیار طولانی بماند. مهم نیست که چقدر مواد غذایی را خوب محافظت می‌کنید و یا خوب بسته‌بندی نموده‌اید، این مواد پس از گذشت ۹ ماه به تاریخ انقضا نزدیک شده و باید هرچه سریع‌تر مصرف گردند.

بنابراین اطمینان حاصل کنید که تاریخ فریز کردن مواد غذایی را ثبت کرده و در طول این مدت به موقع از آنها استفاده می‌کنید. پس از گذشت نه ماه باید آن را دور بریزید.

افراد می‌توانند هر ماده غذایی به جز غذاهای کنسرو باز نشده و تخم مرغ در پوسته را داخل یخچال فریزر نگهداری کرده و فریز نمایند. بنابراین می‌توانید با خیال راحت مواردی مانند سس خامه‌ای، سس مایونز و کاهو را نیز فریز نمایید، اما باید بدانید که کیفیت آنها کاهش پیدا خواهد کرد. مواردی مانند غذاهای دریایی، مرغ، گوشت و سبزیجات از موارد مناسب برای فریز کردن می‌باشند. چون این مواد غذایی در مدت زمان بسیار کمی فاسد می‌شوند و به همین علت فریز کردن آنها موجب حفظ کیفیت و ایمنی آنها خواهد شد.

سخن تکمیلی

سوختگی فریزری مواد غذایی لکه‌های خشک شده و سفیدی می‌باشند که روی غذاهای یخ زده مشاهده می‌شوند. اگرچه این مورد خطری برای سلامت افراد ندارد، اما غذاهای فریز شده را بی‌مزه و سفت می‌کند. غذاهایی که داخل یخچال نگهداری شده و دچار سوختگی فریزر شده‌اند، هنوز هم قابل استفاده می‌باشند.

برای جلوگیری از سوختگی فریزر مواد باید آنها را در بسته‌بندی‌های مناسب قرار دهید و روی آنها تاریخ فریز کردن را ثبت نمایید و قبل از تاریخ انقضا آنها را مصرف نمایید. مواد را داخل کیسه فریزر قرار می‌دهید تا جایی که امکان دارد باید هوای داخل آن را خارج نمایید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

روش‌های جلوگیری از سوختگی فریزری مواد غذایی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

راهکارهایی برای جلوگیری از سوختگی فریزری مواد غذایی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x