خانواده

چگونه اتاق خواب آرامش بخش تری داشته باشیم؟

صرف نظر از اینکه منزل شما با کدام سبک طراحی شده است، برای داشتن اتاق خواب آرامش بخش باید در دکوراسیون اتاق خود نکاتی را رعایت نمایید. توجه نکردن به نکات مهم این موضوع، موجب می‌شود که آرامش کافی در اتاق خواب خود نداشته باشید. افراد پس از مشغله کاری روزانه برای استراحت به اتاق خواب می‌روند. در صورتی که اتاق خواب آرامش مورد نیاز را نداشته باشد، آزاردهنده خواهد بود.

انتخاب تشک راحت

خوش خواب یا تشک برای داشتن اتاق خواب آرامش بخش یکی از عناصر بسیار مهم می‌باشد. تشک باید به اندازه کافی راحت باشد. در غیر این صورت نمی‌توانید از خواب شبانه خود لذت برده و به آرامش کافی برسید. در اغلب مواقع بد خواب شدن موجب می‌شود که روز بدی را آغاز کنید. بنابراین باید تشک خود را با دقت بسیار زیاد انتخاب نمایید. یک تشک خوب در نگاه اول شاید هزینه بر باشد، اما این هزینه، نوعی سرمایه‌گذاری محسوب خواهد شد.

سادگی اتاق خواب

پیشنهاد می‌شود که دکوراسیون مجلل و باشکوه را برای قسمت‌های دیگر منزل خود به کار ببرید. یک اتاق خواب آرامش بخش به فضایی به دور از هرگونه جزئیات و ساده نیاز دارد. از مبلمان غیر ضروری یا دکوراسیون نامناسب استفاده نکنید. در اتاق خواب آرامش بخش فقط باید موارد بسیار ضروری مانند رختخواب و تشک، تخت، نقاشی زیبا بالای تخت و چراغ خواب باشد.

روشنایی اتاق خواب

یکی دیگر از موارد مهمی که در دکوراسیون اتاق خواب باید به آن توجه کافی داشته باشید، روشنایی آن است. در اتاق خواب آرامش بخش باید مرز بین خیلی تاریک و خیلی روشن را انتخاب نمایید و آن مرز دقیقاً نور ریلکس کننده و مناسب خواهد بود.

امروزه با استفاده از لامپ‌های هوشمند قادر خواهند بود که رنگ و شدت نور را به صورت مناسب با زمان و شرایط تنظیم نمایند. از جمله مزیت‌های لامپ‌های هوشمند این می‌باشد که برای خاموش یا روشن کردن آنها نیازی به حرکت کردن تا کلید لامپ نخواهد بود و با استفاده از تلفن همراه خود می‌توانید کنترل نور را انجام دهید.

روشنایی اتاق خواب آرامش بخش

انتخاب رنگ مناسب برای دیوار اتاق خواب

انتخاب رنگ مناسب برای دیوارهای اتاق خواب موجب دلنشین‌تر شدن فضا خواهد شد. اما در هنگام انتخاب رنگ باید بسیار دقت کنید. از انتخاب رنگ‌های بسیار تند مثل قرمز و زرد بپرهیزید. اگرچه آنها می‌توانند به اتاق خواب شما شادی بدهند، اما موجب خستگی چشمان خواهند شد. بهترین انتخاب برای دیوار اتاق خواب رنگ‌های پاستیلی و ملایم است. در این صورت ریلکس کردن افراد کار راحت‌تری خواهد بود. انتخاب رنگ‌های تیره نیز برای دیوار اتاق خواب آرامش بخش مناسب نیست.

وسایل اضافه را به دور از دید انبار کنید

برای داشتن اتاق خواب آرامش بخش باید وسایل اضافه‌ای که در اتاق شما وجود دارد را به دور از دید قرار دهید. راهکارهای زیادی برای این کار وجود دارد، بدون اینکه نیاز باشد همه آنها را از دیوار آویزان نمایید و از جعبه‌ها و کمدهای گوناگون استفاده کنید. چون در این صورت در دکوراسیون اتاق شما موثر خواهند بود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای خرید صندلی غذاخوری کودک | انواع صندلی غذاخوری کودک

برای نمونه اکثر تخت‌ها کشویی دارند که می‌توانید در آن بالشت، پتو و لباس‌های اضافی را نگهداری کنید. می‌توانید از شلف‌های دیواری نیز استفاده کنید، اما به یاد داشته باشید که نباید وسایل متعدد و زشت را روی آنها انبار نمایید.

شخصی سازی اتاق خواب

در صورتی که مایل هستید اتاق خواب آرامش بخش و راحتی داشته باشید، مهم است که این اتاق را شخصی‌سازی نمایید. توصیه می‌گردد که چند عکس از خاطرات خوب خود را قاب کنید و روی دیوار اتاق خود نصب نمایید. بین عکس‌های شخصی می‌توانید از طرح‌های مینیمال گرافیکی نیز استفاده کنید تا کمی حال و هوای اتاق خواب شما تغییر کند.

افزودن گیاهان سبز

گیاهان از جمله جزئیاتی هستند که اضافه کردن آنها به اتاق خواب علاوه بر اینکه موجب سلب آرامش نمی‌شود، بلکه با رنگ گرم و سبز خود می‌توانند موجب ایجاد فضای دلچسب‌تر شوند.

از دیگر مزایای استفاده از گیاهان سبز در اتاق خواب می‌توان به تصفیه هوایی آنها اشاره کرد که موجب تنفس سبک‌تر و سالم‌تر می‌شوند که در نتیجه موجب آرامش و نشاط بیشتری خواهند شد.

هنگامی که می‌خواهید در اتاق خواب آرامش بخش خود از گیاهان استفاده کنید، باید به این نکته توجه کنید که از خاک گلدان ضدعفونی شده استفاده نمایید تا به درون اتاق خود آلودگی نیاورید.

توجه به چشم انداز بیرونی

توجه به چشم انداز بیرونی به اندازه طراحی داخلی اتاق خواب شما دارای اهمیت خواهد بود. برای افرادی که معمولاً در شهرهای بسیار بزرگ زندگی می‌کنند، امکان وجود منظره‌ای زیبا و باز در برابر پنجره وجود ندارد، ولی با این وجود استفاده از پنجره‌های وسیع و بزرگ در اتاق خواب آرامش بخش و همچنین تهویه هوای اتاق، در بیشتر شدن کیفیت خواب موثر خواهند بود.

هرچه در اتاق خواب، پنجره بزرگتر باشد، نور بیشتری وارد اتاق خواب شما خواهد شد و در نتیجه فضای مورد نظر سالم‌تر خواهد بود. همچنین پنجره بزرگ موجب می‌شود که اتاق خواب شما دل بازتر به نظر آید و به این ترتیب آرامش بیشتری خواهید داشت.

سبک مدرن در اتاق خواب آرامش بخش

کاغذهای دیواری که به سبک مدرن طراحی می‌گردند، در عین حال که مینیمال هستند، معمولاً طراحی بسیار چشمگیری دارند. رنگ‌های بژ و رزگلد رنگ‌های محبوب و گرمی هستند که در این نوع سبک زیاد از آنها استفاده می‌شود. پیشنهاد می‌شود که برای اینکه اتاق خواب آرامش بخش داشته باشید، از این سبک استفاده نمایید.

سبک کلاسیک در اتاق خواب آرامش بخش

کاغذ دیواری‌هایی که دارای طرح‌های شلوغی نیستند و به سبک کلاسیک طراحی شده‌اند، در اتاق خواب فضایی ایده‌آل ایجاد خواهند کرد. کاغذ دیواری‌هایی با سبک کلاسیک با توجه به اینکه دارای طرح‌های ساده‌تر و رنگ‌های گرم‌تری هستند، موجب آرامش بخش شدن هر فضایی می‌شوند. این رنگ‌ها و سبک‌ها پیشنهادهایی هستند که می‌توانید برای داشتن اتاق خواب آرامش بخش از آن استفاده نمایید.

دریافت احساس آرامش، بسیار شخصی است و بنابراین این امکان نیز وجود دارد که فردی با طرح‌های شلوغ نیز احساس آرامش دریافت نماید. بنابراین در نهایت انتخاب به شرایط خود فرد بستگی دارد. سبک‌های کلاسیک همیشه ظریف و لوکس به نظر می‌آیند و هرگز از مد خارج نمی‌گردند.

ترکیب رنگ‌های گرم و سرد

برای ایجاد احساس نشاط بیشتر در اتاق خواب آرامش بخش پیشنهاد می‌شود که به جای رنگ‌های خنثی از رنگ‌های سرد مثل سبز و آبی هم استفاده نمایید و آنها را با هم  به کار ببرید. استفاده از رنگ‌های گرم و سرد در کنار یکدیگر علاوه بر ایجاد آرامش و تعادل برای خواب موجب افزایش نشاط افراد برای انجام دادن دیگر کارها نیز خواهد شد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش‌های صرفه‌جویی در مصرف آب در سرویس بهداشتی

برای نمونه ترکیب رنگ‌های نارنجی و آبی و همچنین صورتی و سبز جلوه بسیار زیبایی به اتاق خواب آرامش بخش شما خواهند داد. نارنجی و آبی رنگ‌های مکمل هستند و در صورتی که به صورت روشن مورد استفاده قرار بگیرند، فضای اتاق خواب بسیار مناسب و آرام جلوه خواهد داد و هرچه  آنها تیره‌تر باشند، به میزان هیجان و انرژی افزوده خواهد شد.

ترکیب رنگ‌های صورتی و سبز الهام گرفته از طبیعت می‌باشد و موجب ایجاد آرامش بسیار زیاد در افراد خواهد شد. توجه داشته باشید که هرچه رنگ سبز تیره‌تر باشد، حالتی سردتر خواهد داشت و سبز‌هایی که روشن‌تر هستند، فضای گرمتر به اتاق خواب آرامش بخش شما خواهند داد.

انتخاب درست ابعاد در چیدمان

یکی دیگر از موارد بسیار مهمی که در دکوراسیون اتاق خواب آرامش بخش خود باید رعایت نمایید، انتخاب صحیح و دقیق اندازه عناصر گوناگون در اتاق نسبت به ابعاد فضا است. به طور یقین اتاق خواب ۹ متری فضای کمتری نسبت به اتاق خواب ۱۲ متری خواهد داشت. بنابراین سایز تخت خواب در این دو اتاق خواب با یکدیگر متفاوت خواهد بود.

البته انتخاب اندازه‌های عناصر در اتاق خواب به دکوراسیون و سبکی که در طراحی آن مورد استفاده قرار گرفته است، نیز بستگی دارد. برای نمونه در طراحی دکوراسیون داخلی مدرن به ایجاد فضای خالی و راحتی تأکید می‌گردد. بنابراین در این نوع دکوراسیون حداقل یک الی دو متر بین تخت و وسایل اطراف باید فاصله وجود داشته باشد.

اتاق خواب آرامش بخش

انتخاب مبلمان مناسب اتاق خواب

یکی از نکات بسیار مهمی که در دکوراسیون اتاق خواب باید به آن توجه نمایید، ایجاد تناسب است. برای نمونه انتخاب تخت خواب بسیار بزرگ برای فضاهای کوچک نتیجه‌ای جز کمبود جا و شلوغی در اتاق برای شما نخواهد داشت. از طرف دیگر اگر برای اتاق‌های بزرگ از وسایل بسیار کوچک استفاده شود، اتاق شما خالی دیده می‌شود. بنابراین همه هزینه‌ای که برای مبلمان اتاق خواب آرامش بخش خود می‌کنید، نتیجه مطلوبی نخواهد داشت. به همین دلیل همیشه به ابعاد فضای مورد نظر و عناصری که برای آن انتخاب می‌کنید، توجه کافی داشته باشید.

سخن تکمیلی

چیدمان و دکور اتاق خواب بسیار اهمیت دارد. چون بخش قابل توجه و مهمی از زندگی خود را در آن سپری می‌کنیم. برای اینکه اتاق خواب آرامش بخش داشته باشید، باید به اندازه اتاق خود توجه نموده و با توجه به آن عناصر بسیار ضروری را فقط در آن قرار دهید و از شلوغ کردن اتاق خواب خود بپرهیزید.

برای اتاق خواب آرامش بخش استفاده از رنگ‌های خنثی و گرم پیشنهاد می‌شود، چون این رنگ‌ها آرامش بخش بوده فضای گرمی را برای شما ایجاد می‌کنند. وقتی که اتاق خواب به اندازه کافی آرامش بخش و راحت باشد، در روحیه شما بسیار تأثیرگذار تر خواهد بود.

چگونه اتاق خواب آرامش بخش تر داشته باشیم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

چگونه اتاق خواب آرامش بخش تر داشته باشیم؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا