خدمات شستشو

راهکارهای اساسی جهت تمیز کردن شومینه | نحوه تمیز کردن آجرهای شومینه

در کمتر از چند ثانیه دوده ها را از اطراف شومینه پاک کنید

شومینه یکی از لوازم گرمایشی محسوب می شود که برای استفاده از آن باید نحوه تمیز کردن شومینه را به درستی بشناسید. شومینه علاوه بر حرارت دادن و گرما توسط آتش ممکن است به مرور سبب ایجاد دوده و یک سری لکه ها بر روی دیوار و یا سرامیک اطراف خود گردد. برای تمیز کردن شومینه راه حل های زیادی وجود دارد که طبق میزان آلودگی که دارد، باید از روشی مناسب استفاده کنید. برخی از روش های موجود برای تمیز کردن شومینه در سریعترین زمان ممکن عملکرد خود را برای تمیزی نشان می دهند.

نحوه تمیز کردن شومینه

یکی از لوازم گرمایشی در بعضی از خانه ها شومینه است که استفاده مداوم از آن ممکن است مشکلات زیادی از جمله آلودگی و کثیفی را ایجاد کند. این وسیله گرمایشی علاوه بر گرم کردن منزل شما می تواند در زیبایی فضا نقشی موثر ایفا کند.

شومینه معمولا به دلیل تولید دوده ممکن است فضای اطراف خود را آلوده کند و لکه هایی را بر روی دیوار و سطوح باقی بگذارد. وجود لکه در گوشه و کنار منزل سبب آزار و اذیت شما خواهد شد که برای برطرف کردن این مشکل باید از روش هایی صحیح استفاده کنید.

روش های متعددی در این زمینه وجود دارند که شما بر اساس جنس سطح و میزان آلودگی می توانید بهترین گزینه را انتخاب نمایید. برای برطرف کردن لکه حاصل از دوده شومینه باید به طور کلی از یک حلال استفاده کنید تا راحت تر سطوح را از لکه ها پاک نمایید.

لکه های سیاهی که بر روی دیوار و یا سرامیک اطراف شومینه قرار می گیرند حالت روغنی دارند که تمیز کردن آن بسیار سخت و دشوار است. برای اینکه بتوانید این لکه ها را به سرعت پاک نمایید، باید از یک حلال برای دوده استفاده کنید. برای تمیز کردن لکه های حاصل از دوده مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید تا فرآیند پاک کردن لکه راحت تر صورت گیرد:

مرحله اول

لکه های حاصل از دوده بسیار قوی و حالت روغنی دارند که برای پاک کردن آن باید از روشی مناسب استفاده نمایید. البته تمیز کردن این نوع لکه ها کمی سخت و دشوار است که اکثر افراد به دلیل سختی این کار در انجام آن موفق نخواهند بود.

برای برطرف کردن این گونه لکه ها ابتدا باید از یک لکه زدای قوی برای دوده ها استفاده کنید که مواد قلیایی بهترین روش برای از بین بردن لکه های دوده محسوب می شوند. مواد قلیایی به خوبی لکه های روغنی را از بین می برند و سبب تمیزی محیط خواهند شد. برای اینکه بتوانید محلولی قلیایی را آماده کنید بهتر است از یک قاشق غذاخوری سولفات تری سدیم و چهار لیتر آب ولرم استفاده کنید.

با ترکیب این مواد می توانید ماده ای قلیایی ایجاد کنید و در سریع ترین زمان ممکن از وجود لکه های سیاه راحت شوید. در هنگام تهیه این مواد قلیایی حواستان باشد که میزان محلول زیاد غلیظ و یا سفت نباشد. زیرا در صورت رقیق بودن قدرت پاک کنندگی بهتری دارد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه ضدعفونی سبزیجات و میوه | شستن صحیح میوه

مرحله دوم

بعد از تهیه یک مواد قلیایی غلیظ و سفت حالا توسط یک اسفنج با آرامش آن را بر روی لکه بکشید. بهتر است از اسکاچ و یا سیم های زبر که خط و خشی بر روی سطوح ایجاد می کنند، استفاده نکنید. بلکه با یک اسفنج نرم اقدام به تمیز کردن آن نمایید.

مرحله سوم

بعد از کشیدن مواد قلیایی بر روی سطح، حالا توسط یک اسفنج تمیز که مرطوب است، بر روی سطح لکه دار بکشید تا مواد قلیایی به طور کامل پاک گردد.

وجود این نوع حلال به راحتی می تواند سخت ترین لکه های حاصل از دوده را پاک کند و چربی را از روی سطوح پاک گرداند. در صورتی که لکه هنوز بر روی سطح وجود دارد، می توانید میزان سولفات تری سدیم را افزایش دهید تا قدرت پاک کنندگی آن به طور چشمگیری افزایش پیدا کند.

در هنگام استفاده از این مواد قلیایی بهتر است به نکات ایمنی توجه فرمایید، زیرا ممکن است مشکلاتی را برای شما ایجاد کند. بهتر است در هنگام استفاده از این حلال از دستکش استفاده کنید تا از برخورد محلول با پوست شما جلوگیری گردد.

نحوه تمیز کردن شومینه

چگونه با مواد طبیعی لکه های حاصل از دوده را پاک کنیم؟

برای اینکه لکه های دوده شومینه را از سقف و دیوارهای اطراف شومینه پاک کنید می توانید از مواد طبیعی در دسترس استفاده نمایید. قبل از اینکه با مواد طبیعی لکه ها را پاک کنید بهتر است تمامی گردوغبار و خاکستر را از شومینه تمیز کنید.

برای تمیز کردن شومینه با مواد طبیعی، ابتدا شومینه را خاموش کنید و اجازه دهید کاملا سرد شود. پس از سرد شدن شومینه به کمک جارو، تمامی خاکسترها را از درون شومینه جمع آوری کنید. برای انجام این کار نیازی به لوازم خاصی نیست بلکه به وسیله جارو و خاک انداز می توانید به راحتی خاکستر را جمع آوری نمایید.

در هنگام انجام این کار بهتر است از دستکش، ماسک و عینک محافظ استفاده کنید تا گردوغبار وارد سیستم تنفسی شما نشود. مواد طبیعی مختلفی وجود دارد که شما می توانید با کمک آنها تمامی آلودگی های شومینه را پاک گردانید.

سرکه و آب

یکی از روش های موجود برای تمیز کردن لکه های حاصل از شومینه، استفاده از آب و سرکه است که قابل دسترس بوده و همچنین از قیمت مقرون به صرفه تری نسبت به شوینده های دیگر برخوردار است. سرکه یکی از مواد طبیعی موجود است که از خاصیت پاک کنندگی قوی برخوردار بوده و در اکثر خانه ها قابل دسترس است. برای استفاده از این روش درون یک بطری اسپری، میزان مساوی آب و سرکه بریزید و به خوبی محلول یکدستی را ایجاد کنید.

بعد از ترکیب مواد، آن را بر روی سطح اسپری و به کمک برس و فرچه محل لکه را به خوبی تمیز گردانید. برای اینکه به نتیجه ای مطلوب دست یابید، بهتر است این فرآیند را چندبار تکرار کنید. سرکه علاوه بر لکه حاصل از شومینه، می تواند لکه های زیادی را از بین ببرد و حس تمیزی را ایجاد گرداند.

جوش شیرین و مایع ظرفشویی

برای اینکه بتوانید لکه های حاصل از شومینه را از روی سرامیک به راحتی از بین ببرید، می توانید از جوش شیرین و مایع ظرفشویی استفاده کنید. جوش شیرین یکی از مواد طبیعی محسوب می شود که خاصیت پاک کنندگی بالایی دارد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بهترین روش نظافت و تمیز کردن توالت و حمام

برای استفاده از این روش، جوش شیرین و مایع ظرفشویی را باهم مخلوط کنید و بعد از ایجاد یک محلول خمیری شکل، می توانید لکه های حاصل را به راحتی پاک کنید.

استفاده از کرم تارتار برای تمیزی شومینه

یکی دیگر از روش های موجود برای تمیز کردن شومینه استفاده از کرم تارتار است. برای انجام این روش دو قاشق غذاخوری از کرم را با مقداری آب مخلوط کنید تا ماده ای خمیری به دست آید.

ماده خمیری به دست آمده را بر روی لکه های سیاه بزنید و اجازه دهید چند دقیقه باقی بماند تا به طور کامل لکه پاک شود. بعد از مدت زمانی معین بهتر است توسط یک اسفنج و آب گرم خمیر را از روی شومینه پاک کنید.

براق کننده آجر شومینه

یکی دیگر از مشکلاتی که اکثر افرادی که در خانه شومینه دارند، از آن رنج می برند کدر شدن آجرهای شومینه است که به دلیل وجود گردوغبار و یک سری ذرات حاصل از خاکستر، آجرها کدر می شوند.

برای تمیز کردن آجر شومینه به مقداری سفید کننده و آب نیاز دارید تا بتوانید رنگ آجر شومینه را به روز اول تبدیل کنید. سفید کننده را با کمی آب گرم مخلوط کنید و با یک فرچه بر روی آجر بکشید. در هنگام استفاده از این روش بهتر است از دستکش و عینک محافظ استفاده کنید.

بعد از اینکه به طور کامل آجرهای شومینه را تمیز کرده اید، با کمک فشار قوی آب، آجرها را بشویید و اجازه دهید کامل خشک گردد. بعد از شستن آجر و خشک شدن کامل، از یک روغن جلادهنده می توانید آجرهای شومینه را براق کنید. در صورتی که در این زمینه از مهارت و تجربه کافی برخوردار نیستید، بهتر است از افراد با تجربه کمک بگیرید.

روشی سریع و مطمئن برای تمیز کردن شومینه

تمیز کردن شومینه کاری سخت و دشوار است که باید با دقت و حوصله زیاد اقدام به این کار نمایید. با تمیز کردن هفتگی و ماهانه شومینه می توانید از میزان انباشته شدن آلودگی آن جلوگیری کنید. با تمیز کردن مداوم میزان کمتری آلودگی بر روی سطح ایجاد خواهد شد و همچنین تمیز کردن آن آسان تر نیز خواهد بود.

در صورتی که فرصت کافی برای تمیز کردن شومینه ندارید، بهتر است از افراد با تجربه و شرکت های تخصصی در این زمینه کمک بگیرید. شرکت های فعال در این زمینه با بررسی دقیق، از روشی مناسب برای تمیزی شومینه استفاده می کنند.

نحوه تمیز کردن شومینه

نتیجه گیری

نحوه تمیز کردن شومینه ممکن است دشوار و کار پیچیده ای باشد، اما با کمی دقت و حوصله می توانید آلودگی حاصل از شومینه را به طور کامل برطرف کنید. در صورتی که فرصت کافی برای انجام این کار را ندارید، بهتر است از خدمات نظافتی شرکت ایبک امداد بهره مند شوید.

ایبک امداد است با داشتن سابقه ای طولانی و کادری مجرب توانسته بهترین خدمات را به مشتریان خود ارائه دهد و از رضایتمندی بالایی برخوردار شود.

نحوه تمیز کردن شومینه

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش های کاربردی جهت تمیز کردن شومینه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا