تعمیرات ساختمان

چالش‌های بازسازی خانه قدیمی | قیمت بازسازی خانه قدیمی

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

در هنگام بازسازی ساختمان‌ها بازسازی خانه قدیمی چالش‌های منحصر به فردی وجود خواهد داشت. هم خانه‌های تاریخی و هم خانه‌هایی که از ساخت آنها بیشتر از ۴۰ سال گذشته است، می‌تواند حاوی سیستم‌های الکتریکی قدیمی، مواد شیمیایی و سقف‌های ضعیف باشند. بنابراین قبل از بازسازی خانه‌های قدیمی بهتر است که با چالش‌هایی که در هنگام بازسازی خانه با آن مواجه می‌شوید آشنایی کافی داشته باشید.

چالش‌های بازسازی خانه قدیمی

چالش بازسازی خانه قدیمی در برخی مواقع به علت تغییر استانداردها و قوانین ساخت و ساز است و در برخی مواقع تنها به علت کهولت سن می‌باشد، اما چنانچه قصد بازسازی خانه قدیمی را دارید باید قبل از شروع پروژه مواردی را بدانید و در مورد نقاطی که مشکل‌دار هستند کارهایی را انجام دهید.

مواد سمی خانه قدیمی

بسیاری از مواد و مصالحی که در دوره‌های خاص استفاده شده‌اند دارای مواد خطرناک می‌باشند. البته در زمان ساخت این مواد سمی مشخص نبود که خطرناک می‌باشند و حتی امروزه نیز این مواد مضر نمی‌باشند. تنها در زمان بازسازی، تخریب و یا از راه سطح آسیب دیده منتشر می‌شوند.

آزبست

خانه‌هایی که پیش از دهه ۱۹۸۰ ساخته شده‌اند دارای آزبست می‌باشند که در لوله‌های بخار، رنگ‌های بافت‌دار، کاشی‌های کف و عایق‌های پاششی موجود می‌باشد. وقتی کاشی‌های قدیمی را جدا می‌کنند و یا عایق شکسته می‌شود، در هوا آزبست پخش خواهد شد و موجب می‌شود به ریه افرادی که در خانه قدیمی هستند آسیب وارد شود. بنابراین بهتر است که این کار را به افراد حرفه‌ای بسپارید.

رنگ سرب

در زمان بازسازی خانه قدیمی از وجود رنگ سرب باید آگاه باشید. معمولاً در خانه‌هایی که قبل از ۱۹۴۰ ساخته شده‌اند رنگ‌های مبتنی بر سرب وجود دارد که می‌تواند مشکلات روحی و جسمی را به ویژه برای زنان باردار و کودکان ایجاد نماید. رنگ بدون سرب احتمال دارد مشکل کمتری داشته باشد. پیشنهاد می‌شود که رنگ سرب‌دار را با رنگ بدون سرب جایگزین نمایید.

چنانچه متوجه شدید که سقف‌ها، دیوارها، قاب‌های پنجره یا طاقچه‌ها در حال ترک خوردن، بریدگی یا کنده شدن هستند، باید با برخی از اقدامات خاص احتیاطی آنها را جدا نمایید. تیم‌های حرفه‌ای به خوبی این کار را انجام می‌دهند.

حتما بخوانید:   چرا باید از نمای مینرال استفاده کنیم؟ | کاربرد نمای مینرال

زنگ زدگی و پوسیدگی

در خانه قدیمی به علت‌های گوناگون مانند سیل، نشتی‌های پنهان و… که به صورت صحیح برطرف نشده‌اند به احتمال زیاد دارای مشکلات رطوبتی هستند. بنابراین احتمال زنگ زدگی و پوسیدگی به ویژه در فضاهای تاریک و زیرزمین‌ها وجود دارد. اگر خانه مورد نظر در محیط مرطوب است، حتی احتمال زنگ زدگی و پوسیدگی بیشتر خواهد بود.

خطر زنگ زدگی و پوسیدگی در مقایسه با خطر آزبست و سرب کمتر می‌باشد. زنگ زدگی و پوسیدگی ممکن است که برخی مشکلات سلامتی را به وجود آورد. به خصوص برای افرادی که بیماری‌های آلرژی یا تنفسی دارند این خطر بیشتر خواهد بود.

زنگ زدگی و پوسیدگی موجب ایجاد بوی نامطبوع شده و موجب آلودگی هوا نیز می‌شود. زنگ زدگی و پوسیدگی با سرعت زیاد رشد کرده و خود به خود و به راحتی از بین نمی‌رود. بنابراین در حین بازسازی خانه قدیمی زنگ زدگی و پوسیدگی اگر پیدا کردید فوراً باید رسیدگی به این مورد را انجام دهید.

مشکلات سقف خانه قدیمی

در صورتی که بازسازی خانه قدیمی را می‌خواهید انجام دهید، این احتمال را در نظر بگیرید که ممکن است به سقف جدید نیاز داشته باشد. حتی اگر سقف خانه مورد نظر با کیفیت هم باشد، به صورت میانگین هر بیست و پنج الی پنجاه سال یک بار باید عوض شوند. همچنین در خانه قدیمی سقف‌ها اغلب با زوارهای چوبی ساخته شده‌اند که مستعد آتش سوزی، نشت و پوسیدگی هستند.

با توجه به اینکه خانه قدیمی که می‌خواهید بازسازی کنید در چه سالی ساخته شده است احتمال دارد که با قوانین فعلی سقف جدید با شیوه، ضخامت و مصالح بهتر برای اطمینان از دوام و ایمنی عوض شود. ممکن است که برای زمان خود سقف قدیمی مناسب بوده باشد، اما مطابقت با قوانین ساخت و ساز فعلی نداشته باشد.

برای نمونه در بعضی از ایالت‌ها که هر سه سال آتش‌سوزی‌های جنگلی اتفاق می‌افتد، باید سقف خانه‌ها را با مصالحی که در برابر آتش مقاوم هستند بسازند. در مورد طراحی سقف هم کدهایی وجود دارد. داشتن سقف جدید و به روز برای پوشش بیمه‌ای نیز حائز اهمیت است.

افراد با تجربه نیز برای تعویض سقف خانه قدیمی باید با پیمانکاران حرفه‌ای مشورت کرده و این کار را به آنها بسپارند. آنها خواهند توانست که سقف جدید را برای خانه شما به صورت مطمئن تعویض نمایند. پیمانکاران با توجه به استانداردها و قوانین ساخت و ساز و همچنین شرایط آب و هوایی منطقه شما می‌توانند بهترین سقف را برای خانه شما در نظر گرفته و اجرا کنند. برای نمونه چنانچه در مناطقی زندگی می‌کنید که خطر طوفان بیشتر است، پیمانکاران پیشنهاد می‌کنند که از سقف فلزی استفاده کنید. چون آنها در مقابل بادهای شدید مقاوم‌تر می‌باشند.

حتما بخوانید:   آموزش روغن کاری درب پارکینگ | زمان مناسب روغن کاری درب پارکینگ

بازسازی خانه قدیمی

فونداسیون ناپایدار در بازسازی خانه قدیمی

در هر خانه‌ای ترک‌های فونداسیون امکان دارد رخ دهد، ولی در مواقعی که خانه‌ها بزرگتر می‌شوند این احتمال بیشتر است که فونداسیون آسیب بیشتری ببیند. عوامل مختلفی موجب ترک در پی می‌شوند از جمله می‌توان به ریشه درختان، آب‌های زیرزمینی، مشکلات زهکشی و ساخت و ساز ضعیف اشاره نمود. همچنین خانه‌های قدیمی که پایه‌های آجری دارند به اندازه پایه‌های جدیدی که ساخته شده از بتن هستند مقاوم و قوی نمی‌باشند.

در صورتی که در فونداسیون خانه قدیمی هایی بیشتر از یک سانت وجود دارد و یا ترک‌هایی وجود دارد که بزرگتر می‌شوند باید آنها را در حین بازسازی تعمیر نمایید. در ضمن باید مراقب ترک‌های فونداسیون که دارای برآمدگی هستند، باشید. این ترک‌ها نشانه مشکل ساختاری جدی‌تری می‌باشند.

سیم کشی برق خانه قدیمی

مقررات و روش‌های سیم کشی برق خانه‌ها هر روزه تغییرات زیادی می‌کند. بسیاری از خانه‌های تاریخی و قدیمی دارای لوله و سیم کشی دستگیره می‌باشند. در زمان معاصر این سیستم ایده‌آل نمی‌باشد. چون دارای مسیر زمینی نیست. بنابراین این احتمال وجود دارد که به وسایل الکترونیکی آسیب برسد. همچنین سیستم‌های الکتریکی لوله و دستگیره دارای پریزهای سه شاخه نمی‌باشند، ولی امروزه وسایل زیادی به آن نیاز دارند.

سیستم لوله کشی در بازسازی خانه قدیمی

در هنگام بازسازی خانه قدیمی بهتر است که بررسی لوله‌های گالوانیزه را انجام دهید. لوله‌های گالوانیزه که از فولاد ساخته شده‌اند جایگزین‌های اولیه برای لوله‌های سربی بودند. اما پس از گذشت زمان این پوشش‌ها خراب شده و سبب زنگ زدگی و خوردگی لوله‌ها به علت قرار گرفتن زیاد در معرض آب می‌شد. وقتی لوله‌های گالوانیزه دچار فرسودگی می‌شوند، خطر ترکیدگی و نشت بیشتر می‌شود.

لوله‌های گالوانیزه مثل سیستم‌های الکتریکی لوله و دستگیره به تعویض نیازی ندارند. این سیستم لوله کشی با توجه به قوانین ساختمانی امروزه قابل قبول می‌باشد. با این حال در صورتی که لوله‌ها بیش از اندازه فرسوده شده باشد خطر ترکیدگی و نشتی را افزایش خواهد داد.

با توجه به اندازه خانه قدیمی عوض کردن لوله‌های ممکن است که طولانی‌تر باشد. در مراحل اولیه بازسازی بهتر است که لوله‌ها را عوض کنید. عوض کردن لوله کشی شامل برش کف و دیوارها است و عوض کردن لوله‌های خورده و زنگ زده می‌تواند کثیف‌کاری زیادی داشته باشد.

حتما بخوانید:   روش تعمیر پارکت لمینت | دلایل خراب شدن پارکت

قیمت و هزینه بازسازی خانه قدیمی

یکی از چالش‌های بازسازی خانه قدیمی توجه به بودجه کارفرما می‌باشد که معمارها باید به این موضوع توجه کافی داشته باشند. قبل از بازسازی خانه قدیمی باید هزینه‌هایی که ممکن است در داشته باشد را به صورت دقیق تنظیم نمایید. قبل از بازسازی خانه قدیمی باید در مورد بودجه کارفرما سوالاتی پرسیده شود و با در نظر گرفتن حاشیه امن برای بازسازی خانه قدیمی برنامه‌ریزی شود.

زیر ساخت نامناسب

در برخی مواقع قبول نکردن برخی از پروژه‌ها از قبول کردن آنها بهتر است. احتمال دارد که ظاهر به صورت کامل مورد بررسی قرار گرفته باشد و با توجه به بودجه کارفرما برای طرح مورد نظر برنامه‌ریزی شده باشد. اما باید بدانید که اگر زیر ساخت خانه قدیمی نامناسب باشد همه چیز خراب خواهد شد.

در برخی مواقع زیرساخت نامناسب خانه قدیمی از پایه به طوری است که نمی‌توان روی آن هیچ طرحی را پیاده کرد و حتی ممکن است این کار خطراتی نیز داشته باشد. اگر خانه قدیمی دارای زیر ساخت ضعیفی باشد، نمی‌توان از متریال سنگین برای آن استفاده کرد. اگر به این موضوع توجه نشود ممکن است که اتفاقات ناگواری بیفتد.

بررسی متریال کنونی خانه

وقتی که قصد بازسازی خانه قدیمی را دارید باید متریالی که قبلاً استفاده شده است را مورد بررسی قرار دهید. در موقع تخریب برخی از متریال‌هایی که در گذشته استفاده شده است و اکنون استفاده از آنها ممنوع است، نمایان می‌شود.

درک سلیقه افراد

اکثر افراد معمار دارای سلیقه خوبی هستند و با ترندهای روز آشنایی کافی دارند، اما افرادی که می‌خواهند در خانه زندگی کنند باید نظر دهند و با توجه به سلیقه آنها این کار انجام شود. در حقیقت معمار به سلیقه مخاطب باید توجه کافی داشته باشد و آن را با توجه به اصول و قواعدی که می‌داند اصلاح نماید.

بازسازی خانه قدیمی

سخن تکمیلی

بسیاری از افراد به خانه قدیمی خود وابستگی زیادی دارند و برخی نیز به علت کم بودن بودجه می‌خواهند خانه قدیمی خریداری نمایند. این افراد با بازسازی خانه قدیمی می‌توانند دکوراسیون جدید با ظاهر زیبا و مدرن ایجاد نمایند. در بازسازی خانه قدیمی همیشه چالش‌هایی وجود خواهد داشت. برای برطرف کردن چالش‌ها باید از قبل آنها را شناخته و اطلاعات کافی در مورد آنها داشته باشید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

چالش‌های بازسازی خانه قدیمی | قیمت بازسازی خانه قدیمی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی چالش‌های بازسازی خانه قدیمی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x