خدمات شستشو

نحوه ضدعفونی سبزیجات و میوه | شستن صحیح میوه

شاید به خودتان بگویید مگر شستن و ضدعفونی سبزیجات و میوه کار سختی است که نیاز باشد مقاله ای در مورد آن نوشته شود؟ باید بگوییم سبزیجات و میوه جزو مواد غذایی بوده که روزانه همه مردم از آن استفاده می کنند. این وسایل را از بیرون منزل، به آشپزخانه وارد می‌کنند و این باعث می شود آلودگی ها با آنها وارد آشپزخانه شود. یکی از راحت ترین راه ها برای اینکه شما از شر این آلودگی ها خلاص شوید این است که سبزیجات و میوه را تمیز بشویید.

استفاده از سبزیجات و میوه های تازه می تواند به سلامتی انسان کمک کند. این مواد غذایی مفید باعث می شود سیستم ایمنی بدن تقویت شده و فرد کمتر به بیماری دچار شود، ولی آلودگی سبزیجات و میوه می تواند سلامتی افراد را به خطر بیاندازد و همچنین با وجود بیماری های واگیر داری مثل آنفولانزا یا کرونا و همچنین انتقال بعضی از ویروس ها که در اثر تماس با سبزی و میوه جات انجام می شود، می تواند شما را وادار کند که حتماً آنها را خوب ضدعفونی کنید.

ضدعفونی کردن سبزیجات و میوه ها

همانطور که گفتیم ضدعفونی کردن سبزیجات و میوه ها اهمیت زیادی دارد و برای سلامتی انسان بسیار مفید است. برای این منظور شما می توانید با مواد غیر شیمیایی و طبیعی این کار را به راحتی انجام دهید:

 • ضدعفونی سبزیجات و میوه ها با نمک
 • ضدعفونی سبزیجات و میوه ها با جوش شیرین
 • ضدعفونی سبزیجات و میوه ها با آب و سرکه

بعضی از ویروس ها به وسیله سبزیجات و میوه هایی که آنها را معمولاً گرم نکرده و یا نمی پزند، می تواند باعث بعضی از بیماری های گوارشی و همچنین کرونا شود.

ضدعفونی سبزیجات

۱- ضدعفونی سبزیجات و میوه ها با نمک

یکی از بهترین روش ها برای ضدعفونی سبزیجات و میوه ها نمک است برای این منظور شما باید سینک ظرفشویی خود را پر از آب کنید و سپس دو قاشق نمک را در سینک بریزید و تمام میوه ها را هم داخل آن ریخته تا به خوبی ضدعفونی شود. بهتر است حدود ۱۰ دقیقه صبر کنید و سپس به وسیله آب آنها را تمیز بشویید.

حتما بخوانید:   روش های اصولی و تاثیرگذار در خصوص از بین بردن لکه وایتکس از روی لباس

۲- ضدعفونی سبزیجات و میوه ها به وسیله جوش شیرین

همانطور که می دانید جوش‌شیرین یک ماده ضدعفونی کننده قوی است که می توان برای شستن سبزیجات و میوه ها از آن استفاده کرد. تمام میوه ها را در داخل سینک ظرفشویی ریخته و روی آن آب بریزید و راه آب سینک را ببندید که آب در داخل سینک بماند. دو قاشق جوش شیرین را در روی میوه ها بپاشید. حدود ۱۵ دقیقه صبر کنید سپس تمام میوه ها را شسته و آب بکشید.

۳- ضدعفونی کردن و شستن سبزیجات و میوه ها با سرکه و آب

سرکه یکی از بهترین روش های ضدعفونی است و شما می‌توانید به وسیله آن تمام سبزیجات و میوه ها را به خوبی بشویید. برای این کار میوه ها را در داخل تشت و یا سینک ظرفشویی بریزید، حالا سرکه و آب را در روی آن ریخته و ۱۰ دقیقه صبر کنید. سپس میوه ها و سبزیجات را بشویید. قبل از اینکه اقدام به شستن میوه ها و سبزیجات کنید توصیه می‌کنیم برای ۲۰ ثانیه دست های خود را تمیز بشویید. اگر شما قبل از شستشوی میوه دستان خود را نشسته باشید، ممکن است ویروس و میکروب به وسیله دست‌های شما به سبزیجات و میوه ها منتقل شود. در صورتی که شما مواد طبیعی را که نام بردیم جهت ضدعفونی کردن نداشتید، می توانید از محلول مخصوص ضدعفونی که برای سبزیجات و میوه ها در نظر گرفته شده، خریداری کرده و از آنها استفاده کنید.

صیفی جاتی مثل خربزه، طالبی و یا سیب زمینی که سطح آن ها زبر و سفت است باید به وسیله یک برس، روی آنها را تمیز بشویید تا میکروب و ویروس نداشته باشند.

دقت کنید میوه هایی مثل توت فرنگی و توت برای شستشو نیاز به دقت زیادی دارند. باید آنها را در داخل یک ظرف بزرگ ریخته و روی آن را هم آب بریزید. یک ساعت صبر کنید سپس میوه ها را تمیز بشویید تا ویروس و میکروب آنها از بین برود. میوه هایی هم مثل سیب، پرتقال، کیوی و خیار که پوست دارند باید به خوبی شسته شوند البته بهتر است که قبل از خوردن پوست آن ها را جدا کنید.

ضدعفونی کردن کیک و شیرینی

مواد قندی، شکلات و شیرینی جزو خوراکی های روزمره افراد می باشد که گاه و بیگاه از آنها استفاده می شود. کیک و شیرینی هایی که شما از بیرون خریداری می کنید به دلیل پخت در حرارت بالا و یا داخل فر، ویروس و میکروب آن کاملاً از بین می رود اما ممکن است در هنگامی که فروشنده جعبه کیک و شیرینی را به شما می دهد، به این وسیله بیماری منتقل شود. شما باید بعد از اینکه پول را پرداخت کرده و جعبه شیرینی را گرفتید، خوب جعبه و دست های خود را ضدعفونی کنید و بهتر است برای اینکه مطمئن شوید، بعد از آوردن شیرینی بخانه، آن را برای زمان کوتاهی در مایکروویو قرار دهید تا در صورتی که ویروس و یا میکروب داشت، به راحتی از بین برود. البته شیرینی های تر را شما نمی توانید در مایکروویو گرم کنید به همین دلیل توصیه می کنیم شیرینی تر را خودتان درست کنید و یا تا جایی که امکان دارد نکات گفته شده را در هنگام خرید رعایت کنید.

حتما بخوانید:   روش استفاده از توپ لباسشویی | توپ لباسشویی چیست

ضدعفونی کردن آجیل، کشمش و برگه زردآلو

آجیل و کشمش جزو مواد غذایی مفید و مغذی برای بزرگسالان و کودکان است. توصیه می کنیم در زمان کرونا آجیل های فله ای و باز خریداری نکنید و در صورت نیاز می توانید آجیل بسته بندی استفاده کنید. البته برای استفاده از این بسته بندی ها هم باید ابتدا دستتان را ضدعفونی کرده و بسته آجیل را هم در مایکروویو قرار دهید. برای دو دقیقه آن را در دمای ۴۰ درجه بگذارید تا به خوبی ضد عفونی شود. برای این که برگه زرد آلو و کشمش را ضدعفونی کنید، باید آن را در داخل یک ظرف بزرگ آب ریخته و تمیز بشویید، سپس آن را در سینی پهن کرده تا ویروس و میکروب های آن کشته شود. بهتر است که آن را در مقابل نور خورشید قرار دهید. می توانید برای ضدعفونی کردن خشکبار هم از نور خورشید و یا سشوار استفاده کنید.

چگونه مرغ و گوشت را ضدعفونی کنیم؟

مرغ و گوشت نیازی ندارند که به طور جدی ضدعفونی شوند. همین که شما آنها را خوب و دقیق بشویید، کافی است ولی باید در هنگام شستشوی این مواد غذایی به نکات مهمی توجه کنید:

 • در هنگام شیوع کرونا توصیه می کنیم از خوردن گوشت نیم پز و کبابی خودداری کنید.
 • برای خرد کردن و شستن میوه ها حتماً از چاقوی مخصوص میوه استفاده کنید و هیچ گاه چاقوی مرغ و گوشت خود را به میوه و سبزی نزنید.
 • هنگامی که می خواهید با گوشت خام کار کنید بهتر است از دستکش لاتکس یا معمولی استفاده کنید.
 • گوشت و مرغ جزو مواد غذایی خام هستند که شما نمی توانید مثل سبزی و میوه آن را داغ کرده و یا ضدعفونی کنید پس باید آنها را به اندازه مصرف خودتان خریداری کنید.
 • گوشت و مرغ بهتر است که تازه مصرف شوند زیرا در صورت آلوده بودن ممکن است آلودگی را به فضای فریزر منتقل کنند.
حتما بخوانید:   چگونه کیف و کفش خود را تمیز کنیم | راهکارهایی برای تمیز کردن انواع مختلف کیف و کفش

آیا در هنگام کرونا خوردن غذای رستوران خطرناک است؟

تحویل گرفتن غذا از رستوران به شکل بیرون بر هیچ خطری نداشته و کاملاً ایمن است زیرا غذا در حرارت زیادی پخته می شود و این باعث خواهد شد باکتری و میکروب آن از بین برود ولی در بعضی از غذاهای فست فودی که با دست فرد سروکار دارند به راحتی بیماری ها از طریق دست به غذا منتقل می‌شود، و ممکن است سبزیجاتی که در داخل فست‌فود ریخته شده ضدعفونی نشده باشند. پس باید در دوران کرونا از غذای رستوران استفاده نکنید. اگر هم مجبور شدید که از بیرون غذا تهیه کنید، بهتر است آن را دوباره گرم کنید.

ضدعفونی سبزیجات

آبکشی سبزیجات و میوه

مرحله اول برای شستشوی سبزیجات و میوه ها شستن زیر شیر آب است. این شستشو برای محصولات ارگانیک هم توصیه می شود به دلیل اینکه میکروب ها، باکتری ها و آفت کش ها در روی سطح میوه باقی می ماند. در هنگام شستشوی سبزیجات و میوه ها برای رفع آلودگی موارد زیر را رعایت کنید:

 • آب گرم برای شستشو بهتر از آب سرد است ولی بعضی از میوه ها مانند تمشک و توت را نمی توان با آب خیلی گرم شست زیرا خراب می شود.
 • برای شستشوی سبزیجات و میوه ها از سفیدکننده، صابون و یا حتی پاک‌کننده های شیمیایی استفاده نکنید.
 • دقت داشته باشید قبل از اینکه سبزی و میوه را بشویید ابتدا دست های خود را شسته و ضدعفونی کنید تا آلودگی به سبزی و میوه وارد نشود.
 • برای شستشوی سبزیجات، لوبیا سبز، نخود فرنگی، گوجه فرنگی و یا موارد دیگر که گرفتن آنها در دست کار سختی است، باید از سبد و یا آبکش تمیز استفاده کنید و در هنگام شستن با دست آنها را حرکت دهید تا به طور کامل باکتری و آلودگی های آن از بین برود.
 • قبل از اینکه سبزیجات و میوه ها را در داخل یخچال بگذارید، بهتر است به وسیله یک حوله تمیز آن را خشک کنید زیرا رطوبت می تواند به رشد کپک در میوه و سبزی کمک کند.
 • برای تمیز کردن میوه و سبزیجات می توانید آنها را در آب خیس کنید.

31

نحوه ضدعفونی سبزیجات و میوه

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

شستن صحیح میوه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x