خدمات شستشو

بهترین روش های شست و شوی شلوار جین به صورت دستی و ماشینی

ممکن است این سوال برای شما هم به وجود آمده باشد که چطور شلوار جین را بشویید تا رنگ آن حفظ شود؟ برخی از افراد معتقدند که شستن شلوار جین با ماشین لباسشویی باعث می‌شود که رنگ آن از بین رفته و حالت اولیه خود را از دست بدهد. برخی دیگر نیز شستن شلوار جین را به صورت اصولی انجام می‌دهند و هیچ مشکلی هم برای لباس ایجاد نخواهد شد. واقعیت امر این است که روش شستن شلوار جین آنقدرها هم حساس و سخت نیست و به راحتی می‌توانید شلوارهای جین خود را با هر روشی بشویید. فقط باید نکات ریز و مهمی را به هنگام شستن شلوار جین رعایت کنید.

هر چند روز یک بار باید شلوار جین شسته شود؟

نکته مهمی که در مورد شست و شوی انواع مختلف شلوار جین باید بدانید این است که این شلوارها جز لباس‌ هایی نیستند که پس از هر بار استفاده کردن آنها را بشویید. هر چقدر کمتر شلوار جین شسته شود عمر آن طولانی‌ تر می‌شود بنابراین بهتر است از شست و شوی غیر ضروری شلوار جین خودداری کنید و زمانی که واقعاً کثیف شد اقدام به شستن آن نمایید. بهترین زمان جهت شست و شوی شلوار جین پس از ۵ تا ۱۰ بار استفاده کردن از آن می‌ باشد. شستن شلوار جین با دست در چند دقیقه کوتاه انجام می‌شود‌ همچنین شست و شوی آن در ماشین لباسشویی هم هیچ مشکلی برای لباس ایجاد نمی‌کند.

نکات مهم در اولین شست و شوی شلوار جین

چنانچه اولین بار است که قصد دارید شلوار جین خود را بشویید بهتر است که تا چند نوبت اول آن را به طور جداگانه از لباس‌ های دیگر شست و شو دهید. معمولا بعضی از شلوارهای جین وقتی که بار اول شسته می‌شوند از خود رنگ پس می‌ دهند بنابراین نباید آنها را با لباس‌ های دیگر ترکیب کرد. بهترین روش های شست و شوی شلوار جین به صورت دستی و ماشینیپیش از آغاز شست و شوی شلوار جین حتماً به برچسب روش شست و شوی آن که به طور معمول در پشت شلوار متصل شده است دقت نمایید. به طور معمول چنانچه شلوار جین دارای رنگ آبی تیره باشد در شست و شوی آن باید دقت زیادی کنید زیرا احتمال آنکه این شلوارها رنگ زیادی پس بدهند بیشتر است.

روش شست و شوی شلوار جین با دست

یکی از روش‌ های متداول جهت تمیز کردن شلوار جین شستن آنها با دست می‌ باشد. برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید.

 • ابتدا لگنی را از آب سرد پر کنید. همچنین می‌توانید از وان حمام جهت شست و شوی شلوار جین استفاده کنید.
 • پس از آن مقداری مواد شوینده ملایم مانند مایع لباسشویی یا پودر صابون را به آن اضافه کرده و خوب هم بزنید تا کاملاً کف کند.
 • برای شست و شوی شلوار جین بهتر است از مایع نرم کننده استفاده کنید.
 • شلوار جین را داخل تشت و یا وان حمام بچرخانید. دقت کنید مقدار آب داخل وان یا تشت باید طوری باشد که شلوار کاملاً در آن شناور شود.
 • اجازه دهید ۳۰ تا ۴۵ دقیقه لباس داخل آب باقی بماند.
 • اکنون می‌توانید تشت را خالی کنید و بدون آنکه فشار خاصی به شلوار جین وارد نمایید آن را آبکشی کنید. این کار باید آنقدر ادامه پیدا کند تا کاملاً آب شفاف و زلالی از شلوار خارج شود.
 • در آخر باید آب اضافی شلوار را با فشردن کاملاً خارج کنید.
 • دقت کنید که از چلاندن شلوار خودداری نمایید زیرا ممکن است به الیاف و بافت آن آسیب وارد شود.
 • حالا می‌توانید شلوار جین را در هوای آزاد آویزان کرده تا کاملاً خشک گردد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  پاک کردن لکه روغن روی فرش

روش شست و شوی شلوار جین در ماشین لباسشویی

شست و شوی شلوار جین داخل ماشین لباسشویی باعث می‌شود که بسیار تمیزتر و عمیق‌ تر شسته شود ولی بهتر است این کار با فواصل بیشتری انجام شود تا رنگ شلوار از بین نرود و به بافت آن نیز آسیبی وارد نشود. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که شلوار جین را مخصوصاً اگر بار اولی است که آن را می‌ شویید از لباس‌ های دیگر جدا کنید زیرا ممکن است رنگ آن به لباس‌ های سفید و روشن داخل ماشین لباسشویی آسیب وارد کند. همچنین بهتر است قبل از قرار دادن شلوار جین داخل ماشین لباسشویی آن را پشت و رو کنید. این کار باعث می‌شود که شلوار کمتر رنگ پس بدهد و به دیگر لباس‌ ها صدمه‌ای وارد نکند.

شستن شلوار جین داخل ماشین لباسشویی با دور چرخش پایین

یکی از نکاتی که قبل از شست و شوی شلوار جین داخل ماشین لباسشویی باید حتماً با آن دقت کنید این است که از دور چرخش پایین برای شستن آن استفاده نمایید. انتخاب گزینه هند واش یا شست و شوی دستی که در بیشتر ماشین لباسشویی‌ ها وجود دارد می‌ تواند باعث شود که به شلوار جین آسیب کمتری وارد شود. بهترین روش های شست و شوی شلوار جین به صورت دستی و ماشینیاین روش شست و شو از ساییدگی پارچه جلوگیری کرده و در ضمن آنکه شلوار جین تمیز می‌شود تغییر رنگ نیز نمی‌ دهد.

شست و شوی شلوار جین با آب سرد

یکی دیگر از نکات مهم برای شست و شوی شلوار جین استفاده از آب سرد می‌ باشد. شستن شلوار جین با آب داغ باعث می‌ شود که رنگ شلوار از بین رفته و اندازه و سایز آن نیز کوچک شود. بهتر است برای شستن لباس‌ هایی که جنس آنها جین است مانند پیراهن جین و شلوار جین حتماً از آب سرد استفاده کنید. آویزان کردن شلوار جین بلافاصله پس از اتمام چرخه شستشو می‌تواند از پخش شدن رنگ آن و همچنین بدبو شدن شلوار جلوگیری کند.

شست و شوی شلوار جین با نمک

بهترین روش جهت تنظیم رنگ و جلوگیری از تغییر رنگ شلوار جین شست و شوی آن با نمک می‌ باشد. نمک می‌ تواند لکه‌ های غذا را به راحتی از بین ببرد و این کار موجب می‌شود که لکه‌ های روی شلوار جین محو شده اما به بافت پارچه هیچ آسیبی وارد نمی‌ کند. برای انجام این کار می‌ توانید مقداری نمک را به پودر صابون یا محلول حل شده داخل آب اضافه نمایید و پس از آن ترکیب را داخل تشت آب بریزید و یا اینکه ترکیب شوینده را مستقیماً داخل ماشین لباسشویی اضافه کنید. این کار موجب می‌ شود که پارچه رنگ پس ندهد و همچنین لباس‌ های دیگر هم رنگ شلوار جین را به خود جذب نمی‌ کند. بنابراین بهتر است جهت جلوگیری از لکه‌ دار شدن شلوار جین و دیگر لباس‌ ها کمی نمک به آن اضافه نمایید. افزودن نمک و سرکه سفید جهت شست و شوی شلوار جین یکی از راهکارهای مهم می‌ باشد زیرا با این روش از محو شدن رنگ شلوار جلوگیری شده و همچنین پارچه شل نمی‌ شود.

روش خشک کردن شلوار جین

پس از آنکه با روش‌ های بالا شلوار جین را شستید باید اقدام به خشک کردن آن نمایید. شلوار جین پس از اتمام چرخه شست و شو باید بلافاصله از ماشین لباسشویی و یا تشت آب خارج شود تا از ایجاد چین و چروک در آن جلوگیری گردد. یکی از بهترین روش‌ ها جهت خشک کردن شلوار جین استفاده از گیره برای آویزان کردن لباس روی طناب می‌ باشد. با این کار شلوار جین بدون ایجاد کمترین چروکی خشک می‌ شود. همچنین می‌ توانید از خشک‌ کن ماشین لباسشویی جهت خشک نمودن شلوار جین استفاده کنید فقط دقت کنید که ماشین لباسشویی باید بر روی دمای متوسط و به مدت کم قرار داده شود. این کار باعث می‌ شود که به بافت پارچه آسیبی وارد نشود و همچنین رنگ آن تغییری نکند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بیش از 10 ترفند شستن لباس سفید بدون کاربرد محلول سفید کننده

نکات مهمی در مورد شست و شوی شلوار جین

 • هرگز بیشتر از دو عدد شلوار جین را داخل ماشین لباسشویی قرار ندهید زیرا شلوار جین پس از خیس شدن سنگین می‌ شود و این کار باعث آسیب رسیدن به ماشین لباسشویی شما خواهد شد.
 • به هنگام شستن شلوار جین حتماً به دمای آب و همچنین نوع شوینده دقت کنید. استفاده کردن از آب داغ باعث بور شدن و کمرنگ شدن شلوار جین می‌ شود.
 • شست و شوی شلوار جین با شوینده‌ های ملایم و یا شامپوی موی سر روشی موثر جهت جلوگیری از آسیب رسیدن به رنگ آن می‌ باشد.
 • روش شست و شوی شلوار جین به رنگ مشکی با دیگر رنگ‌ های آن کمی متفاوت می‌ باشد. شلوار جین مشکی بیشتر در معرض کمرنگ شدن و بور شدن است بنابراین بهتر است از مایع مخصوص لباس‌ های مشکی برای آن استفاده کنید.
 • اگر می‌خواهید شلوار جین را با دست بشویید می‌توانید از مایع ظرفشویی هم برای شستن آن استفاده کنید. برای انجام این کار کمی مایع ظرفشویی را داخل لگن ریخته و شلوار جین را در آن قرار دهید و با روشی که در بالا بیان کردیم اقدام به شستن آن کنید.
 • استفاده از سرکه نیز جهت شست و شوی شلوار جین راهکاری موثر می‌ باشد. برای انجام آن می‌ توانید شلوار را چند دقیقه داخل محلول سرکه و آب قرار دهید.

بهترین روش های شست و شوی شلوار جین به صورت دستی و ماشینی

 • جهت جلوگیری از شل شدن پارچه جین مانند شلوار یا پیراهن می‌ توانید از شوینده طبیعی مانند سرکه استفاده کنید. همچنین افزودن نمک به ترکیب شست و شو و یا استفاده از مایع ظرفشویی و شامپو می‌ تواند از شل شدن شلوار جین جلوگیری کند.
 • در چند نوبت اول شست و شوی شلوار جین حتماً آن را از دیگر لباس‌ ها جدا کنید تا مطمئن شوید که رنگ آنها به سایر لباس‌ ها سرایت نمی‌ کند.
 • پس از آن می‌ توانید همراه با دیگر لباس‌ ها آن را داخل ماشین لباسشویی بیندازید.

سخن پایانی

یکی از لباس‌ هایی که معمولاً در کمد همه ما چند مدل از آنها وجود دارد شلوار جین و یا پیراهن جین می‌ باشد. شست و شوی این لباس‌ ها کار سخت و دشواری نیست و فقط باید چند نکته در مورد آنها رعایت شود. در این مقاله از مجله ایبک روش شست و شوی اصولی شلوار جین را توضیح دادیم و نکات مهمی را در رابطه با آن بیان کردیم. چنانچه شما نیز در رابطه با شست و شوی شلوار یا پیراهن جین تجربه‌ ای دارید حتماً آن را با دیگر کاربران به اشتراک بگذارید. امیدواریم که مطالب این مقاله برای شما سودمند واقع شده باشد.

 

بهترین روش های شست و شوی شلوار جین به صورت دستی و ماشینی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بهترین روش های شست و شوی شلوار جین به صورت دستی و ماشینی، روش خشک کردن شلوار جین

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا